mistä halviman viikkoosakkeen saa

oisko välittäjillä vai suoraan rakennuttajalta
11417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

www.ebay.com

Lomaosakkeet vaihtavat omistajaa muutamalla dollarilla kunhan otat vuosimaksut vastuullesi. Kai sieltä voi Suomessakin asuva ostaa? Paljon on myyjiä jotka vaan haluavat eroon vuosimaksuista. Itselläni on punainen viikko Cancunissa. Itse kohteessa en ole ikinä käynyt, vaan joka kerta olen vaihtanut RCIn kautta. Aina on toistaiseksi löytynyt kiinnostava lomakohde vaihdon kautta kunhan olet jossain määrin joustava.

Äänestä

Halvimmalla voit ostaa joko lomaosakkeiden jälleenmyyjiltä, esim. omaloma.net tai Suomen lomaosakemeklarit, tai suoraan omistajilta. Hinnat vaihtelevat riippuen kohteesta ja viikosta, mutta jotakuinkin osuvat haarukkaan 800 € - 10 000 €. Nyt siis puhuin Suomessa olevisra kohteista.

Sesonkiviikot ovat kalleimpia. Esim. hiihtolomaviikko jossain hiihtokeskuksessa voi maksaa sen kymppitonninkin, kun taas kesäviikko samassa kohteessa voi irrota reilulla tonnilla. Toki kesälomaviikot pohjoisessakin ovat ihan hyviä viikkoja, jos tykkää kalastaa, vaeltaa ja ihailla erämaan maisemia. Ja voihan siellä muitakin tyypillisiä mökkiaktiviteetteja harrastaa, uida, saunoa, veneillä jne.

Etelän kohteet ovat suosittuja - ja hinnakkaita- kesällä, kun taas pohjoisen viikot ovat hinnoissaan hiihtokaudella. Katinkulta on yleisesti ottaen kallein paikka, mutta myös tasokkain. Sieltäkin tosin voi saada edullisen viikon sesonkien ulkopuollelta.

Ja liittymällä vaihtojärjestöön (RCI tai Interval) voi periaatteessa viikon hankkia vaikka sieltä mistä halvimmalla saa ja käyttää järjestön palveluita. Siis lomailla iham missäpäin maailmaa haluaa, eikä sitä omaa viikkoa tarvitse käyttää koskaan, jos ei halua. Tai jos käyttää, saa lisälomia edullisesti vaihtojärjestön kautta.

Jos lomailee vuodessa esim. 5-7 viikkoa, saa runsaasti rahanarvoista hyötyä liittymällä vaihtojärjestöön. Vielä jos on valmis valitsemaan äkkilähtöjä (varattava yleensä aikaisintaan 6 viikkoa ennen reissua), saa edut täysimääräisinä. Vaikkapa 5 viikkoa vuosittain voi lomailla hintaan 1000-1500 € yhteensä. Siis majoituksien osalta. Jos osakkeesta ei ole maksanut kuin tonnin tai pari, on tämä edullista lomailua. Ja näihin majoituksiin mahtuu koko perhe ja ystäviäkin vielä useimmiten.

Aika monet kesämökin omistajatkaan eivät vuodessa ole mökillään 7 viikkoa enempää, monet eivät sitäkään. Useimmilla ei ole edes vuosilomia sen enempän. Ja tuleehan mökistäkin kustannuksia. Vakuutukset, jätemaksut, kiinteistövero, korjaus- ja kunnostuskustannukset yms. Puhumattakaan hankintahinnasta, joka voi Etelä-Suomessa nousta satoihin tuhansiin euroihin.

Karkesti ottaen mökin käyttökustannuksilla lomailee viikko-osakkeilla vuodessa n. 5-6 viikkoa. Minulla on sekä mökki että lomaosakeviikko. Mökin perin, eikä minulla olisi ollut sellaista summaa (n. 320 000 €) mökkiin laittaakaan. Viikko-osakkeesta maksoin 1500 € ja olen käyttänyt sitä lomailuun vaihtojärjestön kautta.

Tämä systeemi toimii meidän perheelle, mutta tarpeet eroavat eri ihmisillä. Näillä palstoilla näkee kumman agressiivista kirjoittelua näistä aiheista. En ymmärrä miksi näistä asioista riitelemään pitäisi ruveta. Jokainen eläköön oman elämänsä kuten itse parhaaksi näkee. Eikä meitä ihmisiä muutenkaan samat asiat kiinnosta.

Äänestä
  • LOMAOSAKE MYYJÄ TONTUT TAAS ASIALLA.

    Äänestä

Tällainen lomaosake kauppa on suurta huijausta,älköön kukaan niihin sotkedu lypsettäväksi !

Äänestä

Hyväuskoisia on huijareiden helppo huijata,ja tehdä hyvää bisnestä !

Äänestä

Itse hankin vapailtamarkkinoilta vuosia sitten osakkeen, joka maksoi 300 Eur. Otin yhteyttä RCI:in, jolta jäsenyys. Lomailtu on jo kymmeniä kertoja pääasiassa lisäviikoilla n. 200 Eur vko/perhe. Matkustamme sekä kotimaassa, että ulkomailla. Erittäin tyytyväisiä systeemiin.

Äänestä

Suurta huijausta koko lomaosake kauppa !

Äänestä

Kaikenlaista huijausta on lomaosake markkinoilla, varokaa huijareita !

Äänestä

On todellakin suurta huijausta tuollainen lomaosakekauppa,rahat pois hyväuskoisilta huijattavilta se on kovaa bisnestä !

Äänestä

Lomaosakkeiden myyjät myyvät tontuille osakkeitaan ,rahat pois yksinkertaisilta tontuilta ovat keksineet hyvän Bisneksen itselleen !

Äänestä

Kannattee mennä esittelyihin ja ottaa hyvät lahjat vastaan. Ja jos vielä pitää lomailutavasta, pilkkahintaan vapailtamarkkinoilta viikko. Järkevää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 30 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kusti korkki kirjoitti:

oisko välittäjillä vai suoraan rakennuttajalta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu