vaatikaa Qashqai ratin tarkastus ja siitä paperi, tai

Vakavin vika !

Nauhoittakaa ja kuvatkaa tilanne jos eivät anna paperia.
Jos ei tule kutsua, sitäkin kannattaa kysellä.

Vikahan on hirvittävän vakava, jos se tapahtuu maantiellä.
Misään muussa autossa ei ole kai koskaan ollut yhtä vakavaa vikaa.

mm. Kaasun jääminen päälle aiheutti onnettomuuksia, mutta se korjaantuu kytkimen ja jarrun painamisella ja moottiorin sammuttamisella, mutta miten sitten jos ratti jää käteen ???????

Minä sain kun osasin tiukasti vaatia primeran moottorin korjauksesta ja tietysti myös kuvasin tilanteen, aivan varmaan todisteilla on myynnissä suuri arvo.

Heti kun menin Primeraa vaihtamaan, oli moottorin kunto puheenaihe.

http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/2682030/56385964

Muuten 2,5 vuotta takaperin laitettiin kaupunkiautoomme Corolla 2004 kuulemma koko ohjausakseli, kun >vilkun palautus< lakkasi toimimasta. Ensin ohjaus oli jäykkä, mutta korjaantui ja nyt on tosi hyvä viimeiset 20tkm. Tietysti takuuseen vaikak ei ollut yhtään huoltoleimaa merkkikorjaamosta.
Kerroin vaan että kaikissa autoissa on tyyppivikoja.

5

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sitä tarvii...

      voihan sitä jakarillakin ohjata rattiakselin päästä, ei sitä rattia tarvii...

    • sepe

      Suosittelen kuitenkin kiintolenkkiä.On paljon turvallisempi. Voi tulla jakarin säätämisessä vähän kiire, jos ratti irtoaa mutkapätkällä.

    • nisukki

      Sitä ratin kiinnityslaippaa käytetään muissakin merkeissä kuin vaan Nissanilla joten pitäisi saada alihankkijalta lista siitä mitkä automerkit ovat heidän asiakkaitaan ja kutsua ne kaikki tarkastukseen.

      Kumma kyllä, en ole tippakaan huolissani ratin irtoamisesta vaikka ajan päivittäin qashqailla. Ja miksiköhän. No, tietysti sen vuoksi kun kaahareista tulee paljon suurempi riski liikenteeseen kuin mistä thansa auton viasta.

    • Mälli nissan

      Yksin kertanen vastaus ongelmaan jo ette halua ajaa kolaria tippuneen ratin vuoksi;
      Ostakkee toyota

      • vesiselvä+++++++++++

        toyota syttyy palamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      192
      3526
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3190
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2135
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1940
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe