mikä salama köyhälle?

Koska mulla ei ole varaa sekä hyvään että halpaan, pyytäisin neuvomaan mikä salama kannattaisi aloittelevan harrastajan hankkia. Kamerana d3100.
7309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on hyvä.

Äänestä

Sama kamera täälläkin ja siinä Nissin di622mkII, tyytyväinen olen ollut ja hinta kohtuu alle 130 ekee

Äänestä

D3100 myös täällä. Ostin aikoinaan salaman SB-400, mutta en huomannut mitään merkittävää eroa Nikonin omaan salamaan verrattuna, eli siellä tuo erillinen salama nyt lojuu tyhjän panttina.

Itselläni on vain ollut ongelmia sekä D50 että nykyisen kameran kanssa siinä että
salamaa käytettäessä kuvat alivalottuvat aina vaikka säädöt ovat kohdallaan.
Printattaessa tällaisia kuvia ilman tasokorjausta tulee niistä aivan tummia.
Kuvien käsittelyyn käytän pääasiassa XnView ohjelmaa ja siinä on kätevä
Levels-säätö, jolla kuvat saa hepostii korjattua printattavaan kuntoon!

Äänestä
  • Kun salamasi ohjeluku on 21, ja esim. edellä mainitussa Nissinissä 44 niin en yhtään ihmettele että kuvista tulee pimeitä. Eihän tuollaisella neljäsatasella salamalaitteella ole todellisuudessa mitään käyttöä.

    Äänestä

  • ”salamaa käytettäessä kuvat alivalottuvat aina vaikka säädöt ovat kohdallaan”

    Tuo ei voi olla totta. Salama ei alivalota kuvia vaan sen tekee osaamaton kuvaaja. Jos ”säädöt ovat kohdallaan” niin kuva on oikein valotettu salamasta riippumatta.

    Äänestä

  • ei mitään kirjoitti:

    Kun salamasi ohjeluku on 21, ja esim. edellä mainitussa Nissinissä 44 niin en yhtään ihmettele että kuvista tulee pimeitä. Eihän tuollaisella neljäsatasella salamalaitteella ole todellisuudessa mitään käyttöä.

    "Eihän tuollaisella neljäsatasella salamalaitteella ole todellisuudessa mitään käyttöä."

    Olen asiasta jyrkästi eri mieltä. SB400 on mielestäni oleellisesti monikäyttöisempi kuin D50-D200-D300s-D700 oma pop-up ja se on lisäksi todella vaivaton mukana pidettävä silloin kun ei varsinainen kamerareppu ole mukana. Ohjeluku on mikä on mutta ei kai kukaan valveutunut kuvaaja enää suoraan salamalla päin kohdetta ammukaan?
    Tunturiretkille kesällä esimerkiksi ilman salamaa en lähde ja se on SB400 mikä on ollut vuosia mukana.

    "salamaa käytettäessä kuvat alivalottuvat aina vaikka säädöt ovat kohdallaan."

    -Noh... ovatko siis säädöt todella kohdallaan jos kuvat alivalottuvat?

    Äänestä

Itelläni on Nikon SB-400, tuli kameran mukana. Aivan loistava niin kamera kun salamakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiimu kirjoitti:

Koska mulla ei ole varaa sekä hyvään että halpaan, pyytäisin neuvomaan mikä salama kannattaisi aloittelevan harrastajan hankkia. Kamerana d3100.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu