Hauskaa on!

Mulla on Fun kamera kännyyn ja otin kuvia "parhaalla" mahdollisella mallilla, niin kuinkas kävikään puhelin ei pysty lähettämään niitä, kun niissä liikaa Mt. Mitä teen?
Miten saisin ne lähtemään??
7468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Osta digikamera ja nettiliittymä, johan toimii.

Äänestä

Kai sillä voi ottaa kuvia parhaalla laadulla ja katsella niitä tietokoneella. Sitten jos haluat kuvan esimerkiksi kuvaviestiä varten, valitset siihen sopivan resoluution.

Tarkista operaattoriltasi, kuinka suuria kuvaviestejä niitten verkossa voi lähettää.

Äänestä

Rajana on yleensä max. 120 kilotavua.

Äänestä

Ymmärsinköhän oikein? Että piuhalla saisin kuvat suoraan tietokoneelle? Mikähän sellanen pieha lie ja hinta? selvinnee kaupassa...ajattelin kameraa ostaessani, että se ois niin palikka, että just taustakuvaksi kelpais, mutta, mutta kuvat onkin hauskoja aitoja fiiliskuvia, kun kamera kulkee kaulassa kuin koru. ja tietty niitä sitte ois kiva lähettääkin siitä pomppulinnanvierestä iskälle töihin tai ravintolasta kotiin....Tietokone ei mahdu käsilaukkuuni...
Tää on tätä naisen logiikkaa, mutta kiitos kaikille vastaajille ja palataan astialle!

Ais nih, kuvat kun on otettu niin Resoluutiota ei voi muuttaa???

Äänestä
  • Riippuu vähän puhelinmallistasi. Paras on Bluetooth jonka avulla siirrät hetkessä kuvat PC:lle. Infrapunalla onnistuu myös, jossain malleissa myös kaapelilla.

    Netti on täynnä ilmaisia kuvankäsittelyohjelmia jolla kuvan kokoa voi muuttaa. Niitä saa ladattua myös suoraan puhelimeen.

    Monet puhelimet osaavat muuttaa liian suuren kuvan koon automaattisesi MMS-viestiä varten.

    Äänestä

Monilla nokian malleilla on mahdollista lähettää sähköpostia... Ja jos laitat kuvan siihen liitteenä, niin ei pitäisi olla rajoituksia kuvan koon suhteen.:)

Äänestä
  • Puhelimeni on ilmoittanut toistuvasti ettei onnistu tekstillä; "viestin enimmäiskoko ylittyy 10 kilotavulla". Että tämän tyyppistä ryppyilyä. Kuvan koko silloin 54,9 kt. Ja sähköposti vaihtoehto on vasta viestin kirjoituksen jälkeen joten se ei siis myöskään toimi. Niin paljon kun puhelintani ihailenkin (nätti väri ;-))on siitä luopuminen/vaihtaminen ainoa oikea vastaus, kärsimättömälle fiilistelijälle. Jonka taskutietokone ei ole vielä syntynytkään. Kiitos kuitenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miiina kirjoitti:

Mulla on Fun kamera kännyyn ja otin kuvia "parhaalla" mahdollisella mallilla, niin kuinkas kävikään puhelin ei pysty lähettämään niitä, kun niissä liikaa Mt. Mitä teen?
Miten saisin ne lähtemään??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu