että ls-viranomaiset ilmoittavat pyytävänsä koulusta selvitystä seuraavan lukukauden päättyessä, kun lapsen väärintekemiset koulussa ovat luokkaa yksi luvaton poissaolopäivä edellisenä lukuvuotena? Muutoin koulunkäynti on sujunut täysin normaalisti, eikä ole koskaan saanut jälki-istuntoa tai muita rangaistuksia. Ei myöskään ole ollut missään tekemissä kuraattorin kanssa.
Myöskin vaativat lasta käymään säännöllisesti nuorisoasemalla keskustelemassa psyk.sh:n kanssa.
Koulu ei ole ollut missään yhteydessä ls-viranomaisiin, koska ei ole ollut syytäkään.
Perheellä ei ole ls-asiakkuutta. Kuuluuko ls-viranomaisten antaa laillisuusperustelut tällaisesta toiminnasta? Ainoa vastaus oli, että "mehän emme järjestäneet teille perhetyöntekijää" (mikä olisi ollut kovempi sanktio).
Oletan, että täältä löytyy asiantuntemusta vastata tai ohjatkaa toisaalle.
Onko tyypillistä,
7
250
Vastaukset
- ylireagointiako
Niin ja siis jos koulusta tulee tieoa jouluun mennessä, että lapsi on ollut luvattomasti poissa, perheestä tulee ls-asiakas!
- ylireagointiako
TAI jos lapsi ei ole käynyt säännöllisesti nuorisoasemalla, perheestä tulee ls-asiakas.
- vastausta
On ylireagointia. Vaikea sanoa, onko just tuollainen reagointi tavallista, muta yli- ja alireagoinnit kuuluvat lastensuojeluun.
Lastensuojelun ei tarvitse millään lakipykälillä perustella mitään toimiaan ja tämä on fakta.
Jos vanhemmat ja hallinto-oikeus peräävät heiltä perusteluja, aina kelpaa joka tilanteeseen vastauksena LAPSEN ETU. Mitään perusteluja ja todisteita he eivät toimilleen tarvitse, ei edes huostaanotolle. Tämä voi jonkun mielestä tuntua liioittelulle, mutta kun se on totta!
On täysin kiinni siitä, millainen persoona ls-työntekijä sattuu olemaan, paljonko häntä lakien ja inhimillisyyden tai arkijärjen noudattaminen työssään kiinnostaa. Joitakin kiinnostaa, joitain taas ei.
Jos sossu äityy hyvin hankalaksi, ottakaa yhteys asianajajaan tai vähintään alueenne sosiaaliasiamieheen.
Toki voitte vaatia häneltä moisiin vaatimuksiin musta-valkoisella perusteluja jo ennen asianajajaa, mutta sossut yleensä eivät ole kovin kiinnostuneita kirjaamaan järjettömyyksiään paperille, koska sehän olisi myöhemmin todiste heidän mielivallastaan.- tyypillistä
Sossut mieluummin kuluttavat työaikansa helppojen asiakkaiden tarkkailemiseen. Myös lasu-laitoksiin otetaan mieluummin kilttejä lapsia ja nuoria.
- Titanioksidi
Nuorisoaseman asiakkaaksi lähtemistä harkitsisi kaksi kertaa. Siellä on ammattitaito niin hataraa, että usein siellä käymisistä on enemmän haittaa kuin hyötyä. Ainakin itäsuomessa.
- Hmmmmmmmmmmmmmmmm
Valitettavasti ammattitaidossa on rajuja vaihteluita nuorisoasemilla. Oman kokemuksen mukaan ottaisin ainakin todistajan mukaan mennessäni keskustelemaan nuorisoasemalle, että raportteihin tulisi asiat niin kuin nen on oikeasti sanottu. Toivottavasti minulle on sattunut se yksilö, joka ei osaa hommaansa. Ettei olisi talon tapa, vaan poikkeus. Kyllähän melkein joka alalta valitettavasti löytyy sairaita yksilöitä.
- aivanaivan
"sairaita yksilöitä"; Raision kaupungin perhepalvelusta perättömin "viranomais" lausumin, selvityksin tuomioistuimessa vastoin mitä lapset ja "viranomaiset" ovat oikeasti lausuneet; eli yhteishuolto ja lapsen asuminen myös omalla isällään oman isänsä huollossa ja hoidossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest886444Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4474505Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön633674Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1202399Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372309Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m231051En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691000Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta52946- 91842
- 59725