Metsänhoitomaksu uudessa metsälaissa?

Olen seurannut aika huonosti virellä olevaa metsälain muutosta. Kysynkin nyt tietävämmiltä: Mitä pakkomaksulle tapahtuu lakimuutoksessa? Jääkö se ennalleen vai poistuu lakimuutosehdotuksen mukaan? Jos poistuu, millä aikataululla?

8

400

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuta tuottava

      Ymmärtääkseni metsälain muutos ei vaikuta mitenkään mh-maksuun. Siihen vaikuttaa mhy-lain muutos, joka sekin on vireillä ja asia kiinnostaa minuakin.

      Jäsenyys tulee kai vapaaehtoiseksi mitä se nytkin käytännössä on, koska jäsenyyden voi irtisanoa pelkällä ilmoituksella, mutta tärkein asia lienee juuri tuo maksu. Poistuuko se automaattisesti, ja halukkaat voivat ryhtyä maksamaan, vai pitääkö vapautusta erikseen hakea? Jos pitää, maksaako se jotain?

      Mikä on aikataulu. Kannattaako enää anoa nykyisen lainsäädännön mukaista maksullista maksuvapautta?

      • Keltamatara 2

        Minäkin kyselen mhy-maksun poistumisesta siksi, että olen ajatellut hakea maksuvapautusta palstoille, joilla sitä ei vieläole. Pitäisi mainituille alueille teettää myös vapautukseen vaadittavat metsäsuunnitelmat.

        Minulle riittäisivät lähitulevaisuudessa tapahtuvan laserkeilauksen tiedot, mutta metsäkeskus vaatii suunnitelmia. Jos maksuvapautus piankin tulee, ei kannattasi teettää kalliita suunnitelmia. alueille, joiden pääasiallinen käyttö liittyy virkistykseen.


      • Matti
        Keltamatara 2 kirjoitti:

        Minäkin kyselen mhy-maksun poistumisesta siksi, että olen ajatellut hakea maksuvapautusta palstoille, joilla sitä ei vieläole. Pitäisi mainituille alueille teettää myös vapautukseen vaadittavat metsäsuunnitelmat.

        Minulle riittäisivät lähitulevaisuudessa tapahtuvan laserkeilauksen tiedot, mutta metsäkeskus vaatii suunnitelmia. Jos maksuvapautus piankin tulee, ei kannattasi teettää kalliita suunnitelmia. alueille, joiden pääasiallinen käyttö liittyy virkistykseen.

        Ministeri Koskinen maiinitsi TV-haastattelussa n. kuukausi sitten lain valmistelusta kysyttäessä, että "samalla MH-maksu poistuu". Vaikka se kohtpuoliin poistuisikin, niin "hukkainvestointi" vapautumisesta ei ole suuren suuri.

        Itse hain (taas) vapautuksen v. 2011 ja muistutan seuraavista asioista:

        1. Missään ei kerrota, että suunnitelman on oltava "kallis". Ei myöskään edellytetä, että se on esim. Metsäkeskuksen tekemä. Jos viitseliäisyyttä ja vähän metsäistä näkemystäkin riittää, suunnitelman voi tehdä aivan hyvin itse.

        2. Itse MH-maksusta vapautuminen maksaa muistaakseni "kymppejä". Joka tapauksessa alle satasen.

        3. "Käytettävissä metsäammatihenkilö" (tms.) -lauseke toteutuu, kun laittaa siihen metsäteknikko sukulaispojan nimen. Tai hankkii siihen koulutuksen omaavan metsäammattilaisen nimen.

        4. "Ei metsänhoidollisia rästejä" (tms.). Jos vaikka taimikoton kohtuullisessa kunnossa ja edes jotain on tehty, se riittää. Suunnitelmassa siten kerrotaan mitä esim. taimikonhoitotöitä tehdään seuraavan 10 v aikana. Jos on normaalisti hoitanut vaikka niitä taimikoitaan, kuten kai useimmat aktiiviset puuntuottajat tekevät ilman tuota lausekettakin, niin tuo ehto täyttyy. Ei ne Metsäkeskuksenkaan ukot mitään pilkunviilaajia ole.


    • ottoerkki

      Eikös se MH-maksusta vapautuminen maksa 300 €.
      Tuo maksu sitä samaa keskustan harrastamaa City-politiikkaa, kuin haja-asutusalueiden jätevesiasetus. Vaikutukset näkyy vielä tulevissa kunnallisvaaleissakin.

      Pienten metsätilojen kannattaa odotella uuden mhy-lain voimaan tuloa ja tehdä sitten ratkaisut sen perusteella.

      Nyt vaaleissa valittavlta Mhy.n hallituksilta vaaditaankin sitten tuloksen tekoa ,kun veroluontoinen metsänhoitomaksu poistuu.
      Tälläkin alueella monta nykyisen hallituksen jäsentä jäi vapaaehtoisesti sivuun.

    • Muistaakseni metsänhoitomaksusta vapautumisen tarkastusmaksu määräytyy metsäpinta-alan mukaan. Sirkka-Liisa Anttilan ollessa vastuuministeri tarkastusmaksu kolminkertaistettiin. Itse maksoin ennen korotusta keskikokoisesta metsäpalstasta noin satasen, joten nyt maksu olisi tosiaan jo noin 300 €.

      Metsänhoitoyhdistykset ovat kytköksissä MTK:hon. Keskustapuolueella on näin ollen vahva intressi puolustaa pakollista metsänhoitomaksua. Maksuvapautuksen koittaessa moni yhdistys saattaa joutua lopettamaan. Palveluhenkiset, erilaisia hoitotapoja ammattitaitaitoisesti tarjoavat yritykset tulevat todennäköisesti saamaan vapaaehtoisia jäseniä. Kilpailuasetelma yksityisiin alan yrittäjiin nähden tasapuolistuu.

    • Matti
    • rypsimataraseos

      Metsänhoitoyhdistykset ovat kytköksissä MTK:hon.- Mitenkä?
      Eikä Matin linkissäkään ollu MTK: sta sanaakaan. Ja mitenkäs jakautuikaan metsän omistus nykyään, alle puolet aktiivi viljelijöitä. Eikä niistäkään kaikki mtk:n jäseniä.

      • ottoerkki

        On ne kytköksissä MTK.n ....ainakin tuolta kautta......
        -----> http://www.liitto.mhy.fi/
        Ja mitä keskustaan tulee, puolueessa vaikuttavia paljon ainakin meidän alueen liiton hallituksessa

        Metsänomistajienliiton jäsenänä olet paljon vartijana .....;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 72
      1386
    2. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      23
      1382
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      977
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe