gsm 900mhz

jj

Löysin vanhan nokian luurin mallia 2110 kaapin pohjalta josta oli akku sökö, pistin uuden akun tilaukseen mutta tajusin myöhemmin että mahtaakohan tuo gsm900 saada yhteyttä ollenkaan? Vielä kun pääkaupunki seudulla asustelen.

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäisi saada yhteys. Tosin Elisa kuulumma sulkee gsm verkkonsa vaiheittain vuodesta 2015 alkaen.

    • siinä on idistä

      Ei pelkästään Elisa, myös DNA ja Sonera 2015-2020 vuosille ajoittuen.

      Operaattoreille on kallista ylläpitää kahta eri verkkoa eli GSM/EDGE ja 3G/HSDPA. Nyt jos puhelinta ostaa, kannattaa huomioida, että tukee uusimpia 3G-verkkoja. Pelkkä peruspuhelin ei tulevaisuudessa toimi.

      Ja onhan tuo selvääkin, ei operaattorit mitkään hyväntekijöitä ole, että pitävät vähemmistölle toista verkkoa yllä. Joten perus-GSM-verkko suljetaan aikanaan ja puhe sekä data on kulkenut jo vuosia 3G-verkossa sopivalla puhelimella, joten vaatii vain puhelimen nykyaikaistamisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      3491
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      150
      2286
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1847
    4. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      67
      1286
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      103
      1258
    6. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1250
    7. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      67
      1245
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1171
    9. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      15
      1147
    10. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      63
      1135
    Aihe