Mieheni (ex) pahoinpiteli minut 3 kertaa... Voinko tehdä jälkikäteen poliisille ilmoituksen asiasta? Haluan hänet vastusen teoistaan. (hän on narsisti) riittääkö ottamani kuvat todisteeksi pahoinpitelyistä.? Kuinka kauan on ns. Vanhenimisaika?.
Vastaukset 6
- Kauheaa!
Kannattaa tehdä mahdollisimman nopeasti ilmoitus poliisille. Kuvat vidään katsottaviksi ja sinulle tulee vastaus kuukauden sisällä, tai allekkin.
- oikeestikko?
Missä olosuhteissa olitte?
- yksin15
Pahoinpitelyjä on ollu 2 kertaa kotona ja yhden (viimeisen) kerran hotellihuoneessa.... Täytyy sanoa että tyhmä olen ollut kun en ole heti lopettanut suhdetta...... Ja tiedän että lääkäriin ois pitämyt menä heti mutta kun hän kielsi....
- Miehen tappajat
"hän on narsisti..."
Ihan lääkärin mukaan vai? Narsismi on siitä metka vaiva että kun katsoo peiliin niin sitä ei näe.. Hei.
Kerroit, että ex-miehesi on pahoinpidellyt Sinua. Väkivalta parisuhteessakin on väärin, ja rikosilmoituksen poliisille voi tehdä myös jälkikäteen. Itse otetut valokuvat vammoista voidaan antaa todisteiksi, mutta esitettyjen todisteiden arviointi kuuluu aina tuomioistuimelle.
Syyteoikeuden vanhentumisaika alkaa kulua pääsääntöisesti rikoksen tekopäivästä ja se riippuu rikosta koskevasta rangaistusasteikosta. Esimerkiksi pahoinpitelystä rangaistus on sakkoa tai vankeutta enintään 2 vuotta ja syyteoikeuden vanhentumisaika viisi vuotta.
Rikoksen uhrina Sinun on mahdollista saada maksuttomasti apua ja neuvontaa esim. rikosilmoituksen tekemiseen Rikosuhripäivystyksestä. Lähimmän palvelupisteen ja valtakunnalliset palvelut löydät osoitteesta www.riku.fi.
Ystävällisin terveisin
Stella
Rikosuhripäivystys- kuinka montaa
vuotta ettei asia vanhene pahoinpitelyistä, turpiin lyönneistä, pään iskemisistä portaisiin, josta on ikuinen muisto arpena?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761550
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.100758En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25493