ST. PeterLine vol2

St llfl

Alkoi edellinen ketju venymään niin ajattelin aloittaa uuden:) 17.9 palasin risteilyltä eli tänään ja välillä kun lukee edellistä palstaa niin hieman ihmetyttää onko kaikki olleet samalla laivalla kun näkemykset eroaa niin kovasti toisistaan.
Meillä oli 4-hengen B-luokan hytti..aloitetaan nyt vaikka korjaamalla muitten kirjoituksia tai miten meidän matka erosi muiden matkasta.
Laivalle mentäessä meillä ei ollut läpivalaisua matkatavaroille tosin järjetöntä kuljettaa omia juomia laivalla juomat tax-freessä(läpivalaisu laito oli mutta ei käytössä) ja baarissa edullisia.
Hytti oli ilmastoitu ja varmasti kaikki hytit on ilmastoitu laivalla on todella vanha keskusilmastointi ei hirveä tehokas.
Hytti oli melkoisen kulunut ja osittain huonosti siivottu, mutta riittävän hyvä itselle eipä siellä tule kuin nukuttua. Vessanpöntto ei vedä paperia kunnolla ja henkilökunta toivookin että paperit pistettäisiin roskikseen vähän kuin joissain etelän maissa.
Patjat huoneessa olivat todella likaiset ja seinissäkin jonkin verran likaa mutta petivaatteet olivat puhtaat.
Henkilökunnasta noin puolet kielitaidottomia tosin tärkeissä paikossa kuten info ja ravintola puhuttiin englantia.
Tax free oli suht edullinen mielestäni(ei kovin suuri) ..löytyi halpoja hajuvesiä ym kosmetiikkaa ja alkoholi ja tupakat huomattavasti halvempia kuin Suomessa.
4. kerroksessa oli pieni vaateliike isomman tax freen lisäksi.
Ravintoloiden hinnat mielestäni kohtuulliset buffa 30e(en käynyt) Lisäksi Löytyy kahvila mistä saa ruokaa, yhdistetty Japanilainen ja Italialainen ravintola, parempi ala carte ravintola ja rabbit bar mistä saa suht edullista "baari" ruokaa, keittoja ym.
Ravintoloiden taso ei mielestäni kovin kummoinen Ala carte paikka ihan ok mutta esim kahvilassa jos tilaa hodarin ym hampparin kaikki tehdään mikrossa. palvelu oli ystävällistä vaikka venäläiset eivät englantia hirveästi puhuneet mutta harjoitteli kovasti Suomeksi 10 laskemista :) laiva on ihan perus siisti muuten kovin kulunut suurimmaksi osaksi ja ikä näkyy paikka paikoin selkeästi. Pietari on ehdottomasti näkemisen arvoinen sinne kannattaa varata aikaa enenmän kuin yksi päivä. Passin tarkastus toisinaan hidasta se voi viedä päivästä parikin tuntia jos huono onni käy. Ja laivalle kannattaa ottaa S-etukortti mukaan sillä saa ravintoloista alennusta ei bonusta.

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samanmoisia

      Kokemukseni tästä laivaristeilystä ovat jokseenkin samanmoisia.
      Laiva ei ole uutukainen, joten puutteitakin löytyy. Muistelen, että henkilökunta oli suurelta osin virolaisia. Suomea ymmärsivät auttavasti. Minua auttoi hyvin se, että puhun venäjää jollain tavalla.
      Suomalaisen alkopullon olisin vienyt tuttavalleni Pietariin, siis vähän originellimman. Se piti jättää satamassa säilytykseen, tavaroiden läpivalaisussa eivät hyväksyneet tuomistani.
      Ruokailut ja aamupalat menivät mielestäni aivan asiallisesti, en siitä voi moittia mitenkään. Hytit olivat ihan kohtalaiset, joskaan eivät huipputasoa. Kaikissa maailman laivoissa eivät hytit varmaan ole uutukaisia. Tax-free tarjontaa ihan tarpeeksi, mutta ei suomalaisia alkotuotteita kovin laajasti. Esimerkiksi "Metsästäjän ryyppy" puuttui, se jäi säilytykseen. Toisaalta se on ymmärrettävää, onhan venäläisessä tax-freessä etusijalla tietysti venäläiset tuotteet.
      Passintarkastus Pietarissa on hidas, siihen tarvittaisiin enemmän tarkastajia, ei se muusta kai kiinni ole. Tarkastus vie joskus niin paljon aikaa, että se häiritsee aikataulun suunnittelua Pietarissa.
      Pietarista poistuttaessa ihmiset tulevat laivaan niin eri aikoina, ettei ruuhkaa juuri ole.
      Toivoisi samanmoisen viisumittoman matkailun yleistyvän esimerkiksi Allegron kautta, lisäksi laivaristeilyt voisivat olla pidempia niin, että olisi yksi yö Pietarin satamassa. Silloin jäisi kokonainen vuorokausi kaupungilla ramppaamiseen. Nähtävää on niin paljon, että se edes hieman auttaisi asiassa.

    • pitääpaikkansa

      Vahvistan kaiken edellisissä viesteissä kerrotun. Olen ollut risteilyllä useita kertoja enkä ole törmännyt entisen ketjun viesteissä joskus mainittuihin lähinnä palvelutasoa koskeneisiin ongelmiin. Risteilyjen alkuaikoina ilmeisesti on jonkinlaisia käynnistymisvaikeuksia ollut, mutta nykytasosta sanoisin jokseenkin varmasti, että asiallisesti ja selvin päin esiintyvä matkailija saa myös asiallisen kohtelun.

    • Martynovits

      Äskettäin risteilyllä olleena voisin sanoa, etteivät palvelutaso ja siisteys eroa mitenkään useimmista Viron tai Ruotsin lautoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe