Senat sakaisin

jälkeäkään
ihan syvältä
ei oleva
runo
kieliopista
jälleen
2145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jälleen
ihan syvältä oleva runo
ei jälkeäkään kieliopista

Äänestä

Onko ylipäätään mielekästä keskittyä kielioppiin, kun arvosteltavana on todennäköisesti pelkästään amatöörien kirjoittamia runoja? Kieliopista on kyllä hyvä pitää kiinni, mutta runoudessa on kuitenkin kyse myös itsensä ilmaisusta; kuten essee-muotoisissa kirjoitelmissa niin myös runoissa on vapaan ilmaisumuodon mahdollisuus.
Mielestäni kielioppisäännöistä on ihan sallittavaa
poiketa, jos se muuttaa runon sisältöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekopää kirjoitti:

jälkeäkään
ihan syvältä
ei oleva
runo
kieliopista
jälleen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu