Tojo-Tero on myyjille käsite. Maakunnan merkkiuskollinen mies, pohtii autonvaihtoa viikkotolkulla, valitsee sitten sen mikä on naapurillakin. "Ei tehrä tästä ny numeroo". Hyvä vakioasiakas jonka karkaamista muille merkeille ei tarvitse pelätä. Usein pitää syödessäänkin lippalakkia päässä. Konservatiivi.. Poikkeuksena Priuksen ostajat, jotka ovat ekologista omaatuntoaan lepytteleviä taajama-asukkeja. Tyypillinen Prius-kuski uskottelee itselleen, että keskusta-autoilu muuttuu jotenkin vähemmän pahaksi kun sen tekee hybridillä. Prius-asiakkaat ovat perinteisille automyyjille erittäin hankala ryhmä: on pidettävä kieli keskellä suuta, ettei lipsauta huonoja vitsejä viherpiipertäjistä.
Tojo-Tero
PP
15322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toyota Prius on jo pelkästään maailman kolmanneksi myydyin malli ja myynti vain nousee kaikkien hybridien osalta, ohittaen kaikki kilpailevat diesel ja bensiini lelu köröttimet.
Toyota Piuksen toimitusajatkin ovat venyneet huomattavasti, kun tehtaat eivät pysy tilausten vauhdissa kovan kysynnän vuoksi.
www.tekniikkatalous.fi/autot/hybridit eivat ole enaa pelkkaa puhetta ndash prius nousi kolmanneksi myydyimmaksi autoksi/a812025
Petteri pesosen tunnetut feikki
itkut on arkinen tapa palstalla,
kun neiti petteri ei muuhun
kykene kuin feikkaamiseen ja
palstalla roikkumiseen
aamusta iltaan
Tuskin petteri pentu saa unta
Toyotan paremmuuden ja
Viulun totuuden kirjoitusten
vuoksi
pehmo petteri ei vieläkään ole
osannut etsiä itselleen omaa
mimmaria ja petterin pesosen
feikkitunnelma vain tiivistyy.
Koville ottaa Kiala Viulun jutut
palstalla, mutta petteri
pesosen mutinat palstalla ovat
vain kuin ohi kiitävä elämä,
jotka unohtuu seuraavaa
viestiä lukiessa.
petterin feikkaamiset ja
itselleen vastailut on jo
arkipäivää ja muodostunut
pinttyneeksi tavaksi
petterin ongelma pyöriikin
Kiala Viulu ympärillä, koska on
liian kova pala nieltäväksi
pyylevälle petterille, jolta
menee koko vuorokausi Viulun
viestin odottamiseen
onnettomia on petterin itselle
vastailut ja siihen menee
petterin vuorokaudet läpeensä
petterillä alkaa jo levy
pyörimään päällä viulistin
sanaisan annin vaikutuksesta.
Petterille sopisikin hyvin
lastulevystä tehty auto, jolla
pääsisi alamäkiajoihin
ottamaan mittaa kavereistaan
Epätoivoista vääntöä
palstalla asuvalta pikku-petteri pienokaiseltamme.
Koitahan jo viimeinen
ymmärtää, ettei täällä
muut päivystä ja roiku
aamusta - iltaan, kuin
petterin Toyota ahdistusta poteva pieni mieli. Sitä
kaikki teettää, kun on
kohdannut parempansa ja
voittajansa, tuskaisan
hätähuutojen kera.
Toyota leirissä voittajajien
on helppo hymyillä, ilman 24h palstalla notkumista. Petterin olemattomat
päivystys kirjoitukset ei millään muotoa ole
vähentänyt Tojotan suurta
menestystarinaa ja
myyntiä, joten kaikki
palstalla petterin viettämä lojuva aika on turhaa ja toivotonta taapertamista.
Toyota leisissä elämä
hymyilee, kun vasvaavasti
petteri taas valvoo korvat huumaavasti punottaen ja
konetta raivoisasti
hakaten koko yön ilman mitään tulosta - sen osoittaa Toyotan todella reilusti ylöspäin osoittavat
myyntikäyrät maailmalla.
Niin se on vain pienen petteri-pesosen elämä on häviäväistä ja onnetonta, jota ei kukaan ota todesta ja siksi joutuukin aamusta - yöhön vastailemaan itselleen
Sellaistahan tuo parku petterin elämä on palstalla. Asuu palstalla niin paljon, että vois muuttaa osoitteensa tänne
Sanoo hän joka istuu vielä puolenyön jälkeen vastailemassa...
niin nytkin.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=292397
Mahtaa olla rankkaa elää tuollaisessa katkeruudessa ja kateudessa automerkin takia... Ei voi kun nauraa :DD
No Toyotille ja Tojotisteille nauretaankin, ei heitä kadehdita vaan säälitään.
Toyota merkkiä omistavat eivät edes kanna murhetta palstan petterin pehmeistä päivystys kertomuksista, koska kaikki tietää petterin patterin tyhjenneen ja uusi paimenpojan vireämpi malli on tilauksessa kestopetteröintiä varten
Toyotistit kantavat paljon murheita joista ruoste ei ole pienin.
Joskus tuntuu todella murheelliselta, kun joutuu antamaan terapiahoitoa pikku pettereille, joilla faktat ja fiktiot vaativat erityistä ymmärtämystä. No, päivystä täällä vaan, mutta muista levätä välillä. Koulu käy muuten liian raskaaksi - vaikka ethän varmaan vielä ole yläasteen päästötodistustasi saanut vuosienkaan yrityksen jälkeen.
petterin puupää on jopa päässyt umpiruostumaan lahoamisen lisäksi murheellisella tavalla ja kirjoitukset sen mukaisia
Lippalakki-Terot kyllä tunnistaa kaikkialla.
ole lökäpöksy-petterikään kovin kummoinen näky. Vain lippalakki on toisinpäin. Ja sininen savu pöllyää saksantuontibimmerin paukkuvasta pakoputkesta. Premiumia nääs....