Leuven?

BelgiaanSiis!

Moi!
Olen mahdollisesti muuttamassa keväällä 2013 muutamaksi kuukaudeksi Leuvenin kaupunkiin, noin 25 km itään Brysselistä. Onko jollakulla kokemuksia kyseisestä kaupungista? Minkälainen kaupunki, asumismahdollisuudet, suositeltavat alueet ym ym. Kaikenlainen informaatio otetaan ilolla vastaan. Kulkuyhteydet ovat ilmeisen hyvät ja nopeat esim. Brysseliin. Kiitokset vastauksistanne!

6

1719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsygä

      Varsinaisista asuinalueista en osaa kommentoida, mutta kokonaisuudessaan tuo flaaminkielinen Leuven on todella sympaattinen kauniin arkkitehtuurin siisti pikkukaupunki. Huomattava osa asukkaista puhuu myös Ranskaa ja Englannilla tulee mainiosti toimeen. Juna on paras ja nopein kulkuneuvo Brysseliin Leuvenista: http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Leuven_onderkap.JPG.

      - http://www.leuven.be/fr/tourisme/

      Kaupunki on melkeimpä pyöräilijöiden paratiisi ja niitä siellä onkin pilvin pimein.

      Ps. Mikäli reissusi toteutat niin nuo suunnitellut muutama kuukautta tulee menemään aivan liian nopeasti, vaikka riski sateista onkin pakalliseen tapaan kuvaan kuuluvaa ;-)

    • CRL

      Perinteikäs, tyylikäs opiskelijoiden kaupunki. Vanhan kaupungin mukava ilmapiiri.

      Ohimennen. Charleroin kentältä, jonne lentää Turusta Ryanair, on suora bussi Leuveniin http://en.airportbus.eu/page/about-airportbus . Totta, talveksi reitti lopetetaan, mutta keväällä ehkä se avautuu uudelleen.

    • BelgiaanSiis!

      Kiitokset infosta. Googlemapsin avulla hieman kaupunkiin jo tutustuttuani voin todeta että melko kauniilta ja siistiltä näyttää. Eiköhän sieltä vielä jokin sopiva asuntokin tule löytymään kun vaan jaksaa/osaa täältä netin syövereistä oikeat sivustot etsiä. Kiitokset bussi-infosta. Ei tarvitse suotta siis Brysselin kautta mennä, vaan pääsee suoraan! Aivan loistavaa! RyanAirin sivustojen mukaan reitit avautuvat taas keväällä, joten eiköhän sinne melko edukkaasti pääse. Katsellaan mitä tuleman pitää!

    • tsygä

      Asunnon vuokrauksen suhteen kannata olla ajoissa liikkeellä ja samalla varoa huijari-ilmoituksia. Liian hyvä hinta-laatusuhde, liian hyvä ollaksen totta on useinkin juuri sitä tai pelkkä e-mail ja vastauksessa epämääräisiä selityksiä tyyliin vuokranataja vuokraa ulkomailta käsin, kova kiire, erityisiä vaatimuksia jo heti ensi mailista alkaaen jne.

      Kannattaa perehtyä paikallisiin vuokrasopimuksiin. Belgiassa vuokrasopimukset ovat vain ja ainoastaan määräaikaisia, joko ns. lyhyitä kolmeen vuoteen saakka tai sitten pitkiä siitä yli. Mikäli jättää vaikkapa kolmen vuoden sopparilla olevan asunnon puolentoista vuoden kuluttua, niin vuokra tulee maksaa loppuun saakka. Irtisanomisaika on kolme kuukautta, takuuvuokra kaksi kuukautta.

      Keväällä - kesällä saattta tosin olla enempi lyhytaikaisia asuntoja saatavilla muutamaksi kuukaudeksi opiskelijoiden lähdettyä kesälaitumille. Kimppa-alivuokraus voisi olla yksi vaihtoehto.

      - http://www.vivastreet.be/

      - http://immo.vlan.be/fr/Recherche/TOUS/à-louer/?OnlyNew=True&OnlyUpdated=True&MaxPrice=700

      - http://www.immo-particulier.be/fr/

      - http://fr.kapaza.be/belgique/locations?ca=2_s&st=s

    • BelgiaanSiis!

      Kiitokset melko kattavasta tietopaketista. Eiköhän noita linkkejä apuna käyttäen ala tämä homma pikku hiljaa selviämään. Vuokrasopimuksiin ja käytäntöihin taidankin perehtyä hieman tarkemmin. Kiitokset vielä kerran!

    • MatkaanSiis!,,

      Täällä Leuvenissa nyt muutama kk asuttu ja onneksi kesään on vielä matkaa. Kaupunki itsessään ei enää ensimmäisen viikon jälkeen juuri aktiviteetteja tarjoa mutta onneksi lähistön muihin kaupunkeihin on helppoa ja nopeaa matkustaa. Ensi kerralla pitänee tosin asunto katsoa suuremmasta ja eloisemmasta kaupungista, Leuven on melkoisen kuollut pikku kaupunki ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      437
      2776
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      2114
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1899
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1454
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      161
      1268
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      74
      1146
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      93
      1087
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      34
      1067
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1037
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1007
    Aihe