Miten marssijärjestys

Taloyhtiössämme on eräs osakas antanut asuntonsa vuokralle.
Jos tuossa asunnossa astianpesukone antaa alleen, maksaako kulut taloyhtiö, osakkeen omistaja vai vuokralainen.
Taloyhtiö kuivattaa, mutta entä muut kulut. Peritäänkö vain vuokralaiselta?

Astianpesukone on osakkaan, ei vuokralaisen.
9177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eiköhän ne mene vakuutusyhtiön piikkiin jos tilanteessa ei ole tapahtunut laiminlyöntejä, jotka olisivat johtaneet vahinkoon tai viivästyttäneet korjaustoimiin ryhtymistä.

Äänestä

Jos vuokralaisella ei ole vakuutusta ja likviteetti nolla, ei kiinteistön omasta vakuutuksesta kai makseta osakkaan laitteista (astianpesukone, pyykinpesukone ym.) aiheutuneita kuluja, vaikka laiminlyötiä ei olisi tapahtunutkaan.
Paitsi sen kuivatuksen.

Äänestä

Ei kai kukaan hullu jätä vuokralle antamaansa asuntoa vakuuttamatta?

Äänestä
  • Ei kukaan hullu maksa vuokralaisen puolesta vakuutuksia tai tämän aiheuttamia vahinkoja?

    Äänestä

osakkeen omistajanakaan jätä asuntoani ilman vakuutus.

Äänestä

Mikäli vahinkoon ei liity tahallisuutta tai vakuutusehtojen suojeluohjeiden vastaista toimintaa (hana auki kun ei olla kotona) niin taloyhtiö korjaa vahingot yhtiön kunnossapitovastuulle kuuluvien rakenteiden osalta. Kiinteistövakuutus korvaa mitä korvaa.

Muussa tapauksessa taloyhtiö voi vaatia vahingonkorvausta osakkaalta, mutta joutuu ensin itse korjaamaan rakenteet.

Vuokralainen ja taloyhtiö eivät ole missään suhteessa keskenään.

Äänestä

Ihan huoneenvuokralaki pätee teidänkin yhtiössänne, joka on ilmeisesti jokin eläkeläistiukkapipoyhtiö jossa kaikki osakkaat ovat asuneet talon rakentamisesta, eli 60-luvulta asti, kun kerran ihmettelette silmät pyöreinä kun YKSI osakas on mennyt ja antanut asuntonsa vuokralle.

Vahingon aiheuttaja (tai vahingonaiheuttajan vakuutus) korvaa.

Äänestä
  • Vahingon aiheuttaja korvaa ainoastaan jos on vahingonkorvausvelvollinen. Tällainen velvollisuus syntyy ainoastaan tahallisuudesta tai huolimattomuudesta. Eli vahingonkorvaajaa ei pysty kertomaan tietämättä mistä vahinko on johtunut. ITS:n vastaus ylempänä kertoo jo marssijärjestyksen.

    Äänestä

Hei,

Isännöintiliiton julkaisema Pihaparlamentti-blogi vastaa useimpiin osakkaiden ja asukkaiden kotitalon lakia ja järjestystä koskeviin kysymyksiin. Blogissa julkaistaan huomenna kirjoitus kunnossapitovastuun jakautumisesta kodin palovahingoissa.

Seuraa Pihaparlamentti-blogia: www.pihaparlamentti.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lotraaja kirjoitti:

Taloyhtiössämme on eräs osakas antanut asuntonsa vuokralle.
Jos tuossa asunnossa astianpesukone antaa alleen, maksaako kulut taloyhtiö, osakkeen omistaja vai vuokralainen.
Taloyhtiö kuivattaa, mutta entä muut kulut. Peritäänkö vain vuokralaiselta?

Astianpesukone on osakkaan, ei vuokralaisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu