karvanlähtö...

omistan 2 ja 10 vuotiaat koirat. (kummatkin leikkattuja sekarotuisia uroksia) kummallakin on sama ongelma, karvanlähtö. mikä auttaisi tähän? onko apteekissa reseptivapaita lääkkeitä tähän vaivaan?
mistä karvanlähtö johtuu? ruokavaliosta?
1413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

...auttaa ja joskus kannattaa koira myös pestä ja sen jälkeen taas harjata. Voipi toki olla kyse jostain allergiasta, jos vaiva on jatkuvaa. Kannattaa testata eri ruoilla. Eihän koirilla oo loisia tai matoja, sillä nekin aiheuttaa oireita?

Meillä ainakin karvaa lähtee ympäri vuoden ja pahimmat ajat on kevät ja syksy. Nyt muuten tais alkaa syksyn karvanlähtö, huoh...

Nimim. Pystykorvan omistaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tähti kirjoitti:

omistan 2 ja 10 vuotiaat koirat. (kummatkin leikkattuja sekarotuisia uroksia) kummallakin on sama ongelma, karvanlähtö. mikä auttaisi tähän? onko apteekissa reseptivapaita lääkkeitä tähän vaivaan?
mistä karvanlähtö johtuu? ruokavaliosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu