Useassa rock- ja popbiisissä lauletaan kellonajasta 3:30 aamuyöllä. Näin äkkiseltään tulevat mieleen ainakin Juice Leskisen, Pekka Ruuskan ja Lynyrd Skynyrdin eräät biisit, joissa mietitään elämänmenoa aamuyöllä tai kuvataan jotain ihmissuhdetta aamuyöllä tähän aikaan, mutta olen pistänyt merkille, että on niitä muillakin muusikoilla. On tarttunut korvaan useasti joku radiosta tullut biisi, jossa mainitaan 3:30, mutta en enää muista esittäjien nimiä.
Okei, ymmärrän sen siltä kantilta, että muusikko on juuri saapunut keikalta hotellihuoneeseensa, ottanut pari viinaryyppyä, saanut luovuuskohtauksen ja alkanut kirjoittaa uuden biisin sanoitusta. Hän kuvailee tunnelmiaan aamuyöllä, MUTTA: miksi ajankohta on aina 3:30? Miksi se ei ole 2:20 tai 4:40? Olen joskus kuullut tästä ajankohdasta käytettävän nimeä "suden hetki". Mitä se tarkoittaa? Onko siinä kellonlyömässä jotain mystistä?
Kellonaika 3:30 yöllä.
Hmmm...
1
449
Vastaukset
- AKAnerdist
Kaikki nuo laulajat yrittivät kertoa ihmisille ihmissusista. He antoivat vinkkejä ja se oli virhe. Juice Leskinen kuoli muka kaikkiin sairauksiin ja heikkoon kuntoon. Aivanko tosissanne luulette? Lynyrd Skynyrdin laulaja, keulakuva Ronnie Van Zant, kiraristi Steve Gaines ja kitaristin sisko kuolivat kaikki lentokone "onnettomuudessa". Ruuska sen sijaan on elänyt vuosia pelossa. Heidän olisi vain kannattanut kertoa ihmisille ja esittää hieman todisteita, eivätpä olisi kuolleet turhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937297Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1293300Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?591901Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393