Nokia ja win muuttavat käyttöohjemia ja -järjestelmiä koko ajan radikaalisti. Tyyli johtaa siihen, että ihmisten työaika kuluu uusien ohjelmistojen opiskeluun. Apple on viisaampi ja ajattelee aina käyttäjän ja firman parasta ja tehokkuutta. Se ei muuta erinomaisesti toimivaa ohjelmistopakettia ilman syytä. Nytkin voi luottavaisin mielin ostaa uuden iPhonen. Sen käytön opiskeluun ei mene sekuntiakaan aikaa. Nokia on MS:n systeemissä mukana, joka luo tehottomuutta, haaskaa työaikaa turhuuteen, itse laitteisiin. Uusi W8:kin on käyttis jota pitää taas opiskella kirjojen kanssa kuukausia, jotta sen saisi hallintaan ja kun on oppinut tulee päivitys, joka laittaa koko pelin taas kokonaan uusiksi- Win-maailmass Työaikaa meni viikkoja tai jopa kuukausia ohjelmistojen opiskeluun ja kiroiluun. Lopulta MS.n fasismi johti siihen, että uusia ohjelmia ei ostettu, vaikka MS pommiti vanhoja käyttiksiä koko ajan viruksilla ym. roskalla eli ahdisti ja pakotti haaskaaman rahaa uuteen ja usein huonompaan roskaan. Uuden version opiskeluun meni aina viikkoja. Ne viikot olivat pois tehokkaasta työskentelystä ja järjen käytöstä. Pääsääntöisesti MS:n uudistukset heikennyksiä, insinöörien tekemiä idioottimaisia päähänpistoja. Ne johtivat siihen, että MS.n insinöörit osasivat käyttää ohjelmia. Muilta niine opsueluun meni kuukaisia ja lukemattomia unettomia öitä. Ihmiset haluavat tehdä työtä helpoilla ja toimivilla välineillä. Eivät he halua olla MS:n updeittaushirttonarussa ja kuluttaa jatkuvasti työaikaansa teksturien ym. ohjelmistojen sekavuuksien ja pugien selvittelyyn.
Föönin hyvä
eihorttoo
763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
:-DDDDDDD
http://www.mobiiliblogi.com/2012/09/13/kiinalainen-oppo-nostaa-kosketusnayttopuhelinten-pikselitiheyden-uusille-lukemille/
Avaaja katselee peruutuspeiliin. Apple polkee paikallaan saavuttamansa menestyksen aallonharjalla ja lanseerasi "uutuuden" vuoden 2007 iOssilla. Lisäksi sama vanha rautadisaini, joka jo nykyisin alkaa muistuttaa anorektista sardiinipurkkia. Toyta Corollakin 80-luvulla oli aikansa hyvä vetonaula kunnes aika ajoi siitä ohitse, samoin Golf1. Lisäksi juuri Apple sitoo käyttäjänsä hyvin tiukasti oman systeemiinsä vangiksi ja juuri toi mm. pakkosiirron uuteen SiM-korttiin josta jopa iippari-fanit "kiittivät."
Apple hahmottuu kuten Symbian aikanaan ja nykynäkymillä riskeraa tehdä muutaman vuoden kuluessa "Symbianit" ellei onnistu radikaalisti uudistumaan ja luomaan nahkaansa. Kaikki kuplat puhkeavat aikanaan.
Microsoft on jo hyvän aikaa sitten luvannut toimia jatkossa tiiviimällä alustan ja ohjelmien päivitystahdilla. Se on myös ottanut askeleita kohti appsien kehittäjiä ja nyt uuden yhtenevän ekosyteemin vuoksi käyttöalusta harmonisoituu ja samalla pohjalla voidaan tuottaa appseja useille eri alustoille.
"Our biggest platform-related revelation last week was that Windows Phone 8 is built on a single shared code with Windows 8. This benefits every player in the ecosystem—end users, OEMs, mobile operators, and of course app developers."
- http://windowsteamblog.com/windows_phone/b/wpdev/archive/2012/06/29/recapping-windows-phone-8-developer-news.aspx
Ps. Eikö iiparissa ole entteriä, jotta saisi kirjoitukseen kappaleajaon aikaiseksi ;-)
Nokia on kainaloita myöten paskassa ja wp8 ei tule tänä vuonna.
i Phonen käyttäjät ovan fanaatikkoja omassa uskossaan, kun Jope huomasi, että 3 puhelimen ympärille kehittyi ns. hyväuskoisten hölmöjen fanitusjoukko, niin hän jumalolentona nostatti itsensä jalustalle.
Nyt nämä hyväuskoiset hölmöt uskovat jumalpuhelimeen ja et saa edes käyttää muita puhelimia..muut on son taa ja joka keskustelupalsta on täynnä muiden puhelinmerkkien mollaamista.
Nokiapalstalla on 3-5 kokopäivästä i sekopäätä kirjoittelemassa ja muistuttamassa Symbianin heikkouksista...kuitenkin Symbian on johtava kännykkäkäyttis, hieman hidas mutta peruskännykkään paras, älykännyköitähän ei enään tehdä.
Niinkö? Win seiskaa pyörittävä kuukauden ikäinen Lenovo juntturassa pugien vuoksi. Sama tilanne kaikilla win-koneiden käyttäjillä. Firmassa ainoastaan Macit ja Föönit pelittävät aina luotettavasti yhteen. Firmassa win-kausi alkaa olla lopuillaan. Duuniaikaa kulunut aivan liikaa win-mokien setvimiseen .. ja sitten duunit pitää tehdä öisin himassa oman Macin ääressä. Lumiat menevät myös roskiin täsmälleen saman syyn vuoksi. Liian pugista on elo niiden kanssa. Pelkkää fuulaa, että vois niillä vähääkään vaativampia duuniyhteyksiä tai asioita hoitaa. Ei niistä ole yhtään mihinkään.
Jostakin syystä oma Lenovoni & W7 Pro 64b toimii vallan mainiosti ja näin jo reilun vuoden päivät.
Tuo epätoivoinen nega-trollaus ei tule muuttamaan sitä todellisuutta miten W8 ekosysteemin myötä WP8-Lumia on tullut ottaakseen jatkossa leijonan osan markkinoista.
Which smartphone are you going to buy?
Apple iPhone 5 29% (5310)
Nokia Lumia 920 42% (7882)
Samsung Galaxy S III 17% (3107)
Samsung Galaxy Nexus 5% (920)
Other 4% (680)
I don't plan to buy a smartphone. 4% (679)
Total votes: 18578 Oli kans pakko käydä klikkaa :D
- http://www.wired.com/gadgetlab/2012/09/iphone5-spec-showdown/