Miten dobermanni pitää kouluttaa että siitä tulee aggressiivinen ja mikä saa dobberin hyökkäämään esim oman perheen lapsen kimppuun? Tuttavapiirissä oli aikoinaan tämmöinen tapaus.
Miten dobberi pilataan?
5
238
Vastaukset
- .............
Esim. lyömällä ja kiusaamalla/ärsyttämällä. Liikunnan ja tekemisen puute myös tehokkaita keinoja.
- Kalle Cat
Vittu! Tahallaanko te haluatte koiranne purevan ihmisiä
- ...........
Öh, ei? Tässä mietittiin, että miten pässi täytyy olla, että onnistuu koiransa noin pilaamaan.
- luonnevikainen...
Koiralla saa olla kyllä jo omassa päässään vikaa, jos se oman perheen tai muunkaan lapsen kimppuun hyökkii. Kaikkien koirien tulisi tietää, että lapset ovat vasta pentuja. Jos lapsi kiusaa koiraa taukoamatta joka paikassa, koiran hermostuneisuuden ymmärtää, mutta koira osaa siirtyä muualle, jos lapsi/pentu häiritsee sitä tietyssä paikkaa. Jos koira hyökkää lapsen kimppuun, se alistaa lasta, joka on koiralta jo liian aggressiivista käytöstä. Lapsi on pentu ja koiran tulee tietää se yhtä hyvin kuin ihmisten se että pentu on lapsi. Dobermannille, varsinkin nartulle, on epänormaalia, että se hyökkäilee lapsen kimppuun, oli se sitten oman pehreen tai vieras lapsi. Koiran tulee erottaa lapsi aikuisesta.
Minunkin tuttavapiirissäni oli joskus saman lainen pomeranian. Se oli uros ja hyökki todella herkästi kenen tahansa lapsen kimppuun, kun lapsi vain konttasi ohitse tai katsoi koiraa kohden. Aikuisiakin se puri lähes aina kun sitä mentiin rapsuttelemaan. Sattumalta saksalainen rotu kyseessä kuten dobermannikin. Hitlerkoirin perinnettä saksalaiset rodut taitavat toteuttaa. - joobax
Myös lellimällä saa aikaan pompottelevia koiria. Koira pitää itseään pomona ja kokee oikeudekseen komennella lapsia ja joskus aikuisiakin. Paljon nähty pienten seurakoirien kohdalla. Onnistuu dobbereillakin. Tämä ei ole lällyteltäväksi soveltuva rotu ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775