Tulipahan käytyä venäjällä tankkaamassa ja miksi ei kävisi. Tällä kertaa silmiinpistävää oli se, että venäjän tulli toimi moitteettomasti mutta tukkeena oli joukko kiireisiä eläkeläisiä tai muuten vaan örveltäviä känniläisiä. Kyllä sitä täysin oppinut suomalainenkin voisi vilkasta kerran vuoteen peiliin ja tarkistaa asennettaan ja käyttäytymistään. Eli koitetaan mennä me persaukiset tankkaajat maassa maan tavalla, leikitään kaikki tietävää täällä omassa pikku lintukodossamme.
mikä mättää ?
tankkaaja5
22783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mitenkäs nämä silleen tukkeena olivat?
Oliko tämä seurue bussimatkaajia?
Minulla ei ole vuoteessa peiliä.
Miten tarkistan asenteeni ja käyttäytymiseni?
Minä sanon, käyn kerta viikkoon nuijamaan kautta tankkaamassa ja venäjän tullissa kyse on PELKÄSTÄ V*ttuilusta. Jos ei oo jonoa, sitä jonoa tehhää. Olen monta kertraa kysyny pitkäaikasta korttia nii nostelevat vaa kulmakarvojaa, koska lisäisi parilla minuuutilla omaa työtaakkaa. Mutta kun eivät voi joustaa, aika tulee takaisin koska pitää aina täyttää uudet laput.
ps. kerran ootettii puoltuntia että joku jaksaa tulla painaa nappia puomista että päästää venäjälle (kaikki takapaksia myöte oli muute tarkistettu ja leimat paperis)
Sehä on kommunismimaa ja mihikkä se siitä muuttuis...
ja se on jännä juttu miksei myö saaha tax freetä venäjällä. Meillä suomessa kyllä annetaan. Ja nuollaan ja myyään maamme heille. Nyt mietitään viellä viisumivapautta, helsinginherroille voin sanoa vaan että tervetuloa tänne lappeenrantaan = suomen viipuriin.
Katelkaa sit ku nää tulee työntää kassajonoist vanhempii ihmisii sivulle et kuha ite pääsee, tai etuillaa tai sönkötetää venäjää, sotketaa paikat tms. Joku sanoo et rahaaha ne tuo. niihä ne varmast tuo, mut ei se meijjän pusseis kyl näy. Eihä siin, onhan niitä mukaviaki venäläisiä, mutta olisha se ihme jos noi isoo maaha oiski vaa sattu kuspäitä. 8)
Kiitos.
Eikös Venäjä ole nykyisin aivan riistokapitalistimaa? Kapitalistisempi kuin Suomi konsanaan.
Voisitko yksilöidä tarkemmin, mikä vero meille pitäisi pälauttaa ??
NDS eli ALV 10% ja 14% isommista ostoksista kuten venäläisetkin saavat rajalla.
Naisellevaan että jos noin tankkaus ahdistaa niin saahan sitä polttoainetta Suomestakin... Joskin minuakin ottaa aivoon meilläpäin ,onneksi harvojen turistien käytöstavat erit. Lidl;ssä. Mutta voi heitä ohjeistaakin. Eilen menin paikalliseen liiteriin kun teki mieli saksalaisia leikkeleitä. Siinä katselin puolen metrin päässä hyllystä kori kädessä mitähän ottaisin, kun takaa kiilasi venäläisämmä muiden välistä ja työnsi kärrynsä hyllyn ja minun väliin että jouduin väistämään. NO otin kärryistä kiinni ja työnsin ne kolmen-neljän metrin päähän taakse ja sanoin selkeällä venäjällä ja hyvinkin kuuluvasti että painu-tiedät mihin ! Jos et tiedä mene takaisin kotimaahasi opettelemaan käytöstapoja ! Akka jäi Suomeksi sanottuna haavi auki ja lähti hakemaan kärryjään... herätti huomiota muissakin -hyvin käyttäytyvissä venäläisasiakkaissa mutta eipä ämmä kiilailu enään sen jälkeen.
Monilla venäläisillä jonotustavat ovat hieman hakusessa. Viipurin Karusellissa näytti olevan tapana, että vaimo meni kassajonoon pitämään paikkaa miehelleen, joka tuli jonon lyhennyttyä jonoon väliin kärryineen. Hieman huvitti sellainen paikan "varaaminen". Jotkut ihmiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.
Suomella ja Venäjällä ei ole ollut keskinäistä arvonlisäveron palautussopimusta, mutta EU:lla on ollut menetelmä, jossa arvonlisävero palautetaan EU:n ulkopuolelle vietävistä tavaroista.
Turistien ostoksista arvonlisävero palautetaan mm. venäläisille, muissa kaupallisissa tavaroissa arvonlisävero lisätään myyntihintaan Venäjällä. Turistien ostoksethan on tarkoitettu omaan käyttöön.
Arvonlisäveron palautus loppuu varmaan siinä yhteydessä, kun Venäjän WTO-jäsenyys saadaan loppuun asti sovittua lainsäädännön osalta.
Jonotuskuttuuri on Venäjällä ok. Suomalaiset tauno tankkarit vain eivät sitä ymmärrä. Tuo paikan varaaminen on aina ollut maan tapa.
Kiitos prodjanka siitä mitä teit. Hyvä siitä tulisi jos tuon lauseen "maassa maan tavalla" saisi iskostettua monen muunkin huonosti käyttäytyvien päähän. On vähintäänkin säälittävää tulla Suomeen "maailmanhallitsija" asenteella ja tehdä sillä asenteella itsestään täyden idiootin.
Olen itse hypermarketissa töissä ja siellä näkee vaikka minkälaista. Ihmetellään jos jokin yks. tuote on alennuksessa miksei ne kaikki muutkin oo. Ja sitten tehdään valitus siitä eteenpäin kun ei suostuttu myymään enempää kuin yhtä ale tuotetta. Osaahan tietenkin myös suomalaiset olla v*tuttavia asiakkaita mutta rajansa kaikella.
En vaan suostu ymmärtämään, miksi pitää tulla röyhkeänä ja kaikkitietäväisenä maahamme ja olettaa vielä, että kaikki papattaa venäjää täällä heille. Mikä ihme siinä on että venäläiset(etenkin keski-ikäiset naiset) papattaa venäjää ja en ymmärrä siitä sanaakaan. olettaako he että osataan kaikki täällä puhua venäjää. Ei tämä sentään kolmikielinen maa ole.
Mutta meillä se ei ole ollut kassajonossa "maan tapa", joten sitä katsomme Venäjällä hieman huvittuneesti. Eikä se ole maan tapa Venäjälläkään.
On melkoinen etu meilläkin palveluammateissa osata venäjää edes hieman.
Englantia yleensä osataan, mutta ruotsi, venäjä ja saksa ovat hieman hakusessa pääkaupunkiseudun ulkopuolella.
Keski-ikäiset venäläiset "papattavat venäjää", koska heillä ei kouluaikanaan ole ollut niiden kielten opetusta, mitä me osaamme.
Joskus se "isovenäläisyys" puskee pintaan, mutta sellaista matkailu on, myös ostosmatkailu.
Jos se Venäjä on niin hirveä paikka ja venäläiset kauheita ihmisiä, niin miksi ihmeessä tunget sitten sinne tankkaamaan, etkä rakasta Suomea hyödytä polttoaineveron muodossa vaan ihan samalla tavalla kuin ne maa-alueita myyvätkin toimit Suomea vastaan.
On tämä kaksinaismoralismi kyllä melkoinen taiteenlaji.
Koko maa on nyt asukkaineen pystyyn haukuttu ja Suomi on paras ja Suomea ei saa riistää, mutta itsekin toimit aivan päinvastaisesti kuin puhut.
Jos vanne noin pahasti kiristää, niin mikä pakko sinne Venäjälle on mennä? Ei kukaan pakota!! :)
Näkeehän ne tullissa koneelta että millon oot mennyt ja millon tullut takasii. Eli jos auto käy vaan Rättijärvellä p*skaa pistämässä tankkiin, niin tuskin ne semmoisille noita kortteja jakelee! Uskoisin että niitä annetaan ihmisille jotka oikeesti käy Venäjällä, muutakin kuin pikaisesti tankilla..
Käyn, Viipurissa yleensä aina ku sinne menen. ihan bensan ja tupakan takia on taloudellista siel käyä. mut kyllä se vanne rupee kiristää ku kattoo minkälaist meininkii siel tullis on.
karusellis tulee käytyy myös. ei siin, on siel iha mielenkiintost käyä mut JOSKUS tökkii ja pahast heijjen maan menettelytapansa. ja tämä kun valitettavast on miun mielipide, että iha turhaa tuutte tynkyttämää omaanne. ei miun kanta täst asiast muutu mihinkää et ne siel tullis tykkää meitä härnäillä
Ne on v***llu meille iät ajat ja sen takia en oo enää heidän tankilla käyny. Ei oo niin pitkä pinna kun ennen. Sitten meen kun ovat oppineet tarkastamaan passit ja "tiketit" kuten meidän puolella. Voimia ja asbestikäpyä siellä tankkaaville.
Dasvidania...
Aloitusviesti oli aika mukavanhenkinen, ihmettelinkin kauanko menee ennenkuin palstan katkerikot löytää paikalle., Ja löytyipä senkin porukan edustus, joka ei matkaile Venäjällä, ei koe haittojakaan, ja kertoo sen kaikille.
Joo, ottanut on törkimykset ja ohi hivuttautujat minuakin päähän kautta aikain, jo ennen kuin rajat aukesikaan, nyttemmin rajaprosesseissakin näitä pikajuoksijoita löytyy. Ei ole aikaa myöten sietokyky noussut. On siellä kyllä Karjalassa sivistyneitäkin ihmisiä, kohteliaita ja fiksusti pukeutuneita, näitä näkee yhä enemmän. Ei suomikuski aina näissä vertailuissa ole edukseen. Joten sitä se on, tää reissaaminen.
Asun Karjalassa ja tottakai kun raja on niin lähellä, sieltä vyöryy turisteja. Edelliselle kirjoittajalle sanon vain, että kyllä tuntuu kuin itsekin venäjällä asuisi. Siihekkin kuitenkin on pakko ollut tottua, kun en pois Karjalasta lähe.
Se on hyvä että heitä on, ei olisi niin paljon kauppoja eikä työpaikkojakaan. Rahaa he tuovat rajan yli, mutta kyllähän se fakta on, että myös vievät "ilmasiksi". Tämmöst tää elämä on. Kielimuuri häiritsee jonkin verran, kun asiakaspalvelussa olen ja en venäjää osaa enkä halua opetellakkaan. Niinhän se vaan on, että risuja ja ruusuja löytää joka asiasta.
Toinen juttu mikä ärsyttää, on se kun liikenneympyrän tukkivat sillä, että pysähtyy ja laittaa hätävilkut päälle (vaikka mitään hätää ei olekkaan...), tai tien laidoille (mm. moottoritielle johon ei saa pysähtyä), tämmöset meidän tavat, mitä ne ei tiedäkkään. Ollaanhan me suomalaisetkin omien tapojemme orjia kun asioimme venäjälle. Emme esim. ymmärrä sitä, miten kaupanjonosta voi varata paikan ja joku tuo siihen täyden kärrin. Minusta on kuitenkin väääääärin kun venäläiset harrastavat tätä myös suomessa ja siitä syntyy eripuraa! Maassa maan tavalla.
Bensa loppumassa pietarissa uutisoitiin fontankan sivuilla tänään, näinköhän oilisi loppunut ?
Ahneet Venäjän bensiinin jalostajat myyvät bensiinin ulkomaille, koska saavat sieltä paremman hinnan ja ulkomaan valuuttaa.
ei se ole ahneutta myydä tuotteita sinne mistä saa parhaimman hinnan vaan liiketoimintaa. Mutta tällähän saadaan polttoaineen hinta nousemaan Venäjälläkin ja toivottavasti se piakkoin olisi Suomen hinnoissa. Silloin päästäisiin monesta ongelmasta rajaliikenteessä.