Tässä maassa on noin teoriassa harvinaisen tyhmä laki: mikä tahansa esine on ase kun poliisi tulkitsee niin.
Miettikääpä tavallista työmiestä, jolla on duunihaalarin taskuissa ruuvarit ja muut perustyökalut koko päivän. Sitten duunari lähtee jossain vaiheessa safkatauolle, niin siinä vaiheessa työkalujen mukana pitäminen onkin rikos, noin teoriassa ainakin. Todellisuudessa niitä työkaluja ei muuten saa raksamieskään mihinkään jätettyä vaan kyllä kulkevat ruokatauollekin mukana. Raksamiehillä on muuten puukkokin aina mukana ja usein vasara ripustettuna housun lenkkiin.
Sama koskee vapaa-aikaa. Pyöräilijänä mulla on aina mukana perussetti työkaluja taskussani, koska kuljen kaikki matkat pyörällä. Kun jotakin hajoaa, se pitää voida myös korjata tien päällä. Mulla on rengasraudat, Leatherman ja peruskuusiokolosetti aina mukana. Poliisi jos pysäyttäisi, olisin sitten isokin rikollinen ainakin järjestyslain mukaan.
En sitten tiedä missä määrin poliisi oikeasti käy kiusaamassa ammattimiehiä, joilla on työkalut kadulla mukana kun käyvät syömässä, mutta laki vaan on työkalujen osalta oikeasti typerä.
Miettikääpä tavallista työmiestä, jolla on duunihaalarin taskuissa ruuvarit ja muut perustyökalut koko päivän. Sitten duunari lähtee jossain vaiheessa safkatauolle, niin siinä vaiheessa työkalujen mukana pitäminen onkin rikos, noin teoriassa ainakin. Todellisuudessa niitä työkaluja ei muuten saa raksamieskään mihinkään jätettyä vaan kyllä kulkevat ruokatauollekin mukana. Raksamiehillä on muuten puukkokin aina mukana ja usein vasara ripustettuna housun lenkkiin.
Sama koskee vapaa-aikaa. Pyöräilijänä mulla on aina mukana perussetti työkaluja taskussani, koska kuljen kaikki matkat pyörällä. Kun jotakin hajoaa, se pitää voida myös korjata tien päällä. Mulla on rengasraudat, Leatherman ja peruskuusiokolosetti aina mukana. Poliisi jos pysäyttäisi, olisin sitten isokin rikollinen ainakin järjestyslain mukaan.
En sitten tiedä missä määrin poliisi oikeasti käy kiusaamassa ammattimiehiä, joilla on työkalut kadulla mukana kun käyvät syömässä, mutta laki vaan on työkalujen osalta oikeasti typerä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomessa suurin osa, varsinkin poliisin itsensä laatimista laeista on oikeasti kaikkien muitten paitsi poliisin kannalta typeriä. Lakeihin on jätetty niin paljon varaa mielivallalle, että poliisi voi tehdä liki mitä vain tolkutonta joutumatta vastuuseen.
Päinvastoin tuomioistuinlaitos, jonka pitäisi suojella meitä poliisin mielivallalta, suojeleekin poliisin mielivaltaa.
Kyllä se laki antaa jonkun verran myöten mainitsemissasi tilanteissa.
Järjestyslaki antaa juurikin oikeilla perusteluilla esim duunarille mahdollisuuden pitää mukanaan joitain työkaluja tai sitä fillarisettiä. -> Oletuksella ettei tule tehtyä typeryyksiä esim ruokailun yhteydessä.
Järjestyslaki 10§ 3. mom.
.Mitä 1 ja 2 momentissa säädetään, ei koske esineitä tai aineita, joiden hallussapito on työtehtävän tai muun hyväksyttävän syyn vuoksi tarpeen.
(http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612)
Silloin kun poliisi pääsee asiasta päättämään ei mitään hyväksyttävää syytä ole, siihen on poliisille annettu liikaa mielivaltaa. Parempi pitää releet kategorisesti lain mainitsemien alueiden ulkopuolella.
Mielivalta päättää hyväksyttävästä syystä ei ole sinulla, vaan poliisilla.
aika hyvin kohtuutta noudateta. Normaalit työkalut pyöräilijälle taatusti sallitaan, mutta esim. ruuvari tai leatherman takussa ei joka paikkaan kannata mennä. Mieluummin kannattaa hommata pyörään lukittava työkalulaatikko missä niitä säilyttää. Iso rengasrautakaan tuskin on välttämätön, ainakaan taskussa. Polkupyörän renkaan saa kammettua vaikka leathermanin tylpällä ruuvarilla tms jos oikeasti aikoo itse paikata tai vaihtaa renkaan tien päällä.
Puukot ja muut vahingoittamiseen soveltuvat esineet ovat yleistyneet paljon ja niitä myös käytetään, joten niiden suhteen on syytäkin olla tarkkana, varsinkin kun liikutaan tavallisissa vaatteissa ilta-/yöaikaan kaupungilla. Eivät ole hyväksyttäviä apuvälineitä tupakan pummaamisessa.
Ja vaikka laki olisikin puolellasi tulee käräjätuomari tuomitsemaan sinut poliisin toiveiden perusteella jollakin verukkeella. Ymmärrä asuvasi poliisivaltiossa ja toimi sen mukaan.
Toinen mahdollinen suhtautumistapa on tietysti suhtautua viileästi mahdollisiin sakkoihin, ottaa ne ikäänkuin "käyttömaksuina". Suosittelen kuitenkin nihilistisen orjallista lain noudattamista, pahin skenaario mielessä.
Moinen lainlaatiminen ei todellakaan kannusta lainkuuliaisuuteen, kun siltä puuttuu kaikki ennustettavuus. Poliisivaltiollehan on ominaista lottokoneen tapainen satunnaisuus ja mielivalta.
Mielivallan ja ennustettavuuden puutteen nimenomaisena tarkoituksena on TERRORISOIDA kansalaisia, pitää heidät nöyrinä. Sekä tietysti tarjota poliisille mahdollisuus päättää asiasta haluamallaan tavalla ilman vaaraa edesvastuusta.
Poliisi on vaarallinen mafia ja siten siihen tulee myös suhtautua.
Niin täällä taas jossitellaan, ja heitetään tällaisia ajatuksia kyseisestä asiasta. Itse en ole kymmenenvuotisen virkaurani aikana sakottanut / takavarikoinut ainuttakaan työkalua raksamieheltä, kun on syömässä tai kaupassa käymässä, koska silloin niiden kantamiseen on perusteltu syy.
Mitä tulee polkupyöräilijään ja moottoripyöräilijään, voi hänkin kuljettaa leathermania mukaan, mutta kun illalla menee oluelle, niin millä perusteella se pitää olla mukana baarissa?? Mikäli järjestyksenvalvoja toimii oikein, hän pyytää sen narikkaan baarissa oloajaksi ja palauttaa sen lähtiessään. Ja näin voi tehdä vaikka ja täytyisikin tehdä vaikka olisikin pyörällä baarireissulla.
Ja poliisilla ei ole mitään tekemistä lain kirjaimen kanssa tässä asiassa. Ne jotka vielä 15 vuotta sitten päästivät tarpeensa rättiin eivät tiedä teräaselaista mitään, joka myöhemin siirrettiin uudistettuna järjestyslakiin.
Ja vielä niille jotka illalla lähtevät kotoa kavereiden kanssa tai ilman baariin ja ottavat leathermanin mukaan, kun on vedetty mennenit poskiin, on se ainoastaan oman egon nostatattamista, et sinä sitä baarissa tarvi, vai oliko ajatus korjata jonkun pyörää...mahdollisesti...jos sattuu tulemaan...
Sano se sille duunarille sinä päivänä kun se saa sakot joltain intopinkeältä vatipäältä joka on saanut uudet salaiset aseistariisuntaohjeet. Miksei jättänyt releitä autoon, laitetaan sakot ja ruuvarit(tällaisia mä olen aina halunnut) "valtiolle".
Yhden kytän ajatukset eivät korreloi seuraavan kanssa. Ja kun poliisi mokaa, on uhri vaikeuksissa.
Ja poliisia ei teoistaan vastuuseen saa!! Käytännössä poliisi voi ja tulkitsee lakeja miten lystää, eikä koira perään hauku. Poliisiopistossa on varmaan opetustakin lakien venyttelyyn ja muuhun viisasteluun. Vittuiluhan on poliisin vakio toimintamalli.
www.iltalehti.fi/uutiset/2012091216066184_uu.shtml
TS: Valtiota vaikea saada korvaamaan virkamiesten virheitä
Onko sellaista päivää ollut että duunari on saanut sakon? Jos ei ole ollut niin siinä tapauksessa tällä ketjulla on samanlainen arvo ja merkitys kuin Mitä tekisin jos tulee ydinsota.
On pakko ennakoida, poliisin kusipäisyys lisääntyy eksponentiaalisesti.