Sattumalta "eksyin" Open-suse sivulle ja en ole vuosiin tutustunut uudempiin jäkeluihin, mutta nyt on vapaata aikaa, joten kopioin ohjelman ja poltin DVD asennus kiekon !
Oli pieni yllätys, kun serveri antoi latauksen vauhdilla 1.5 Meg per sec. ? Down load kesti ainoastaan 30 min. 4.8 GB !!!!!
Ja nyt se on koneessa ! Eipä nyt aleta pillastumaan, sillä en muuta linux jäppäriksi, mutta olen tykännyt open-suse käyttiksestä ja ensi tunnelma on "okey dokey" !
Kertoilen lisää kunhan pääsen "vauhtiin" ja toiminta on kiitettävä, sillä tässä testikoneessa on 3.3 gighez 2 ydin prossu ja muistia on 8 GB ja 2.5 Seagate Momentus-XT ,
Ketju jatkuu toiminta uutisilla pikapuolin .... Kuullaan ..........
Oli pieni yllätys, kun serveri antoi latauksen vauhdilla 1.5 Meg per sec. ? Down load kesti ainoastaan 30 min. 4.8 GB !!!!!
Ja nyt se on koneessa ! Eipä nyt aleta pillastumaan, sillä en muuta linux jäppäriksi, mutta olen tykännyt open-suse käyttiksestä ja ensi tunnelma on "okey dokey" !
Kertoilen lisää kunhan pääsen "vauhtiin" ja toiminta on kiitettävä, sillä tässä testikoneessa on 3.3 gighez 2 ydin prossu ja muistia on 8 GB ja 2.5 Seagate Momentus-XT ,
Ketju jatkuu toiminta uutisilla pikapuolin .... Kuullaan ..........
Vastaukset 54
Vanhimmat
Onko kenelläkään kokemusta tästä Open-suse 12.2 x86-64bit ??
Kuten jo aloituksessa kerroin , niin olen käyttänyt tätä aikaisemminkin ja ei ole ollut moitetta, vaikkakin pari jakelua oli hiukan "pimeässä harhailua", mutta tämä tuntuu ainakin melkoisen miellyttävältä ja ei se ole ihmekään, sillä tätä koodaa ammattilaiset, eikä peräkammarin ubutubutin koodarit......................
Kokeiltu on openSUSE:a ja ei kolahda itselle. Liian turvonnut ja pöhöttynyt käyttis. Pakettienhallinta on ärsyttävän hidas ja toisinaan epäonnistui tehtävissään.
Viimeinen niitti oli, kun päivitysten jälkeen lopputulos oli boottaava vihreä ruutu.
Kokeiltu KDE SC 4 ja Gnome 3 versiot.
Tyhjää parempi on.
Pysyn tässä vakaassa Universal käyttiksessä.
Ei tämä ole minun "pääkäyttis" ja tämä on tässä testikoneessa, joten ei tämä ole kun testi ajossa, sillä käytän ainoastaan Windows-7 Pro vakaata systeemiä, mutta ei tämä minusta ole mitenkään "pöhettynyt" ja jos haluaa "kevyen" linux rypistyksen, niin "Puppu" linux on "kevyt" ja pyörii niissä kierrätyspöydän koneissakin ok !
Vaan niinhän se on, että "yksi tykkää tyttärestä ja toinen äidistä" , siis se on lähinnä jokaisen oma asia millä ajelee !!!!!!!!!!!!!
Onko se Windowsissa muka saavutus, että se toimii? Ihan normaalisti tuotantokäyttöön tehdyt käyttöjärjestelmät toimivat.
Se vaan on niin, että Windows on toiminnoiltaan hyvin rajoittunut. Kyllä ne Windowsin rajatut toiminnot toimivat, mutta paremmissa merkeissä on paljon enemmän toimintoja jotka toimivat.
jospa koitetaan asentaa puppu-linus siihen kierrätyspöydältä "ostettuun" matolootaan.
Kyllähän linux on joillekin riittävä, kun ei liikaa vaadi toiminnalta, mutta ei ole toistaiseksi löytynyt Win-7 "kyykyttäjää" ja sen näkee lokakuun 26 päivänä kuinka se Win-8 pro pelaa, sillä ei ole moitetta sen toiminnasta "metron" avaus sivun kanssakaan, mutta se pro kasi on ehkä käyttis läppäreihin ja pöytäkoneisiin ? No sen
näkee kuukauden päästä...........................
openSuse on suunnattu lähinnä kehittäjille, kokeiluun, harrastajille, protoiluun yms. Ei niinkään tavalliselle loppukäyttäjälle tai tuotantokäyttöön kun sisältää kuitenkin huomattavan paljon bugeja kun on kuitenkin keskeneräinen.
Valmis Suse on se Suse Enterprise Desktop/Server. Se on oikein kiva käyttis.
Että myös se Enterprise on myöskin kohtuu hintainen ja monta kertaa edullisempi mitä redhat on, mutta ei tuo open-suse ole huono, jos haluaa toimivan käyttiksen, vaan siinä on niitä linuxsen haittoja, siis kyllä langaton hiiri pelaa sen stok-ajurilla, mutta ei ole linuxselle Logitechkin virallista ajuria ja mahdollisesti joitain muitakin ajureita puuttuu, kuten on normaalia linuxsissa !?
”siis kyllä langaton hiiri pelaa sen stok-ajurilla, mutta ei ole linuxselle Logitechkin virallista ajuria”
Miksi sellainen lantakasa pitäisi asentaa Windowsiinkaan? Hiiri toimii muutenkin ja ylimääräisten nappien mäppäämiseen halutuille toiminnoille on parempiakin vaihtoehtoja.
Kyllä se vaan osoittaa, että linux jakelut on puutteellisia ja kyllä ne hiirulaisen ajurit on tärkeät, ehkä ei sinulle, mutta useimmat haluaa toimivan käyttiksen, eikä sekundaa, mitä useimmat linux-rypistykset on !!!!!!!!!!
äänikortti meuhkaa taas syvällä asiantuntemattomuuden rintaäänellä.
Nykyään ei jaksa enää lukea noita 64-bittisen äänikortin aivosontia, vaan ne tulee automaattiseti ohotettua. Samaa sontaa kaikki postaukset.
Mitä ihmeen Linuxin haittoja? Ei Linux tarvitse mitään ajuria. Ne ovat jotain Windows juttuja. Esim. Asuksen bluetooth dongle ei toimi Windows 7:ssa, vaan tarvii jonkun ajurin. Ja sitten sekään ajuri ei edes toimi. Olisi vaan parempi jos Windows 7 tukisi laitetta niin toimisi ilman mitään ajurisäätöä.
Ei hiiri tarvitse mitään ajureita. Silloin on käyttöjärjestelmässä jotain vikaa jos tarvitsee, kuitenkin ihan standardilaite.
pakkioksi aktiviteetista oma 64-bittinen äänikortti :
http://antelopeaudio.com/en/products/Zodiac-Gold-DAC
vähän kallis se kyllä on että onkohan urpolla siihen sitten varaa ollenkaan kun niitä ei ehkä vielä ilmaiseksikaan mistään kaatseilta löydy ..
toi " revi siitä poju..... " viesti ei tosin ollu täälltä urpo mutta haitannooko tuo mittään ..
Jaa kyllä tää logitech toimii ihan niinkun pitää ilman ajuripelleilyjä.
tuo on edelleen 24-bittinen äänikortti.
Kyllä se oli sinun kirjoittamasi. Kukaan muu ei kirjoita montaa lausetta samaan viestiin ilman pisteen pistettä.
Eikä edelleenkään ole 64-bittinen äänikortti.
tullut vastaan Linuxissa toimimatonta äänikorttia. Eikä myöskään 64-bittistä äänikorttia.
kotkasta, on niille hiirille myös ajureita kun niissä voi olla joitakin erikoistoimintoja joita käyttis ei aina välttämättä suoraan ymmärrä, linkkuroille ei varmaan kukaan hiiriä valmistakkaaan että niissä lienee viisainta vaan tyytyä niihin vakiomalleihin !
Minulla taas on tullut valtavasti toimimattomuuksia tubuttimissa. Ei missään Windowsissa yhteensäkään ole tullut vastaan niin paljon toimimattomuuksia, kuin tubuttimessa!
Kuvakin on aina niin huono!
joskus edes asentaa Linuxin etkä vain jauhaisi p a skaa.
kokkeilla jos ei tarvitsisi itse sitä konetta maksaa kun jos se hirveä pupuntti vaikka sen prossun sitten hitsaa ja kalliin ssd-levyn tuhoaapi että mistä löytyypi silloin maksaja vahingolle ?
on vain sun kuvitelmaa.
Sellaista erikoistoimitoa ei taida olla missään.
Niin ammattitaitoisesti ja kattavasti saatiin arvio tästäkin jakelusta, ei mennyt aikaa kuin alle puoli tuntia.
Itse en käytä Ubuntua lähinnä siitä syystä, että openSUSE on olemassa. Protomalli tai ei, niin aivan omaa luokkaansa lähes joka suhteessa. Eivätkö muut kehitä esimerkiksi KDE:tä kuin SUSE, Kubuntu on aivan syvältä ja poikittain openSUSE:en verrattuna, joskin Mandriva/Mageia alkaa olla jo melkein samalla tontilla?
Ei se mikään ihme ole, että yrityskäytössä SUSE Enterprise on Windows Seiskaa reippaasti parempi.
Mitä ihmettelemistä tuossa latausajassa on? Itselläni on 40 megan yhteys ja tuollainen levykuva tulee muutamassa minuutissa.
OpenSUSE on huono, jokin päivitys taatusti tulee sen kyylyttämään. RPM jakeluiden pakettienhallinta on hitauden lisäksi myös saakelin surkea ratkomaan rippuvuuksia!!!
OpenSUSE on loistava mutta Ubuntun parempi softa/laitetarjonta vie pitemmän korren.
OpenSUSEa ja monia muita jakeluita tulee kokeiltua mutta Ubuntu on ja pysyy vuodesta toiseen, sitä ei ole muut pystyneet peittoamaan.
Unity on loistava ja niin kauan kuin sitä ei muissa jakeluissa ole niin testaamisintokin on varmaan vähenee. Ubuntu on ammattimaisesti ja pitkäjänteisesti johdettu ja se näkyy käytön helppoudessa ja laadussa!
Mitä ihmettelemistä tuossa latausajassa on? Itselläni on 40 megan yhteys ja tuollainen levykuva tulee muutamassa minuutissa.((((((??????
Sinä olet sitten niitä "harvoja", joilla on fiber "syöttö" ? Mutta ei se "yhteyden" nopeus nopeuta latausta, jos servu ei "syötä" ohjelmaa vastaavalla nopeudella ja linux servut ei ole niitä nopsempia "latureita" !
Unitystä tuli minulle ylivoimainen vetonaula Ubuntun suuntaan sen jälkeen ei ole muita linux-jakeluita katsella edes kokeilumielessä.
Näin on!
avuttomat pupunttinsa pitää, siitä ei todellakaan synny kiistaa, xp pelittää mokkulalla ja pupuntteja emme mihinkään tarvitse !
Pupunteilla ei tee yhtään mitää. Tuo opensuse on ihan yhtä toimimaton, kuin tubutinkin. Linukseilla ei ole mitään muuta eroa kuin taustakuva!
Sehän se on linux "runsauden" salaisuus, että kun vaihdetaan TAUSTAKUV, niin jälleen on uusi jakelu ubutubutista, mutta toiminta silti on nolla !
http://www.statowl.com/operating_system_market_share_by_os_version.php?limit[]=windows&limit[]=mac&limit[]=linux
HOLY SHIT !!!!!!!!!!!!!!!
Jopas on ollut jälleen "vetonumero" ? Vaikka niin siinä useinkin käy minun aloituksissa.
Kyllä oli vastauksia myötään ja vastaan, joka on normaalia tällä sodat "taistelukentällä" ja lähes kaikki "Suomen" linux hihhulit kävivät antamassa oman "panoksensa" ketjuun ja sehän on sivuston pitäjien mieleen, sillä nämä sivuthan pyörii mainoksien voimalla ja sai hihhulitkin vaikertaa sen "patoutuman" pois ? Toivottavasti !!!!!!
Kiitos ketjuun osallistumisesta ja olipa joukossa jopa muutama myönteinenkin vastaus, mikä on harvinaista tälle sivulle !
Ja nyt takaisin ajelemaan tällä maailman valloittaja Windows-seikalla ja jos aikaa sattuu olemaan tulevaisuudessa, niin mahdollisesti jatkan tuon Open-SuSe testailua, mutta nyt keskityn seiskaan !
Have good day !!!!!!!!!!!!!!
Kokeilepas myös piruuttasi Mageiaa. Se on melko uusi jakelu, joka sekin on selkeästi Windows Seiskaa fiksumpi ja helppokäyttöisempi.
http://www.mageia.org/fi/
Mukaan tulee sovelluksiakin, muutakin kuin Pasianssi.
Kokeilin sitä jo muutama kuukausi sitten ja sehän on "huono kopio" ubutubutista?
Open suse on melko täydellinen jakelu, joskin siinä on niitä linux kurttauksen huonoja puolia, kun ajureita langattomiin hiirulaisiin, vaikkakin se kyllä toimii kohtuullisesti, mutta minulla ei oole niitä 10 euron hiiriä, vaan useampi "nappula" mitä 10 ekun mikkihiiressä on ja muuten se on melko lähellä Windowsia, mutta Microsoft antoikin joku vuosi sitten suselle hiukan "auttavaa kättä", joka näkyy kyllä toiminnassakin !!!!!!!!!!!!!
Mageia on oikeastaan paljon vanhempi kuin Ubuntu.
Löytyykö tällainen razeri? http://www.razerzone.com/gaming-mice/razer-naga
Se että vertaat openSUSE:a Ubuntuun osoittaa turhan terävästi, että et ole kokeillut kumpaakaan. Vähän enemmän yritystä tuohon sonnan suoltamiseen jos saisi pyytää. Tuollainen lepsuilu on jo haitallista Sodat-palstan maineelle.
Kyllä löytyisi, jos pelaisin, mutta käytän langatonta hiirtä mutta langallinen keyboard, siis peli hiirulaiset on oma "osasto" kokonaan !
Kyllä olen ajanut molemmat ja ei ole kehumista kummassakaan, mutta ubutubutin on aloittajille sen Suomen kielen takia ja hihhulit ei pärjään Englandilla, mutta kyllä open-suse on sentään monitoimisempi, mutta ei ole linux rypistyksen minun "heiniä", mutta kokemuksen takia koeajelen "uutuuksia", vaan ei ole vielä tullut Seiskan voittajaa ja tuskin tuleekaan, joten......................?
http://www.logitech.com/index.cfm/support_downloads/downloads/
Omassa Logitechin langattomassa hiiressäni on kahdeksan nappulaa, jotka kaikki toimivat oletusasetuksin.
Läppärissäni on joku outo ENE:n tekele touchpadiksi, joka ei tue synapticsia, joten openSUSE on sen tunnistanut tavalliseksi hiireksi. Kaikki kuitenkin pelaa paremmin kuin Windows Seiskassa, myös kolmen sormen napautus ja sormella skrollaus.
Tässä minun Lenovo läppärissä on synaptic ja pelaa kiitettävästi, mutta käytän "blacklite" anywhere-MX logitech langatonta ja toimii hyvin tämän työpöydän 1 cm lasin päällä.
Käyn kyllä hakemassa valmistajan ajurit kaikille laitteille, mutta linuxsiin ei ole usein muuta kun se standardi ajuri, mikä tuleen käyttiksen mukana ja se on vaillinainen jos haluaa custon asetuksen !
Kyllä se niin on, että samaapaskaaeripaketissa ja uusi taustakuva, niin jälleen on tehty uusi linux rypistys jakeluun !
Sanoo "mies" joka ei ole eläissään käyttänyt ensimmäistäkään linux jakelua muualla kuin märissä unissaan.
Onneksi sentään nikkisi paljastaa ikäluokkasi eli puhumme vuosista 60 . :)
Jos arvaat oikein, niin saat kerranpuraistun lakritsin palkinnoksi !
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10905658
Ja tämä.
http://www.youtube.com/watch?v=MShbP3OpASA&feature=player_embedded
Molemmissa windows.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=xJi2oyiG0d8#t=47s
http://www.youtube.com/watch?v=sxEXBXG0ymg&feature=related
Taisi olla ubutubutin, sillä savu oli paskanvärinen .........
Hakisit jo apua tuohon yhä pahenevaan mielenterveysongelmaasi.
Entä, kuinka olisi sinun hoito ? Koska ne laski sinut "avohoitoon" ?
Hoito päällä !