HÄÄYÖ 12.12.12!

Hääyö 121212

Hääyö 12.12.12
Juhlalliset ja tunnelmalliset kirkkohäät voi järjestää myös vaivattomasti ja taloudellisesti. Hääyössä kaikki on tehty teille valmiiksi kirkon koristelusta kakkukahveihin. Riittää kun tulette paikalle ja sanotte ”tahdon”. Hääyö järjestetään joulun alla 12.12.12 Aleksanterin kirkossa Tampereella.

Kirkollinen vihkiminen edellyttää, että molemmat ovat Suomen ev.lut. kirkon rippikoulun käyneitä jäseniä. Jos toinen vihittävistä kuuluu muuhun kristilliseen uskontokuntaan, ottakaa yhteys esteiden tutkintaan p. (03) 219 0228. Vihkiparin pitää suorittaa avioliiton esteiden tutkinta omassa kotiseurakunnassa vähintään viikkoa ennen Hääyötä ja tuoda todistus esteiden tutkinnasta mukanaan Hääyöhön.

Ilmoittautuminen joulukuun Hääyöhön alkaa 1.11. ja päättyy 30.11. Ilmoittautumisia ottaa vastaa seurakuntasihteeri Sari Siukola ma-pe 9-11 ja 13-15 0408048157.

Tiedustelut Merja Halivaara seurakuntapastori 050 587 5001 [email protected].

Hääyö myös facebookissa www.facebook.com/tampereenhaayo.
Kuvia ja tunnelmia aiemmista Hääyö-tilaisuuksista www.tampereenseurakunnat.fi/haayo

4

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naimisiin!

      10 kysymystä Hääyöstä:

      Mikä on Hääyö?

      Hääyö on tunnelmallinen vihkitilaisuus, jossa vihitään useampi pari yhdellä kertaa. Ennen vihkimistä pappi keskustelee vihkiparin kanssa ja paperiasiat laitetaan kuntoon. Vihkimisen jälkeen seurakunta tarjoaa kakkukahvit hääparille ja heidän läheisilleen. Hääyöstä on tullut valtavasti hyvää palautetta. Vihittävien mukaan Hääyössä yhdistyy intiimin vihkimisen ja suuren hääjuhlan parhaat puolet.

      Milloin seuraava Hääyö pidetään?

      12.12.12 Aleksanterin kirkossa Tampereella.


      Haluamme naimisiin Hääyössä! Mitä meidän pitää tehdä?

      Ilmoittautukaa Hääyöhön 1.-31.11. Ilmoittautumisia ottaa vastaan seurakuntasihteeri. Hääyöhön voi ilmoittautua arkisin kello 9–11 ja 13–15 soittamalla numeroon 040 804 8157

      Mitä muuta pitää tehdä ennen vihkipäivää?

      Avioliiton esteiden tutkinta pitää tehdä omassa kotiseurakunnassa viimeistään viikkoa ennen häitä. Tutkinta vie aikaa viikon, minkä jälkeen todistus esteidentutkinnasta lähetetään pariskunnalle kotiin.

      Kenet voidaan vihkiä Hääyössä?

      Kuka tahansa Suomen ev.lut. kirkon rippikoulun käynyt jäsen. Jos toinen vihittävistä kuuluu muuhun kristilliseen uskontokuntaan, ottakaa yhteys esteiden tutkintaan p. (03) 219 0228.

      Ups, rippikoulu on jäänyt käymättä! Mitäs nyt?

      Ei hätää. Jos rippikoulu on jäänyt syystä tai toisesta käymättä, pappi järjestää vihittävälle aikuisrippikoulun, jonka päätteeksi vihittävä konfirmoidaan. Ottakaa yhteys seurakuntasihteeriin tai rippikoulupastoriin.


      Voiko alttarille astella paljain varpain?

      Miksi ei? Hääyössä ei ole pukukoodia vaan jokainen saa pukeutua juuri siten kuin itselle hyvälle tuntuu.

      Voinko ottaa Hääyöhön mukaan koko suvun?

      Totta kai! Kirkkoon kyllä mahtuu ja sopu sijaa antaa. Kakkukahveille sen sijaan voi ottaa lähimmät ystävät tai sukulaiset. Kahvitilaisuuden vierasmäärä tulee kertoa ilmoittautumisen yhteydessä.

      Haluan kuuluttaa naimisiinmenostani koko maailmalle, onnistuuko?

      Ehkei koko maailmalle, mutta omalle seurakunnalle kyllä! Sunnuntain päiväjumalanpalveluksessa rukoillaan niiden puolesta, joiden avioliittoaikomus tai solmittu avioliitto ilmoitetaan seurakunnalle. Aviopari saa itse valita missä ja milloin ilmoitus luetaan.

      Mistä saa lisätietoa Hääyöstä?
      Kuvia ja tunnelmia löydätte Tampereen seurakuntien
      verkkosivuilta:
      www.tampereenseurakunnat.fi/haayo
      Hääyö on myös facebookissa facebook/tampereenhaayo
      Hääyöhön liittyviin tiedusteluihin vastaa pastori Merja Halivaara, 050 587 5001 ja
      seurakuntasihteeri Sari Siukola 040 804 8157
      www.tampereenseurakunnat.fi

    • Hääyö 121212

      Enää kolme yötä! Ilmoittautuminen Tampereen Hääyöhön alkaa torstaina 1.11. Ilmoittautumisia otetaan vastaan arkisin kello 9-11 ja 13-15 numerossa 0408048157. Ajat varataan ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen päättyy 30.11.

    • Hääyö 121212

      Ainakin 92 rakastunutta ihmistä saapuu Tampereen Hääyöhön 12.12.12!

      46 paria on jo ilmoittautunut ja mukaan otetaan kaikki, jotka ilmoittautuvat 30.11. mennessä.

      Kuvia ja tunnelmia löydätte Tampereen seurakuntien
      verkkosivuilta: www.tampereenseurakunnat.fi/haayo

      Hääyö on myös facebookissa facebook/tampereenhaayo

      Hääyöhön liittyviin tiedusteluihin vastaa pastori Merja Halivaara, 050 587 5001 ja
      seurakuntasihteeri Sari Siukola 040 804 8157
      www.tampereenseurakunnat.fi

    • 20122012

      Parempi päivä 20.12.2012.

      vielä ehtii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7170
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2547
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      104
      1992
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1538
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe