Lainatuimmat 2011

Miten nuo lainatuimmat lasketaan?
Jotakin kirjaa voi olla hyllyssä kaksikymmentä ja toista taas yksi tai kaksi. Selvää on , että kahtakymmentä kirjaa ehtii lainata useampi kuin kahta kirjaa.
Onko ne lainausluvut suhteutettu jotenkin kirjojen määrään?
2165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lainatuin-lista laaditaan sen mukaan, miten monta kertaa kirjaa lainataan. Yksinkertaista, mutta totta.

Kysytyimpiä kirjoja kirjastot hankkivat useita kappaleita.

Äänestä

Vuotuinen lainausmäärä jaetaan kirjastossa olevien kyseisen kirjan kappalemäärällä. Se kirja, jonka lainauskerrat ovat suurimmat kappalemäärää kohti, on vuoden lainatuin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reiska6oo kirjoitti:

Miten nuo lainatuimmat lasketaan?
Jotakin kirjaa voi olla hyllyssä kaksikymmentä ja toista taas yksi tai kaksi. Selvää on , että kahtakymmentä kirjaa ehtii lainata useampi kuin kahta kirjaa.
Onko ne lainausluvut suhteutettu jotenkin kirjojen määrään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu