Haluaisin udella teiltä chihutietäjiltä, että onko poikaystäväni koira ihan terve?
Itse en tiedä kovinkaan paljon tästä rodusta, eikä kyllä poikaystävänikään, joten ajattelin kysellä neuvoa täältä.
Koira on siis rodultaa Chihuahua, 4-vuotias uros. Koira näyttää omasta mielestäni vähän ylipainoiselta, sillä on selkeästi suhteellisen lyehet jalat, koska ei pysty kävelemään portaita alas tai ylös. Leuka on luultavasti viallinen, koska kieli ei mahdu kokonaan suuhun, vaan roikkuu suun ulkopuolella koko ajan. Syöminen näyttää mielestäni hankalalta, koska koira sotkee ruoan joka puolelle.
Hengitys ei ilmeisesti suju ongelmitta, koska koira kuorsaa jopa valveilla ollessaan, ja muutenkin röhisee hirveästi. Koira ei myöskään pureskele ollenkaan luita, joten hampaat ovat mielestäni huonossa kunnossa ja hammaskiveä on paljon. Koira ei tykkää myöskään lenkkeillä, eikä juosta, vaan hidastelee ulkona ja haistelee pissoja ja nuolee niitä. Jos yrittää ottaa koiran kanssa juoksuaskelia, niin se laittaa pakit päälle. Koira ei myöskään välitä muista koirista yhtään, eikä oikein ihmisistäkään. Suurimmaksi osaksi se vain nukkuu.
Onko koiralla siis joku kehityksillinen ongelma vai onko chihut tuollaisia vai onko kasvattajassa vika?
Mitä voisin tehdä parantaakseni koiran oloa?
Kiitos mielipiteistä ja neuvoista :)
Poikaystävän erikoinen chihu....
3
1363
Vastaukset
- _koiruli_
Käytä ihmeessä eläinlääkärillä, osaavat kyllä siellä neuvoa.
- Liikalihavuus
Lihavuus vaikuttaa moneen asiaan, hengitykseen, liikuntahaluttomuuteen eli se pitäisi saada ensin alta pois. Hammaskiven vuoksi lekurille kannattaa mennä.
- chihukas
Kyllä chihun pitäisi pystyä kävelemään portaita alas ja ylös. Olisiko lihavuus syynä siihen, ettei tämä koira pysty? Chihu on hyvässä painossa silloin, kun kylkiluut pystyy tuntemaan nahan läpi tunnustellessa, mutta ne eivät kuitenkaan näy. Tuohon kielen roikkumiseen voi olla monta syytä, esimerkiksi vino alaleuka tai hammaspuutokset tai kieli voi olla liian pitkä tai halvaantunut jnejne.
Röhinä ja kuorsaaminenkin voivat olla seurausta lihavuudesta. Hammaskivi pitäisi ehdottomasti käydä poistattamassa eläinlääkärillä, suuhun voi tulla paha tulehdus, jos sitä ei poisteta. Voi olla, että suussa on jo paha tulehdus ja sitä myöten luiden syöminen sattuu, jos hammaskiveä on kertynyt kauan ja sitä ei ole ikinä poistettu. Hammaskiven poistamisen jälkeen hampaita kannattaa harjata säännöllisesti useamman kerran viikossa. Paha tulehdus suussa saattaa vaikuttaa myös yleiseen vireystasoon. Kipeänä on vaikea olla reipas.
Chihujen ei todellakaan kuuluisi olla kuvailemasi kaltainen. Nyt kipinkapin eläinlääkärille poistattamaan hammaskivet ja tarkastamaan koira muiltakin osin ja sen jälkeen laihdutuskuuri!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1613093
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541799Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461754Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571610- 761532
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3351433Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771261The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201258- 1581082
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251055