Mieheni on kertonut, että haluaisi kanssani vauvan, mutta minä en halua. On sanonut jo monta kertaa, ja aina minä olen vastannut, että odotetaan vielä vähän... Vähän oudolta tuntuu. Onko muilla samoja kokemuksia?
Voiko miehellä olla vauvakuume?
6
442
Vastaukset
- Kohta isä
Saanko kysyä, että kauanko olette olleet yhdessä? Mitä tiedät "miehesi" aiemmista parisuhteista?
Itse tulen isäksi ekaa kertaa. Ihan mahtava homma ja tämä odotus on ollut elämäni pasratsa aikaa! Olemme jo 35v molemmat ja minä olen lapsia halunnut varmaan kohta kymmenen vuotta. Onneksi kuitenkin odotimme. Luulin jo välillä, että joudun vaihtamaan naista, kun ei halunnut lapsia; opiskeli vaan ja touhusi muuta. Mietin, että no se on hänen elämänvalintansa, että jos ei meno muutu, niin meillä pitää lähteä eri teille. Ilmoitin kantani ja oli meillä kriisikin. Aviokki tauisi kriisin aikana, että on tässä suhteessa muillakin tarpeet ja unelmat. Nyt avomainostani on tulossa ihan mahtava äiti. SDe lapsi on hänelle asia numero 1, minä kaksi jne. niin kuin kuuluukin olla.
Kannattaa odottaa ja tehdä kompromissejä.- Kohta isä
Niin ja yhdessä olemme ollet 16 vuotta.
- ...
Minunkin miehellä näyttää olevan vauvakuume. Sanoin hänelle,että voitaisiin,vielä odottaa jonkin aikaa sitä lapsen yrittämistä ja mies ainakin vaikutti pettyneeltä sen lauseen jälkeen ja sanoi että hän olisi kyllä halunnut yrittää lapsia nyt. Miehellä on ikää se 35 ja itselläni 21. Yhdessä tosin ollaan oltu vasta sen 1,5v, että en vielä uskalla riskeerata suhdetta,jos siihen sitten lapsi syntyisi,vaikka uskon kyllä miehen olevan hyvä isä lapsellemme ja miehelläkin kello alkaa tikittää. Kyllä minäkin lapsia haluaisin,mutta tuntuu olevan, vielä liian aikaista. Ehkä vuoden tai kahden päästä sitä voi miettiä, ellei mun ajatukset muutu ennemmin.
- voiko naisella olla
No tietenkin voi olla vauvakuume, ja monesti onkin. Miksi ei voisi? Inhimillinen ihminenhän sekin on, vai luuletko olevasi ainoa jolla on haaveita ja toiveita elämässä?
- Ole varovainen
Kyllä miehellä voi olla vauvakuume, mutta se vain siinä tapauksessa jos olette olleet yhdessä jonkun 10 vuotta ja ikää on se 30v tai päälle - siis miehellä. Muussa tapauksessa kyse on vain siitä, että mies haluaa laittaa sinulle pallon jalkaan eli tehdä sinusta itselleen kotiorjan joka pysyy ruodussa, kotona, kun hän itse liikehtii.
Kyrpykkää saat sitten enää kerran puolessa vuodessa. Miehellä voi olla tarve myöskin todistaa kavereille saaneensa ja olevansa kykenevä siitokseen. Miesporukoissa kun on tapana vittuilla jos jollakin ei ole lapsia, koska se on heikkoitsetuntoisen suomimiehen sairaus. - Anonyymi
Isana taas täällä.
Muistelin tätä kirjoittamaani ja siksi päätin kertoa....
Nyt on tyttö 2013 ja poika 2017
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1222426Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy182181Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1701897Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82361382Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1271279Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861154Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.102978- 84907
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70872Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään43775