Lokakuussa lennot varattuna, jatkokohde vielä auki. BKK Postin artikkelin mukaan Ajuttajassa taas vettä kaduilla.
Muistelin viime syksynä suurien tulvien aikaan, että BKK P. kertoi kuninkaan padosta jossain pohjoisessa, jota ollaan ottamassa käyttöön ja tulvat voidaan estää.
Minkälainen tilanne oikein on parhaillaan ?
Ainakaan pattisone.net ei ole uutisoinut tulvista Chonburissa.
Muistelin viime syksynä suurien tulvien aikaan, että BKK P. kertoi kuninkaan padosta jossain pohjoisessa, jota ollaan ottamassa käyttöön ja tulvat voidaan estää.
Minkälainen tilanne oikein on parhaillaan ?
Ainakaan pattisone.net ei ole uutisoinut tulvista Chonburissa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei ole tulvista tietoakaan, ainakaan Pattiksella.
Paikalliset naureskelee, että ajuttajan vedet on korkealla, koska tuota pumipol -patoa testataan. Sieltä puuttuu kunnon patovallitus.
Thaimaan tulvat esittäytyvät turisteille lähinnä paikallisissa uutislähetyksissä.
Toisaalta en kyllä usko ,että 'paikalliset' buddhalaisina juurikaan nauravat muiden hädälle.Paitsi typerille turisteille.
Aivan turha murehtia maan tulvia. Ette te tulva-alueilla liiku.
http://www.nationmultimedia.com/national/Bangkok-warned-of-flood-threat-as-heavy-rain-predi-30190303.html
nyt on alkamassa, Menkää Kreikkaan, siellähän ovat jo rahanne ja vaimonne
Monsuunikaudesta johtuvat runsaat sateet ovat aiheuttaneet tulvia turistien suosimassa kohteessa Sukhothaissa. Tällä hetkellä tulvavettä on noin metrin verran. Sukhothaissa paikallisviranomaiset vahvistavat joenrantamia ja pyrkivät saamaan tilanteen korjatuksi.
Tulvavesi on saavuttamassa myös Ayuthayan provinssin, ja joen varrella on tulvavettä 20-100 senttiä.
Kehotamme seuraamaan tilanteen kehittymistä paikallisista tiedotusvälineistä. Suurlähetystö seuraa tulvatilannetta ja uutisoi siitä tarvittaessa.
Varatkaa juotavaa, kuivamuonaa ja viinaa oraalista des infektoimista varten.
http://inpattayanow.com/2012/09/19/inside-pattaya/more-severe-flash-floods-hit-pattaya-following-just-1-hour-of-heavy-rain/
NYT alkoi tulvat täälläkin
Tais osua tuluvat meille Kauhavalle
Ilimajoen suunnalla näkkyy viime viikonloppuna vesi tuluvivan yli äyräydeinsä. Kävin kattoos.
Vantaan maaseutukaupungissa oli Hesarin mukaan vettä eilen paljon kaduilla.
Ei kiinnosta Vantaan tulvat kysyjää. Tässä lööpissä varmasti tosissaan etsitään tulva-alueita Thaimaassa ja varmasti on myös niin, maahanmatkustavien on hyvä saada ko. tieto sekä myös toinen tieto, että minä vuodenaikoina esiintyy tulvia Thaimaassa.
Käytä googlea sieltä saat tiedot. googleta paikkakunnan nimi ja weather. Helppoa kun osaa ajatella omilla aivoilla.
saat tarkimmat tiedot Suomen ulkoministeriön sivuilta onko siellä mitään varoituksia tulvista,toinen ja ajantasaisempi tieto löytyy Suomen Thaimaan suurlähetystön sivuilta.yleensähän tulvista ei ole ollut haittaa turistikohteissa,mutta lueskelin eilen Phuket gazetta niin ymmärtääkseni vesi on noussut Bangkokissa paikoitellen melko korkealle sade on vaikeuttanut Bangkokissa esim . futsail stadionin valmistumista ajoissa lajin mm kisoihin .lokakuuhan on vielä sadekautta paikallisesti saattasa tulla vettä kovastikin kuuroista vielä marraskuun loppupuolella eteläthaimaassa.
Minne tulvat katosivat. Aainakaan lehdistö ei kirjoita mitään ??
Mikä on tilanne, onko BKK:n kaduilla vettä ?
no sillioin siellä ei tulvi ,ei vesi nouse läheskään aina Bangkokin kaduille vaikka onkin sadekausi! Jos haluat tulvista tarkkaa tietoa käy Suomen Thaimaan suurlähetystön sivuilla.