Virka-apua?

jokatapauksessakonna

Kävin aamulla paikallisella poliisiasemalla kysymässä, olisiko mahdollista saada virka-apua tiettyyn tilanteeseen. Paikalla ollut konstaapeli(?) ei osannut vastata, vaan pyysi minua soittamaan xxxxxxx:lle numeroon xxxxxxx.
Olen aamupäivän soitellut kyseisen numeroon vastaajaan ja jättänyt sinne soittopyynnön saamatta vastausta.
Koska virka-avun saaminen on näinkin helppoa niin on kai pakko toimia itse tarvittaessa avunantajana.
Tästä saattaa seurata muutama mustelma vastapuolelle ja tunnettu tosiasia on että sitten ollaan itse oikeudessa.
Voisiko olla lieventävä asianhaara, ettei poliisilta ole saanut virka-apua tilanteessa, johon sitä on pyydetty?
Tapausta en lähde enemmin tarkentamaan, mutta jos jätämme tietyn asian hoitamatta, syyllistymme itse lain kirjaimen noudattamatta jättämiseen.
Otammeko siis vastuun ennemmin omankädenoikeudesta vai sen toimeenpanematta jättämisestä seuraavasta muusta laittomuudesta?

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8

      Tuota
      Virka-avun antamisesta ei päätä konstaapelitason poliisi. Sinun olisi pitänyt pyytää tapaamista päällystöön kuuluvan poliisin kanssa.
      Virka-avun saaminen ei ole mitenkään helppoa, sillä poliisi selvittää aina, kuuluuko se poliisin tehtäviin. Virka-apu ratkaistaan aina tapauskohtaisesti.
      Mm. RVA:ssa ja Pakkokeinolaissa on lueteltu ne tapauksen, jolloin ns. itseapu on sallittua.
      Muutoin se on rikos nimeltä omankädenoikeus.

    • eienääniinkonna

      No, tämä xxxxx lopulta soitti ja sanoi, että ilman muuta tapaus on sellainen, johon saa virka-avun. Eikö konsta olisi voinut suoraan ohjata jonkin isomman herran pakeille, sen sijaan että antoi numeron johon oli ihan turha soitella, mikäli avun tarve olisi ollut kiireellisempi. Tai vaihtoehtoisesti antaa numeron, johon saatetaan vastatakin..

      • 8

        Tuota
        Eivät ne poliisin ´isommat herrat´ istu huoneessaan valmiina odottelemassa, että jospa joku tulee pyytämään heiltä virka-apua.
        Konstaapelilla oli tietysti tiedossa sen isomman herran puhelinnumero, mutta ei herran agendaa.
        Kiireellisiä tapauksia varten poliisilla on tietysti päivystävät ´isommat herrat´. Mutta paikkakunnasta riippuen, he saattavat olla kaukanakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2937
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1161
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      82
      1116
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      119
      1030
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      79
      1027
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1008
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      852
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      21
      730
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      70
      714
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      588
    Aihe