Mulla ei ole ollenkaan vielä kuukautisia ja tahtoisin tietää et onks ihan pikkuhousun suojat oikeesti pitävii? Ku oon käyttäny niitä aina liikuntapäivisin ettei alkkarit sotkeennu iha kokonaa. No aina ku meen vessaa vaik siin tunnin jälkee ni se on ihan läpimärkä se suoja. No sit en viittii ottaa sitä koulus pois ni otan sen sitte aina kotona. Pari kertaa on ollu sillee et on menny iha siitä suojasta läpi. Ei pitäis olla mitää tulehuksia. Oikeesti, mitä mä teen? En jaksais näitä märkiä rättejä kokoaja! Miten voi olla niin paljon v-vuotoa?
Mitä tapahtuu?
mitä...
179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pikkuhousunsuoja pitää sen, mitä sen pitääkin pitää. Jos jostain syystä on tavallista enemmän valkovuotoa, niin se pitää. Se on myös hyvä suoja, kun odottaa, että kuukautiset alkavat tänään tai huomenna tai kun kuukautisten viimeiset pisarat voivat vielä tahrata pikkuhousut.
Liikuntaa harrastaessa ihminen hikoilee. Urheilun jälkeen alushousut ovat hiestä märät, niin se pikkuhousunsuojakin on. Märkää suojaa ei kannata pitää, koska se altistaa erilaisille tulehduksille. Urheillessa en käytä pikkuhousunsuojaa, koska ne alushousut joutuu kuitenkin vaihtamaan ellei siis kuukautisten takia tarvitse jotain suojaa pitää.
Varsinaisia kuukautissuojia eli terveyssiteitä on eri imukykyisiä, koska vuodon määrä vaihtelee eri naisilla ja yhdelläkin naisella vuotopäivän mukaan ja toisaalta yöksi iso side on kiva, ettei tule ohivuotoja..