Poikaystävän erikoinen chihu....

Tyttöystävä

Haluaisin udella teiltä chihutietäjiltä, että onko poikaystäväni koira ihan terve?
Itse en tiedä kovinkaan paljon tästä rodusta, eikä kyllä poikaystävänikään, joten ajattelin kysellä neuvoa täältä.

Koira on siis rodultaa Chihuahua, 4-vuotias uros. Koira näyttää omasta mielestäni vähän ylipainoiselta, sillä on selkeästi suhteellisen lyehet jalat, koska ei pysty kävelemään portaita alas tai ylös. Leuka on luultavasti viallinen, koska kieli ei mahdu kokonaan suuhun, vaan roikkuu suun ulkopuolella koko ajan. Syöminen näyttää mielestäni hankalalta, koska koira sotkee ruoan joka puolelle.
Hengitys ei ilmeisesti suju ongelmitta, koska koira kuorsaa jopa valveilla ollessaan, ja muutenkin röhisee hirveästi. Koira ei myöskään pureskele ollenkaan luita, joten hampaat ovat mielestäni huonossa kunnossa ja hammaskiveä on paljon. Koira ei tykkää myöskään lenkkeillä, eikä juosta, vaan hidastelee ulkona ja haistelee pissoja ja nuolee niitä. Jos yrittää ottaa koiran kanssa juoksuaskelia, niin se laittaa pakit päälle. Koira ei myöskään välitä muista koirista yhtään, eikä oikein ihmisistäkään. Suurimmaksi osaksi se vain nukkuu.


Onko koiralla siis joku kehityksillinen ongelma vai onko chihut tuollaisia vai onko kasvattajassa vika?

Mitä voisin tehdä parantaakseni koiran oloa?

Kiitos mielipiteistä ja neuvoista :)

3

1420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _koiruli_

      Käytä ihmeessä eläinlääkärillä, osaavat kyllä siellä neuvoa.

    • Liikalihavuus

      Lihavuus vaikuttaa moneen asiaan, hengitykseen, liikuntahaluttomuuteen eli se pitäisi saada ensin alta pois. Hammaskiven vuoksi lekurille kannattaa mennä.

    • chihukas

      Kyllä chihun pitäisi pystyä kävelemään portaita alas ja ylös. Olisiko lihavuus syynä siihen, ettei tämä koira pysty? Chihu on hyvässä painossa silloin, kun kylkiluut pystyy tuntemaan nahan läpi tunnustellessa, mutta ne eivät kuitenkaan näy. Tuohon kielen roikkumiseen voi olla monta syytä, esimerkiksi vino alaleuka tai hammaspuutokset tai kieli voi olla liian pitkä tai halvaantunut jnejne.

      Röhinä ja kuorsaaminenkin voivat olla seurausta lihavuudesta. Hammaskivi pitäisi ehdottomasti käydä poistattamassa eläinlääkärillä, suuhun voi tulla paha tulehdus, jos sitä ei poisteta. Voi olla, että suussa on jo paha tulehdus ja sitä myöten luiden syöminen sattuu, jos hammaskiveä on kertynyt kauan ja sitä ei ole ikinä poistettu. Hammaskiven poistamisen jälkeen hampaita kannattaa harjata säännöllisesti useamman kerran viikossa. Paha tulehdus suussa saattaa vaikuttaa myös yleiseen vireystasoon. Kipeänä on vaikea olla reipas.

      Chihujen ei todellakaan kuuluisi olla kuvailemasi kaltainen. Nyt kipinkapin eläinlääkärille poistattamaan hammaskivet ja tarkastamaan koira muiltakin osin ja sen jälkeen laihdutuskuuri!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      89
      4501
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2827
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2694
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1756
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      128
      1549
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1540
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1481
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1419
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1370
    Aihe