Kävelyä

joutavoinen

ihan tavallista rauhallista sunnuntai kävelyä. Pariskuntia ja yksittäisiä ihmisiä tiellä, jota kaduksi kutsutaan tässä kaupundin osassa. Voi olla että ihmiset tuntevatkin toisiaan jopa tervehtien vastaantulevaa.

Tulipa mieleeni Groatialainn pikkukaupunki jossa näin poliisin kohtaavan erään perheen ja miten poliisi tervehti nämä ihmiset kätellen, lapsetkin kaikki erikseen. Tapaushan viehätti meikää sangen suuresti istuessani katselemassa kadunvarsi kahvilassa ihmisiä.

Suomalainen poliisihan menettää virkatehtävässä ollessaan uskottavuutensa tyystin sellaisen tuttavallisuuden johdosta. Nekin kortteilpoliisit ovat poistuneet varmaan kokonaan. Kuka siinä jaksaa tyhjänpanttina käveleskellä.
Ihan tosissaan ei kannata tätäkään juttua lukea olemattomasta kävelykulttuurista Suomessa.

9

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää päiväjatkoa

      Otit tarpeellisen asian käsittelyyn.
      Olen tässä istuskellut ja lukenut joitain ketjuja ja huonolla menestyksellä. kun nousin tästä, niin selkä ja jalat olivat niin kankeat ettei liikkumaan tahtonut päästä,
      joten kun tämän kirjoitan niin lähden liikkumaan kävellen. ylös, ulos ja lenkille

    • Ramoona*

      Milloinkahan alettiin puhua lenkillä käymisestä, lenkkarit ja lenkkivaatteet yllä, kunnon kohotus mielessä, kenties sauvoilla viuhtoen, on askel- ja sykemittaria. Minun vanhempani eivät koskaan lenkkeilleet, vaan kävivät sunnuntai-iltapäivisin kävelyllä kahdestaan käsikynkkää,oli tavalliset takit ja kävelykengät , pysähtyivät hetkeksi juttelemaan vastaantulevien tuttujen kanssa. Näyteikkunoiden katselu kuuluu kävelykulttuuriin, mutta minne aistikkaasti somistetut näyteikkunatkin ovat kadonneet, ennen niitä oli kirkonkylissäkin.

      Käymmekö juurikaan enää vain kävelyllä kotikulmien kaduilla ja teillä ? Aina on asiaa kauppaan tai koira kirittää hihnassa, pelkkä hidas jaloittelu saattaa antaa tehottoman tyhjänpantin vaikutelman meistä. Onko käsikädessä kulkeminen enää nuorten rakastavaisten asia. Lomilla kaukana kotoa käsikkäin kävely on vanhemmallekin parille sallittu, iltakävelylle rantabulevardille saa jopa pukeutua huolella , tarkastella muita ihmisiä , pysähdellä jotain juomaan tai jäätelöä nuolemaan.

      Tänään oli hieno kävelyilma, reippaan aamulenkin teimme koiran kanssa metsässä, mutta iltapäivällä käyskelimme hiljakseen hautausmaalla katsellen vanhoja puita ja hautakiviä.

    • susmorsian ek.

      Nimenomaan...kävelyä. En oo koskaan vielä tähän ikään mennessä käynyt "lenkillä." Lapsesta, nuoruudesta lähtien olen siis kävellyt, no oikeestaan pyöräillyt kuitenkin vielä enemmän. Kävelyn tarkoituksesta jossain lenkki-mielessä olenkin näin ollen huono puhumaan.
      Liikunnan tarve tuli tyydytetyksi lapsesta saakka kasvimailla ahertaessa, metsät tulivat tutuiksi joka paikkakunnalla, missä asuttiin, marjassa ja sienestämässä tai muuten vaan pällistelemällä. Itä-Suomen erämaametsät erityisesti, koska siellä päin olenkin eniten asunut lapsena, nuorena, aikuisena.

      Asvalttiin ei jalkani ole oikein koskaan sopeutunut, siksiköhän alkoivat jalkani ilmoitella väsymisvaivoistaan, kun pyöräily ja metsässäkulkemiset loppuivat vähän kerrassaan. Kumma kyllä ei ole kuitenkaan mitään kaihoja marja- ja sienimetsiin, kun se tarve tuli elämässä kunnolla täytetyksi. Oppihan ihminen sopeutumaan erilaisiin elämäntilanteisiin.
      Jos minulla vielä auto olisi, ajelisin tietysti vielä "oikeisiin" metsiin, haistelemaan metsien tuoksuja. Halailemaan puitakin ja juttelemaan metsän kanssa.

    • Pyöräilin puistokadun reunaa tänään nauttien auringon ja puitten varjon vaihtelusta silmissäni, kun kadun toiselta puolelta kuului nimeni huudettavan. Jarruttelin ja pysähdyin, sitten sain tutun silmiini ja hän sanoi tulevansa käymään kohta meillä.
      Pian kotiuduttuani soikin ovipuhelin ja uudet uutiset sain kuulla, juttelua ja naurua riitti. Tarjoiluna valkeata kuulasta ja mehua.
      Etelä maiden kulttuuriin näytti kuuluvan ainakin ennen vanhaan kävely pääkadulla lapset mukana parhaissa vaatteissaan, tuttujen tapaaminen ja jutustelu heidän kanssaan.
      Samanlaisena en sitä Suomessa ole kokenut ainakaan Turussa tai Helsingissä.

    • joutavoinen

      Vuosien aikana olen oppinut tuntemaan näitä seutulaisia. Maahan muuttaneet perheet saattavat lähteä kävelemään ja viihtymään ulos kiireettömästi. Suomalaiset kävelevät määrätietoisen näköisesti ja vauhdikkaasti. Ehkä kadulla viihtyminen ei ole viisaan kirjoissa olevan kannalta edullista.

      Kahviloita ei ole ainoatakaan tämänkään kadun varressa, ne ovat tuon kauppakeskuksen liepeillä ja ne on ravintoloita melkein kaikki. Ilmastolliset syyt nenhänne ovat vaikuttaneet. ei ulkona voi istua kuin lyhyen aikaa ja kun ei ole turisteja. Ilmastonmuutos se ehkä sulattaa jäätyneen kansan, on ainoa toivo.

    • Olihan herttainen toivomus ilmastomuutoksen sulattavan kiireisen kansamme rennompaan suuntaan :)
      Myönnettävä on, että kaipaan joskus näyteikkunoiden katselemista ja valaistusta kävellessäni. On kuin tuo kasvuympäristö kaupungissa olis vielä veressä.
      Syksyn pimenevät illat ei oikein houkuta iltakävelylle autoteiden varrelle.

      Järven sivua mukaileva tie, onkin metsälenkin ohella mieluisin reitti kuljeskella ja katsella. Tuo sana *lenkki* tuo minulle mieleen vain kierroksen, josta palaan lähtökohtaan.

      Urheiluvaatteita en edes omista, tuulen pitävää puolitakkia lukuunottamatta, sauvakävelykään ei sovi minulle, kokeillut olen kylläkin, mutta eihän niitäkään pakko ole käyttää.

      Tänään onkin ollut mitä loistavin syyspäivä, kuljeskella omaan tahtiinsa katsellen alkavaa ruskaa ja kauniita omakotipihoja jutella tutun nähdessään muutaman säätä ihailevan kommentin. Hymy näkyi monenkin lenkkeiljän kasvoilla.

      Syysleimujen aika alkaa olla ohi, vielä ei kuitenkaan ole puut pudottaneet lehtiään vaan vihreä ja vehmas on vielä luonto!

    • Tee kävellessäsi 'lantiokoe'. Sopivassa paikassa, kotona tai pihamaalla kävellessäsi vie kätesi lannnerangan seutuville. Totea, miten kävely liikuttaa koko lantiota.
      Hämmästysin kävelyn 'hierovasta' vaikutuksesta niin keskeisellä kehon alueella kuin mitä lantionseutu on. Sama kai se on pyörräillessäkin.
      Kun jalat tuppaavat meneen 'hapoille' voi tehdä fillarilla ylämäki-harjoitusta, pistää jalkalihakset ja tukikudokset koville.

      • Askeleen tulee lähteäkin lantiosta, joku hiukan liioitellen neuvoi, että olkapäästä, vastakkaisesta...
        Kaupungilla niin ei ehkä kuitenkaan kävellä, mutta metsätiellä sen sijaan voi harjoitella sitä, että viimeiseksi askelesta näkyy jalkapohja.
        Oikea ryhti tietenkin ja hyvät, miellyttävät kengät.

        Totta puhut, cc, että kävely on kokonaisvaltaisen hyvää liikuntaa ja varmaan tehokkaampaa kuin pyöräily. Pyöräillessähän vain istutaan kyydissä, paitsi tietenkin ylämäessä.


    • hyvää päivänjatkoa

      Minulle kävely on elinehto ja kun ottaa sauvat mukaan niin ryhtikin paranee.
      Tänään oli tv:ssä haastattelu vanhusten kuntoutuksesta siinä 90 :kin kuntoutuu, kun vaan harjoitetaan.
      Huolestuttavaa miten nopeaa kunto rapistuu vuodepotilaalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      3060
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1626
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      129
      1484
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1345
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      90
      1247
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1119
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1028
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      231
      969
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      950
    Aihe