Rakkauden kehto

Elämä

piirsi taivaalle sydämen

tähdiksi tuikkimaan
kuuta valaisemaan

yöksi poutapilven seilaamaan
aamuksi sateeksi saattelemaan


Ja niin monta ilonpisaraa
surunkyyneltä

elämä luovuttaa rakkaudelleen
matkaten läpi taivaan että maan

toisiinsa hukkuneina
toistaan löytämättä

rakkauden kehtoaan
maailman tuulet keinuttaa.

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämäränneito

      Dolan, pitkästä aikaa, ja siitäkin vielä taaksepäin... Ei niin jäykkää kirjallista tyyliä enää, päinvastoin - minä pidin pitkästä aikaa jostakin tällä palstalla lukemastani. Kiitos sinulle.

      • Tervehdys Hämäränneito,täältä syksyisistä tunnelmista kuin luonnon "tuleentumisestakin" & "rispaantumisesta",joka kertoo omaa kieltään vallitsevasta vuodenajastamme.

        Toisinaan kirjoittaminen runojenkin muodossa tuntuu ns.pakonomaiselta eli jäykältä "koukeroiselta" kun sitten taas välillä on jouhevaa... tämä aihe/tyyli tuli minulta hyvin nopeasti ja jopa valmisteltuna helpolta : Kirjoittaa - ilman "pakko tuntumaa".

        Joskus kirjoittaa ns.vaikeimman kautta "kuin sapluuna olisi hukassa" mutta tätä kirjoittaessa oli jo hiukka aiemmin selvät sävelet että mistä kuin miten yhdistettynä tunnelmana - Juuri näin palstalle.

        Lukijat ratkaisee että onko teksti ojassa vaiko allikossa tai vaihtoehtoisesti onnistunut kun tapoja on niin monenlaisia kuin tunnelmiakin,niin kirjoittajilla kuin myös lukijoillakin.

        Hyväntahtoinen kriittinenkin palaute on myös aina tervetullut,sillä eiväthän kaikki voi pitää kaikkien teksteistä ja kirjoittajakaan ei voi tietää mahdollista puutteista mitä saattanee teksti/runo "sisältää".

        Kiitos Sinulle kommentistasi & syysiloa elämääsi !

        ps.vieläkin minua harmittaa kun aikoinaan "vihan vallassa" poistin täältäkin runojani,enkä edes kopioita niistä ottanut.


    • *laudi*

      Meille jokaiselle elämä suo antejaan. Kelle mitäkin.
      Kauniita ilmaisuja kauniita asioita toit runossasi esille.
      Tuulien keinuttamaan.. kehtoon rakkauden :))..

      Siehän tiiät ruskan ettei sille oo vertaa.
      Ruskan väriset :))) terveiseni lähetän sinne etelään
      ja kiitokseni kauniista runostasi Ystäväni!

      • Syksyhän on antoisaa aikaa eri satojenkin muodossa mutta liikaa tuota sadetta on ollut että jopa sadotkin kärsivät vetisyydestään.

        Tämä runo syntyi minussa todella nopeasti että oli niin helppoa kirjoittaa ja ehkä se jotenkin myös välittyi tekstissäni.

        Syys voi olla ankeaa mutta myös hyvinkin rikasta aikaa ja siihen vaikuttaa myös omalta osaltaa - eletyn elämän - sen hetkiset tunnelmat.
        Tavallaan Runo voi olla myös kirjoitetun hetken mielentilakin.

        Hienoa kuin lohduttavaa nähdä/tuntea entisajan kosketusta vuosien takaa kuin kirjoituksien tulvat välkehtivät runoilijoiden palstalla.
        Tavalla kuin toisella se aika kuitenkin elää muodossa tai toisessa,eivätkä unhoitu koskaan kohdallani.

        Käyntisi on mm.osoitus siitä mitä hyvä ystävyys tuottaa kuin lujittaa ajan hengestään myös tuleviinkin aikoihin parhaimmillaan.
        Siitä tunnistaa aidon välittämisen kuin vilpittömän : Ystävyyden !

        Kiitos Sinulle laudi ... muistot rikastuttaa myös tulevaisuuden aikoja kun niiden annetaan vilpittömästi : Elää !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2612
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      328
      2297
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2022
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1655
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1646
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1529
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1396
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1379
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1335
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1126
    Aihe