Onko kenelläkään kokemuksia? Aikeissa on olla talvella 5,5 kuukautta Bangkokissa. Jos nostaa rahaa kortilla automaatista, on käteisnostokulut useamman euron. Voiko ja kannattaako Thaimaassa avata pankkitili, jonne voisi kansainvälisillä pankkitunnuksilla siirtää Suomen tililtä rahaa?
Pankkitiliä Thaimaassa kandeeko avata?
paa-vo69
212334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kannattaa, ihan sijoitusmielessä. Jöörö tulee vielä alas ja kovaa, jahka Kreikan ja Spaanian takuut pannaan maksuun. Baht on velaton valuutta, se tulee nousemaan.
EI pidä paikkaansa, mikään.
Tavan suomituristille ei anneta tiliä Taimaassa ja Jyrki pääministeri sanoi, ettei euroopan kriisi koske millään tavalla Suomea.
Tavan-sanaa käytetään Pohjois-Karjalassa ja onko Suomella nyt eri euro kuin muulla Euroopalla?
Itselläni on ollut tili SCB:ssa jo vuosia. Helppo siirtää ennen Thaimaahan läh-
töä Suomi-tililtä netin kautta Thaimaahan. Tilin avaus ei onnistu kuin paikan
päällä ja siinäkin saattaa olla ongelmia. Avasin tilin aikanaan Pattayalla ja vasta
neljännessä konttorissa onnistui. Se oli Siam Commercial Bankin konttori Beach
Roadin ja Pattaya Tain kulmassa. Onnea yritykselle! Tilin avaus kannattaa jos onnistuu.
Minulla myös ollut SCB:ssa tili yli 10v. Silloin kävelin vain pankkiin ja avasin ja talletin tililleni jotain 15000- 20000thb ja muovikortin sain kahden päivän kuluttua nykyään varmaan nopeampaa. Sanotaan että on tilin avaaminen vaikeutunut, en osaa ottaa kantaa mutta noilla eväilllä koittamaan voithan kertoa että oleskelet pitkään ja liikut eri kaupungeissa tms.
Alla oleva lainattu netistä:
Pankkitilin avaaminen on yhtä helppoa Thaimaassa kuin Suomessakin. Esimerkiksi Kasikorn pankkiin saat avattua tilin erittäin helposti. Tarvitset thaimaalaisen puhelinnumeron, osoitteen sekä passisi, mikäli haluat nettitunnukset on sinulla oltava voimassa oleva sähköpostiosoite.
Mutta miten siirrot Nordeasta(pankkini) käsitellään?
Bahtin kurssi katsotaan/ saadaan kotimaan pankista vai Thaimaan pankista?
Kurssi maksetaan thaimaalaisen pankin kurssin mukaan tässä SCB:n kurssi mitä katselen lähes päivittäin.
http://www.scb.co.th/scb_api/index.jsp
Toiseen kysymykseen parhaimman vastauksen saat nordeasta.
Tili nimelläni Thaimaassa Kasikorn Pankissa.
Normaali säästötili, käytössäni paikallinen ns. pikapankki- elikkä pelkkä automaattikortti.
Suomessa tilini Nordeassa. Menen Nordean verkkopankkiin ja siirrän/ teen maksun ulkomaille jossa maksan joko omat kulut (alle 7€) tai kaikki
kulut (melkein 30 €).
Euro muunnetaan Bahteiksi Suomi Nordean kurssin mukaan. Ei esim. tässä tapauksessa pankkini Kasikorn kurssin mukaan.
Maksu siirtyy käsittelyyn ja Thaimaassa Kasikorn ottaa vielä oman palkkionsa (muutamia satoja bahteja riippuen lähettämästäni summasta).
Kun nostan thaimaalaiselta tililtäni thaimaalaisella automaattikortillaThaimaassa näitä rahoja, en maksa 150 bht palkkiota per nosto. En maksa 2€ kertapalkkiota enkä 2,5 % palkkiota.
Siis joka nostosta 150 bht + 2€ + 2,5% noston määrästä maksaisin jos käyttäisin esim. Nordean Visa Electron-korttia.
Siis joka nostosta 150 bht + 2€ + 2,5% noston määrästä maksaisin jos käyttäisin esim. Nordean Visa Electron-korttia.
TARKENNUS:
Siis jos nostan Thaimaassa ATM-automaatista Nordean Visa Electron-kortilla Nordean tililtä rahaa. Ja noston kurssi kortilla on vielä huonompi kuin normaali vaihtokurssi. Kurssi on ns. Credit Card-kurssi.
Erittäin hyvää tietoa jos haluaa tietää!!!!!!
Jos ja kun nyt jossain kuten täällä suoli24:ssä aletaan porsaanreijistä yleisemminkin huutelemaan... niin ne reiät on äkkiä tukossa.
Nordean asiakkaat voivatkin nyt odotella postia...
Tältä palstalta aiemmin saamillani neuvoilla marssin 2010 marraskuun lopussa Kasikorniin. Kohtelu oli tyrmistytttävää. Sanoivat, että turistille, jota ei aina tietystä osoitteesta ole tavoitettavissa ja jolla ei ole thai-ID:tä, ei myönnetä tiliä.
Vastaava menettely on kuulemma myös Suomen pankeissa, väittivät.
Asiaa olisi mahdollisesti auttanut edellä mainittu Tabian Baan ja iso talletus.
Pelkäävät joitain laskutushuijauksia ja rahamuulien käyttöä. Saattanee olla Suomessa vastaava, henkilötodistuksen ainakin vaativat.
Toista kertaa en yritä, tämä riitti, niin köyhä en ole.
Hei! Minä olen kk marraskuussa ja 2 viikkoa maaliskuussa. Asun eri paikoissa.
Minulla ollut tallelokero 3..4 vuotta ja tili vuoden. Tässä tapauksessa suhteet auttaa.
On turvallista pitää ylimääräiset matkarahat tallelokerossa, ei ole seinässä vaan pankin sisällä.
Kysäisin tätä aikoinaan Ileltä, kun oli vielä baarissaan. Hänellä tietenkin oli jo liiketoimiensa vuoksi Thaimaalainen tili ja taisi olla jopa post-paid gsm-liittymä. Arveli tuolloin, että ihan Suomen passilla ja siinä olevalla määräaikaisella viisumilla ei enää 2000-luvun puolivälissäkään tili aukea.
Laitappa Suomeen tuleva turisti meillä pankkiin, ei onnistu tilinavaus, ei ilman isoa pumaskaa paapperia.
Vieläkö Ilen baari on toiminnassa ?
Thai-tileissä kannattaa huomata:
Deposit protection up to Baht 50 million
Thai baht deposits at Bangkok Bank are protected under the Deposit Protection Agency Act – up to a maximum of 50 million baht, effective from 11 August 2011
Suomessa taataan lailla talletus 50.000 eur, thai-laki takaa 1 158 800 eur saakka. Toki harvalla noin paljon on, toki yläluokalla niitä lienee.
Niillä ei taida olla Käteisen jyrkkää pääministerinä
Thaimaassa pankkisektori on pakotettu ennakkorahastoimaan talletussuojarahaston. Tällaista rahastoa ei ole ollenkaan Kreikalla, Espanjalla ja Italialla.
HUOMIOIKAA:
EU on käynnistämässä lainsäädäntötyötä, jolla asetetaan yhteisvastuullinen talletussuoja koko EU:n alueella. Eli kohta maksellaan tonne eurooppaan taas ja kunnolla.
Vuosi sitten joulukuussa avasin tilin thaimaalaisessa pankissa, ei mitään ongelmia, tosin minulla on siellä talo. Hommasin tilin ihan asta ennen kuin lähdimme takaisin suomeen ja vasta kotona aloin katsomaan pankkikirjaa. Noh, siinähän se ongelma sitten tulikin, kun lähettää suomesta ulkomaan tilille rahaa tarvitaan siinä ihan kaikki tiedot tosi tarkkaan, siis pankin nimi osoite ym ym. mitenkähän sekin onnistuu kun koko tekstion paikallisella kielellä eikä siitä ota erkkikään selvää saati osaisi kirjoittaa. Pitää varmaan etsiä joku suomessa asuva thaimaalainen ja pyytää tätä suomentamaan tiedot, muuten ei siirto onnistu.
Thaimaalaiselle tilille maksetaan kuten mille tahansa ulkomaiselle tilille IBAN -koodin perusteella. Saajan kaikki tiedot toki vaaditaan ml pankin tiedot, IBAN on tärkein.
Tarkemmat ohjeet saat pankistasi tai talosi myyjäkin auttaa.
Thai-pankeilla ei ole IBAN-koodeja vaan on käytettävä SWIFT-koodia. Näin ai-
nakin vielä kesäkuussa ja pankki SCB.