Dreeveri peuralle.

pätkäjalat ry

Kuulin että Dreeverillä saisi tulevaisuudessa ajattaa myös peuraa kuten ruotsissakin.

8

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija...

      Se olisikin järkipäätös pitkään aikaan kuten myös piikle. Tosin, rooverihan on ruotsalainen rotu, jos en nyt ihan väärin muista ja kaikkea ei viiti netistä kaivaa.

    • Rooverit kehiin

      Mikä ihme että tämä mäyräkoiramafia seisoo kyseisen päätöksen tiellä. Siinä saisi peuramettästys aivan mahtavan lisän jos saisi järki voiton kuten Ruotsissa jossa muutenkin on nämä mettästysasiat paremmassa hoidossa.

    • Junttieinarit

      Miksi Ruotsissa, Norjassa ja affenanmaalla saa rooverilla kyyditä peuraa mutta ei Suomessa ? Taitaa olla tätä junttiperua tämäkin kielto.. .

    • lentoonampujat

      Suomessa ei Rooverilla saa peuroja ajattaa koska harmaita ajokoiria saa käyttää vain hirvelle.

    • Ostareeveri

      No nyt jatkossa sitten saa.

    • monetpolut

      kyllä metsään mahtuu kaikki koirat. on hieno homma, että on monen rotuisia jahtikoiria. joka rodulla on ne omat erityispiirteensä. kuka mistäkin tykkää. pitkän metsästäjähistorian aikana voi olosuhteet ja saalieläimet muuttua, silloin voi myös käyttökoiran rotu ja koko muuttua. muuttuu se taluttajakin, jos ei muuta niin tuppaa se ainakin lihomaan...ai niin, kuulin, että dreeverillä sais kohta kaurista ajattaa. on muuten erinomainen ja sitkeä ajuri.

    • ankaratuomari

      Ai dreeveri erinomainen ja sitkeä ajuri :) Kymmeniä koiria nähnyt ajokokeissa. Suurimmassa osassa
      ajo ja hakulöysyyttä. Puolessa koiria myös metsinnon puutetta. Kaukana erinomaisesta.

    • monetpolut

      sinun laisiatuomareita on kyllä nähty h:ra "ankara tuomari." yhteistä teille on se että ette ole koskaan omistanut metsässä toimivaa koiraa. pyöritte kuitenkin mukana koetoiminnassa koska ette muuten näkisi pelaavia koiria. mitä parempi koira arvosteltavana, sen huonommat pisteet. niin te kateelliset teette. olen itse tuomaroinut kymmeniä vuosia ja satoja koiria. eri rotuisia. yleensä arvostelemani koirat on olleet hyviä, harvoin kokeisiin niitä huonoja tuodaankaa. en koskaan menisi sanomaan että jossakin rodussa on jokin vika, yksilöissä niitä joskus on. pidän dreeveriä edelleen yhtenä parhaimmista ajokoirista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4566
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1284
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      17
      1106
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      958
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe