UBUNTU,LUBUNTU

olen poistanut "ylimääiset" paketit koneesta, ei käynnisty enää, tulee esc komennolla vain lista koodeja mm. starting web server apache2...starting SWIFT object replicator....SWIFT proxy server. Voinko jollain tavoin saada Lubundun toimimaan.Ei ole asennuslevyä/tikkua.Alan osaaminen heikkoia.
7160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Alan osaaminen heikkoia."
Ei voi olla jos pyörität palvelinta.

Äänestä

>>olen poistanut "ylimääiset" paketit koneesta, ei käynnisty enää,...

Äänestä

Lukiko niissä paketeissa että, nämä ovat ylimääräisiä. Poistit näköjään paketin joka käynnistää ohjelmiston. Tosiaan älä tee mitään sellaista, jos et tiedä mitä teet.

Äänestä

Käynnistä kone ja koita päästä grub valikkoon(painele shift-nappia bootin alussa)
Tulee lista asennetusta/asennetuista kerneleistä. Valitse listasta ylimmän
kernelin alapuolelta se jossa lukee toipumistila(recovery) ja paina enter.
Pitäis tulle valikko jossa voit valita esim "korjaa rikkinäiset paketit" jne..
Voit kokeilla aluksi niitä jos auttais. Ellei valitse listasta pääkäyttäjän tila nettiyhteydellä.Tämähän tarkoittaa lankanettiä sillä mokkulat tai wifi tuskin
toimii. Kirjoits sitten riville sudo apt-get -f install ja enteriä perään. Katso tuleeko
virheitä ,lue korjausehdotus ja aja se komento .

Äänestä

Jos poistit paketit sen vuoksi, että käyttöjärjestelmä päivitti ne automaattisesti ja yhteensopivuudet pamahtelivat sarjatulella pas*kaksi niin nyt on kyllä pattitilanne.
Pitäisikö vaihtaa johonkin enemmän testattuun käyttöjärjestelmään, esim. Windows seiskaan.

Äänestä
  • >>käyttöjärjestelmä päivitti ne automaattisesti ja yhteensopivuudet pamahtelivat sarjatulella pas*kaksi

    Äänestä

Täällä ja yksi Lubuntun asentanut. Toimii hyvin pikkuläppärissä, mutta ongelmia Chromiumin kanssa. Pitääkö vaan taas kirjautua Googleen sisälle, että sen saa toimimaan.

Lopetin Google-tilini, koska kännykällä tehtävä kirjautuminen koodeineen ei toiminut, tai toimi mutta kun tarkastin mistä numerosta tarkastus tulee, niin se ei ollut oikea. Suomen numerotiedustelussa sanottiin, että jotkut muutkin ovat kyselleet samaa. Antoi kuitenkin tiedon, että numero oli jossain päin Brittein saarta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10084095 kirjoitti:

olen poistanut "ylimääiset" paketit koneesta, ei käynnisty enää, tulee esc komennolla vain lista koodeja mm. starting web server apache2...starting SWIFT object replicator....SWIFT proxy server. Voinko jollain tavoin saada Lubundun toimimaan.Ei ole asennuslevyä/tikkua.Alan osaaminen heikkoia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu