ESTROGEENI JA NÄRÄSTYS

bbb...

Hei! Onko kukaan huomannut,että Estrogeeni lisäisi närästystä?

9

3709

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suokaongelmia...

      en ole kyllä huomannut. Tosin itse en käytä teblettimuodossa. Mutta tulee väkisinkin mieleen, että voi olla joku tabletin muu aine kuin estrogeeni. Sitä tuskin niin paljon on tableteissakaan, että ruuansulatukseen vaikuttaisi. Kyllähän tietenkin monet pillerit saatttaa närästää, mutta ennemmin uskon, että aineenvaihdunnan seurauksena ruuansulatusmekanismeiss on tapahtunut muutoksia, eikä elimistö enää siedä jotain ruoka-ainetta esim vehnää, sokeria gluteiinia tms.

      • 57v

        Täällä on närästänyt jo kymmenisen vuotta ilman hormoonilääkitystäkin.


    • Pömppömaha

      Niinpä niin, Ikä tuo tullessaan sen, että ruuansulatuskaan ei toimi enää kuin nuorena. Elimet rupeaa sanoon sopimuksia irti. Ihmisen takuuikähän on tuo n 40-50v. Sen jälkeen joka kohtaan alkaa vähitellen tulla kremppoja.
      Eletty elämäkin vaikuttaa, jos on mahaansa kohdellut kovin kaltoin nuorempana, se saattaa kostautua myöhemmin just ruuansulatusongelmina. Näin ainakin itse tunnustan. Aiemmin kävi kaikki ruoka, ei ollut ongelmia ei närästystä eikä mitään Nytkään ei närästä, mutta ilmaa kertyy ja turvottaa. Nyt siis pitää syödä terveellisesti eikä läheskään kaikkea sitä, mikä hyvälle maistuisi.

      • korventaa

        No en ole estrogeenia ajatellut oman närästykseni aiheuttajaksi vaan:hiilihappoiset juomat, viinit,kahvit,oluet
        voipi olla sappivaivoja, tyrävaivoja,helicobakteeri, ruoka-aineista suklaa, kahvi, rasvaiset ruoat,ktn munkki ja muut friteeratut tuotteet, paprika, sipuli,särkytabletit jne, lisäksi naisilla sepelvaltimotauti voi aiheuttaa samantuntuista poltetta kuin närästys on. Eikun tutkimaan....Helico löytyy nykyisin verikokeesta.Itselläni todettiin ja hoidettiin.
        Niin ja sulkijalihas voi päästää makuuasennossa happamia ruoansulatusnesteitä, poltellen ruokatorvessa ja ärsyttää myös äänihuulta.Ennen nukkumaanmenoa ei saisi tällöin syödä. tässä omiani höpisen,menkää tutkimukseen, sieltä tulee sitä faktaa


    • C

      Olen. E-pillerit aiheuttivat närästystä. Kun lopetin E-pillerit niin närästys loppui. Pahin närästys on ollut kun olen ollut raskaana. 2 x 9 kuukautta närästystä ja oksentelua.
      Todennäköisesti kuulut siihen joukkoon joka pystyisi jättämään hormoonikorvaushoidon ja käyttämään soijatuotteita tai pienentämään annoksen todella pieneksi.

      Närästyksestä ja naishormooneista löytyy vain kun googletta englannin kielellä. Monelle lääkärille asia on melko uusi.
      Varsinkin e-pillereiden kohdalla. Itse uskon että naiset jotka syövät pillereitä lihovat sen takia kun eivät tunnista lievää närästystä. Vaan syövät "napostelevat" koska se helpottaa oloa.

      Ainoa neuvo toimiva neuvo närästyksen hoitoon on lopettaa viljan syönti ja yrittää syödä emäksisiä ruokia.

    • Anonyymi

      Onko geelissä ja laastarissa sama närästysvaikutus kuin suun kautta otettavissa?!! Femoston 2/10, suun kautta, aloitettu nyt, ja heti voimakas närästys...Sama juttu oli thyroxinin kanssa minulla.

      Kiitän kovasti jos joku tietää geeleistä ja laastareista, että närästääkö yhtä lailla?

      40

      • Anonyymi

        Entä närästääkö DHEA-pillerit?

        40


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä närästääkö DHEA-pillerit?

        40

        Voisiko estrogeeni tabletin ja thyroxinin ottaa samalla hetkellä, jos alkaisi käyttää thyroxinia joskus taas? Onko yhteisvaikutuksia? Estrogeenissä on tosin se että sen voi ottaa ruuan kera, jolloin ehkä, ehkä, ei närästä yhtä paljoa. Thyroxin ilman ruokaa.

        40


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisiko estrogeeni tabletin ja thyroxinin ottaa samalla hetkellä, jos alkaisi käyttää thyroxinia joskus taas? Onko yhteisvaikutuksia? Estrogeenissä on tosin se että sen voi ottaa ruuan kera, jolloin ehkä, ehkä, ei närästä yhtä paljoa. Thyroxin ilman ruokaa.

        40

        Aamuisin käytän serrapeptasea, sen kanssa ei muuta kannata ottaa samalla.

        40


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe