Onko kaikki ok?
Lehdissä huolestuttavia uutisia...
Lehdissä huolestuttavia uutisia...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
häh?en oo lukenu.
Minä käyn täällä kaupungissa kirkossa aina joskus kuuntelemassa saarnan, saa ajateltavaa siitä, tuossa tuli käytyä kun oli odotettavissa kun viimeinen isovanhempi, äidin puolen mummo kuoli, ennen, kun oli odotettavissa, ja sitten jälkeenkin, 92 vuotias se taisi olla kuollessaan.
Saarnan aiheita voisi olla sellaisia vaikka: pohdinta että mikä tekee itsesi onnelliseksi, kun rahalla et enää nykyään saa valtaa, mutta toisinpäin nykyään: vallalla saat rahaa. Rahalla et saa rakkauttakaan, vaan pornonaisia :)
Uutisointi heikosta seurakunnan taloustilanteesta on tässä:
http://yle.fi/uutiset/karstulan_seurakunnan_palkatkin_maksetaan_velkarahalla/6300168
Mitenkä talous on päästetty/ päässyt näin heikkoon tilaan ?
Eli ollaan täysin kuutamolla ja irti ympärillä olevasta maailmasta ja tapahtumista..?
Pitäiskö vaihtaa porukkaa päättämään näistä raha-asioista.Nuukempia sinne.Kuinka paljon Karstusia kuuluu kirkkoon-onko tilastoa?
Varmaankin vuosikymmeniä on mennyt hyvän talouden turvassa, eikä ole osattu ennakoida tulevaisuutta tarpeeksi pitkälle. Onko esim. yhteisöveroissa tapahtunut suuri väheneminen ja kuinka paljon kirkollisvero on vähentynyt viime vuosina ? Suuret investoinnit tuovat usein äkkijyrkkiä käännöksiä tilanteeseen.
Olisiko myös srk:ssa tarpeen ottaa ihan taloudenhoidon konsulttiapua ulkopuolelta, mikäli rahoituslaskelmia on vaikea oman organisaation puitteissa tehdä ? Ulkopuolinen näkee usein tilanteen avarammin silmin.
Aika lailla ihmetyttää , että henkilöstön palkat joudutaan nyt maksamaan lainarahalla. Tietysti sekään ei ole kunniakasta, jos joutuu jo ns. nurkkia nakertamaan, kun tuotot eivät riitä kiinteisiin palkkamenoihin.
Eikö olisi syytä alkaa sunnuntaisin oleva kolehtikeräys kohdistumaan ihan oman talouden ylläpitoon ? Tai perustaa ihan avustustilejä paikkakunnan pankkeihin ! Kyllä kansan käsi on karttuisa tässäkin asiassa.
==================================================
Seurakunnan omien nettisivujen antaman tiedon mukaan, ei ole mitään hätää, omaisuutta on.
Tämä poimittu seurakunnan nettisivuilta:
" Kassavarantoa vähän, mutta luottoarvo kohdallaan - omaisuutta metsissä sekä tonteissa; Metso odottaa
Seurakunnan maksuvalmiustilanne ei ole pariin vuoteen ollut paras mahdollinen, mutta mitään erityistä "paniikkia" ei tästä ole aiheutunut koska seurakunnan luottoarvo on mahdollistanut lyhytluotoituksen saannin. On selvää, ettei tällainen rahatilanne ole toivottava ja siksi taloushallinto tekee koko ajan toimia saattaakseen kassavarat hyvälle käyttötasolle; tärkeintä on tietää ettei rahatilanteen huonous johdu mistään epämääräisistä toimista, vaan ylivauhdillisesta omien varojen käytöstä investointeihin. Seurakunnan merkittävimmän omaisuuserän muodostavat metsät. Niiden kokonaispinta-ala on vajaat 450 ha, josta rahaston varantoa on 83,5 ha. Metsät on sertifiotu ja niissä on voimassaoleva metsän-hoitosuunnitelma vuosille 2005-2014. Seurakunnan puuston arviodaan hoitosuunnitelmakauden lopussa olevan yhteensä n. 55 000 kiintom3. Lisäksi Ympäristöministeriö on myöntänyt kuluvalle vuodelle 6800 € avustuksen metsien METSO-ohjelman suunnitteluun. Paikallinen Mhy toteuttaa metsien inventoinnin alkusyksystä ja hanke esitellään hallinnolle lokakuulla. Seurakunta jatkaa keväällä ostettavaksi tarjottujen Hinkalon alueen tonttien 2 kpl myyntiä kesäajan. Tälle vuodelle suunniteltuna pysyvien vastaavien hankintana on toteutettu seurakuntatalon lieden/uunin hankinta. Uuni hankittiin Dieta Oy:ltä ja hankintaan käytettiin n. 4000 €. Seurakunnan hanketyöryhmä (Lyly, Parantainen, Poikonen ja Kemppainern) aloittaa alkusyksystä tulevaisuuden hankekohteiden määrittelytyön - erityisesti kohteina ovat hautausmaa, seurakuntavirasto ja leirikeskus.
"
Ohessa koko linkki:
http://www.karstulanseurakunta.fi/fi/tietoa_seurakunnasta/hallinto_ja_talous/talous/?id=64
Täällä on ollut tuollainen idea: kirkko järjestää illallisia, kaikille ilmaisia, ruoat ja kahvit tulee, ja samalla ihmisten kokoontumispaikka siinä jossa voi hyvin vaihtaa mielipiteitä samalla ja keskustella.
Saavat lahjoituksena isoilta kaupoilta sellaisia ruokia paljon mitkä ovat menemässä vanhaksi seuraavana päivänä tai vastaavaa. Kaikki saavat mennä joita huvittaa, seurakunnan tiloissa.
Mitäs seurakunnan valitsema kirkkovaltuusto on oikein touhunnut? Monasti vaan on tilanne se, että ei osata paneutua asioihin vaikka luottamustoimeen halutaan väen väkisinkin. Ei välitetä tuon "taivaallista" seurakunnan asioiden tilasta tai hoidosta. Omat asiat kyllä osataan ja hallitaan kuten tämäkin seurakuntalaisten valitsema porukka, mutta siihen se sitten rajoittuukin.
http://www.karstulanseurakunta.fi/fi/tietoa_seurakunnasta/hallinto_ja_talous/hallintoelimet/?id=61