Kantavatko Venttiilit?

k_olarikari

Eli ihmettelen mitä oireita tulee moottoriin jos venttiilit kantavat?

Voiko olla että venttiilit ovat alkaneet kantaa 70cc mönkijässäni kun tehot ovat hävinneet olemattomiin? Minkäänlaista kuristusta siinä ei ole paitsi liian pieni suutin.

7

3050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >> TurbotOn <<

      Eipä ne venttiilit ala kantamaan yht'äkkiä eli jos tehojen häviäminen on ilmennyt nopeasti kyse ei voi olla venttiileiden kantamisesta. Liian pieni suutin kylläkin pitää huolen että tehot ovat kadoksissa mutta tuskin suutin voi olla niin pieni että tehot ovat olemattomiin kadonneet! Miksi suutin muuten on liian pieni?

    • k_olarikari

      Suutin on "vakio".

      Kyse on säästöpörssistä ostettu lasten mönkijä.

      Tehot ovat hävinneet vuosien varrella, ei yhtäkkiä.

      Ostin uuden suuttimen (95, vakio 83) kesällä mutta oli liian suuret jengat. Kokeilin mutteriin ja ostamani oli M5 mutta siihen kuuluu M4 kierteillä oleva suutin.

      Kaikki on muuten kohdallaan, ilmanputsari on vapaasti virtaava (ei kuitenkaan powerfilter koska se päästää myös paskan läpi) ja kaasari on 18mm ja kurkussa tai pakoputkessa ei ole rajoitinta.

      Siksi ihmettelen noita venttiileitä, ja en halua purkaa koko nokkaa turhaan. Kansi pitää ottaa kokonaan irti koska kyseessä on "umpikansi" eli kantta ei voi purkaa kuten normaaleissa kansissa. (nokka ketjun puolelta pääsee tämän jälkeen säätämään, kun nokka akselin ratas on irrotettu, itse nokka akselia ei saa irti kannesta.)

      Haluan siis varmuuden että kyseessä on tosiaan venttiilit ja samalla ihmettelen mitä muita oireita voisi tulla tuosta että venttiilit kantavat. (kuulin että pakoventtiili voi sulaa mutta ymmärsin että tämä koskee lähinnä isompia koneita.)

    • Tsup tsup...

      Jos vena kantaa, niin ne kyllä palaa koneen koosta riippumatta. Palaneen venan voi jopa kuulla kun kone "sihahtelee" käydessä. Mutta hommaa puristuspainemittari niin näet että onko koneessa paineet ennallaan. Biltema/Motonet myy näitä 10-20 euron hintaan.

    • Kulkeeko kovaa

      Ohhoh, mitä tollaisia mönkkäreitä saa "70cc"?, kuutiotuuma, cubic inch, cu in, 16,387064 cm3, eli 70cc = 1148cm3, aika rehvakas mönkkäri.

    • k_olarikari

      Katoin painemittarilla ja pakoventtiili vuoti. Katoin viimein venavälykset ja pakoventtiili oli kiinni, kuin olisi kiristetty säätöruuvista.

      Nyt toimii taas kuten ennen ja lisäksi tuli uusi suutin eilen. (92)

      Ja vielä tohon viimeiseen:
      On siinä järjen jättiläinen taas asialla kun ei tajua että cc on sama kuin cm^3

      cc= cubic centimeter eli kuutiosenttimetri, ei cui joka on cubic inch eli kuutio tuuma.

      Eli 70cc = 70 kuutioinen

      • olisko-.

        Männärengas poikki ??


    • Meillä on pojalla 50cc kiinalainen mönkkäri, ei lähteny käyntiin ennen ku säädin venttiilit. Taitaa olla niin heppoista tekoa, ettei ne venttiilinsäätö lukkoruuvit pysy kiinni, ni säädöt muuttuu omia aikojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe