Kaikki syrjivät

Olen poika. Minulla ei ole ole ollut kavereita moneen vuoteen yhtään. Kaikki syrjivät minua ulkonäköni takia ja siksi koska olen erillainen. Minua on kiusattu jo 8 vuotta ja olen vasta 13.v eikä se lopu vaikka koulupoliisikin puuttui. Minua haukutaan aina homoksi. En tiedä olisiko jo itsemurhan aika. Kukaan ei välitä minusta. Kaikki kiusaamiset käännetään minua vastaan aina.
5156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos sinua haukutaan homoksi nii näytätkö niiden mielest" homolta"? Ja jos on näin nii se on tosi VÄÄRIN!!! Ei kellään ole mitään oikeutta tulla haukkumaan. Ootko koittanu mennä joidenkin kaa puhumaan? Esim. Tukioppilaille.. Se vois auttaa ongelmaas. Ja ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ EDES AJATTELE ITSARIA! Sun ei todellakaan pidä heittää elämää pois.

Äänestä

Oo oma ittes. Meitti ainaki dikkaa pojist jotka uskaltaa olla omaittensä. :)

Äänestä

Satuin tälle palstalle sattumalta, ja olipa hyvä, koska luin viestisi. Itsemurhaa ei kannata miettiä, se ei ole ratkaisu mihinkään ja satuttaisi pahasti perhettäsi, ja ennen kaikkea, itse jäisit paitsi niitä hienoja kokemuksia ja elämyksiä, joita voit myöhemmin saavuttaa elämässäsi!

Olen nyt itse jo aikuinen ja työelämässä, olen omalla alallani menestynyt ja minulla on oma ihana perhe, mutta minuakin kiusattiin lähes koko kouluaikani. Se oli sitä tavallista, haukkumista ja ryhmästä eristämistä, joskus välillä jotain fyysisempääkin. Olin mielestäni ruma, koska kiusaajani niin sanoivat. Yläasteen lopuksi tapahtui jotain päässäni eli rupesin itse pistämään kampoihin, jolloin en joutunut enää yleensä uhriksi. Aloin tajuta, että niillä kiusaajilla on pahoja ongelmia, ja että niistä ei kannata välittää. Hankin harrastuksia ja kavereita muualta kuin koulusta. Olin ylpeä saavutuksistani. Sitten tulikin jo aika vaihtaa koulua ja pidin huolta, että lukioon menin sen verran kauas tästä entisestä elämästä, että pääsin siitä eroon. Sittemmin kuulin joitain vuosia myöhemmin, että osa näistä kiusaajista oli kuollut jo huumeisiin alta parikymppisinä.

Ei missään tapauksessa kannata vaipua epätoivoon. Sinulla on oikeus näyttää siltä miltä haluat.Pää pystyyn.

Äänestä
  • Ala harrastaa karatea.Kaikki pystyy ihan mihin vaan.Näytä niille kyllä niistä sinulle kavereita vielä tulee.Harrastuksen myötä löytyy kavereita.Jos ylipaino vaivaa laihdut kyllä sillä 40v.puolitti itsensä.Lue logoterapiaa netistä mitä siinä sanotaan.Elämä kouluttaa vielä niitä.Kärsivät itse kyllä vielä.Tiedätkö vastoin käymiset kasvattavat sinua.Olet vahva koulun jälkeen.Sinua ei kaada kukaan.Käy puhumassa koulu terveyden hoitajalle.Kerro vanhemmille tästä,jos ei auta suutu kunnolla niille.Huuda oikein kunnolla,pistä meteli pystyyn.ÄLÄ AJATTELE ETTET VOI.VANHEMPIEN PITÄÄ AUTTAA LASTA.TSEMPPIÄ SINULLE.LUE KIRJA IHMISYYDEN RAJALLA VIKTOR.E.FRANKL.

    Äänestä

Hei! On todella kamalaa että sinulle on käynyt näin. Itse olen täyttänyt 14 ja olin kiusattu. Selvisin siitä mutta sain paniikkihäiriön.

Olet mahtava ihminen, kun kerrot siitä. Et ole ollenkaan huono ihminen, vaikutat ihan mahtavalta ihmiseltä. KUKAAN ei ansaitse kiusausta. Se on typerää haukkua homoksi, sillä se ei ole haukkumasana ollenkaan. Itsemurha ei ole hyvä ratkaisu ollenkaan. Olen käynyt myös sillä rajalla, mutta sain toisen mahdollisuuden ja käytän sen hyvin. Voisitko puhua ja tehdä hyvin selväksi koulussasi että sinulla on paha olla?

Et ansaitse ollenkaan kiusausta. Muista että olet juuri täydellinen tuollaisena. Kaikki me olemme outoja, siitä pitää vain olla ylpeä. Olet vahva ihminen ja todella rohkea, pysy juuri tuollaisena! Asiat muuttuvat paremmiksi aivan varmasti (:

Jos haluat jutella, löydyn facebookista nimimerkilläni (:

Pysy vahvana, olet hieno ihminen! ((:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syrjitty poika kirjoitti:

Olen poika. Minulla ei ole ole ollut kavereita moneen vuoteen yhtään. Kaikki syrjivät minua ulkonäköni takia ja siksi koska olen erillainen. Minua on kiusattu jo 8 vuotta ja olen vasta 13.v eikä se lopu vaikka koulupoliisikin puuttui. Minua haukutaan aina homoksi. En tiedä olisiko jo itsemurhan aika. Kukaan ei välitä minusta. Kaikki kiusaamiset käännetään minua vastaan aina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu