Vantaan kaupungineläinlääkäri?

Hei Vantaalaiset!
Meillä alkaa pian olla pennun rokottaminen ajankohtainen, ja mietimme pitäisikö mennä kaupungineläinlääkärille vai yksityiselle.

Mitä maksaa pennun ensirokote Pakkalan eläinlääkärillä?
Onko hintataso yksityisiä eläinlääkäriasemia halvempi?
Millainen palvelu asemalla on?
33521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse olen nykyisen koirani kanssa asioinut pääasiassa tuolla Vantaan kaupungineläinlääkäriasemalla. Hyvä, asiantunteva palvelu on kyllä kaikilla niillä kerroilla ollut kun siellä olemme käyneet. Aikoja myös saa mukavasti ja onhan siellä toki päivystyskin. Tykkään myös siitä, että konsultaatiota saa mukavasti puhelimessakin ja antavat myös kotihoito-ohjeita niin, että aina ei ole heti pakko (esim. ripulitapaus) lähteä lääkäriin. Lääkärit ovat osaavia, mukavia ja selkeästi tottuneet erilaisten koirien käsittelyyn, eivät siis pelkää rotikkaakaan :)

Hintataso on kyllä samansuuntainen kuin yksityisilläkin eli ei se sen halvempi paikka ole. Eläinlääkäreillähän hintahaitari on aika laaja ja ennen ainakaan isompia toimenpiteitä (kuten sterilointi tms) kannattaa vertailla palveluja ja hintoja. Rokotuksillakin kävimme siellä juuri kuukausi sitten ja ne olivat aivan saman hintaiset kuin yksityiselläkin. Tuttavani taas kertoi, että hänen kolmen koiransa rokottaminen yksityisellä tuli reilusti halvemmaksi toisaalla (yksityisellä asemalla siis). Hintoja siis kannattaa hieman vertailla. Ne perusrokotukset siellä maksavat noin 70-80 euron hujakoilla. Näillä kokemuksilla voin sitä kyllä suositella :)

Äänestä

Itse olen monia vuosia käyttänyt koiraani juuri tuolla Vantaan kaupungin eläinlääkärillä (Pakkalassa), aina saatu hyvää palvelua ja asianmukaista hoitoa.

Hankin kissan reilu vuosi sitten ja viime viikolla ennen vappua kissani tuli todella huonokuntoisena kotiin (on siis ulkokissa). Veimme kissan juuri kyseiseen eläinlääkäriin, jossa se laitettiin happikoneeseen ja otettiin röntgenkuvat keuhkoista ja vatsan seudulta. Kissa ei siis hengittänyt kunnolla, vaan hengitys oli todella pinnallista ja sillä epäiltiin kyynpuremaa tai rotan myrkkyä. Mitään ei kuitenkaan löytynyt, joten kissa oli muutaman tunnin seurannassa ja tipassa ja päästettiin sitten kotiin. Myöhemmin samana päivänä huomasin, että kissa ei todellakaan ole enää siinä kunnossa, että edes selviää yön yli, soitin Pakkalaan, mutta he eivät ottaneet kissaani vastaan vaan käskivät soittaa Myyrmäen Aistiin. Sieltäkin vastattiin, että seuraava vapaa-aika on vasta kello 10 illalla ja käskivät soittamaan Eläinlääkäri Herttaan, joka sijaitsee Herttoniemessä. Sinne saimme ajan tunnin päähän.
Siellä lääkäri ihmetteli, että eikö kissalta otettu mitään verikokeita, vaikka epäilivät myrkytystä ja sanoi, että kissa on tukehtumassa. Hänkin vei kissani hengityskoneeseen, ja laittoi lähetteen yliopistolliseen eläinsairaalaan. Sinne veimme kissamme kiireellä, mutta mitään ei ollut enää tehtävissä. Kissani ei pystynyt enää hengittämään ilman happikonetta ja jouduimme lopettamaan sen. Kissani oli vasta alle 1,5 vuoden ikäinen ja terve, joten minulla herääkin kysymys, tekikö Pakkalan eläinlääkäri hoitovirheen päästäessään kissani kotihoitoon, eikä ottanut verikokeita... Tätä tässä nyt selvitellään... Tämän episodin jälkeen en kyllä vie enää yhtä ainuttakaan eläintäni Pakkalan lääkäreiden hoiviin, sen verran pahalta tuntuu, etteivät tehneet kaikkea mitä olisivat voineet tehdä, vaan päästivät kissaparan kitumaan kotiin, joka lopulta johti kuolemaan :(

Äänestä

Just juu. Tulikohan sinulle mieleen ettei kunnaneläinlääkärillä ole useinkaan mahdollisuuksia tutkia verinäytteitä vaan ne on lähetettävä laboratorioon. Sen sijaan klinikoilla on pieni labra josta voidaan saada tulokset heti. Siksi hintatasokin on erilainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PentuVantaalla kirjoitti:

Hei Vantaalaiset!
Meillä alkaa pian olla pennun rokottaminen ajankohtainen, ja mietimme pitäisikö mennä kaupungineläinlääkärille vai yksityiselle.

Mitä maksaa pennun ensirokote Pakkalan eläinlääkärillä?
Onko hintataso yksityisiä eläinlääkäriasemia halvempi?
Millainen palvelu asemalla on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu