Tanssiharrastajat, käsi sydämelle ja vastaus rehellisesti: tunnetteko saavanne rahoillenne vastinetta kun neljän suora on esiintymässä? Omalla kohdaltani vastaus on EI.
neljän suora
kaapo123
15628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Samaa mieltä 100%
Sataprosenttisen hyvä bändi.
Tuleeko liian vähän kä. tanssiin sopivaa musiikkia vai liikaa kä. tanssin sopivaa musiikkia.
Vai mikä mättää?
Saan ehdottomasti rahoilleni vastinetta Neljänsuoran keikoilla. Energinen ja positiivinen bändi, hyvää musiikkia ja paljon nuorempaa porukkaa tanssittamassa. Ja onneksi tositositosi hyvät tanssijat boikotoi, niin meno rennompaa ja iloisempaa kaikin puolin. ;)
Juuri tositositosi hyvät tanssijat tykkää.
Olen paikalla jos matkaa vähemmän kuin 200km, koska aivan huippuiltamat tiedossa...
1.Mummelit ja papparaiset jää pois.
2.Kädenali roiskijat jää pois.
3.Harvemmin paikalla näitä himohumppahölkkääjiä, joilla tanssi ainoa liikuntaharrastus, sitten illan aikana tarkoitus kiertää lava mahdollisimman monta kertaa. Etenemisnopeus siis n.2-3x ns. yleinen etenemisnopeus. Ei siinä mitään, jos taito riittäisi sellaiseen koheltamiseen, yleensä ei :(
En muuten koskaan tunge itseäni sellaiseen tanssipaikkaan, missä ei ole mieleiseni bändi soittamassa.
Miksi ihmeessä ostat sen lipun? Eikös näitä tanssi vaihtoehtoja ole vaikka kuinka paljon? Sehän on melkein ongelma kun tansseja on näin talvella vain pe la, väkisin sitten samana iltana 4-suoraa, sinitaivasta,hurmaa,suvi teräsniskaa. Sama juttu kuin naisten kanssa voi tanssi vain uhden kanssa kerrallaan. Tosin onhan noita paikkoja joissa 2-hyvää orkkaa samalla kertaa. Tosin monestihan se toinen on sellainen levyjen korvike.
Jos mahdollista, niin suuntaan "Neljän suoran" tahtiin tanssimaan.
TOP TEN bändit ovat niin kuin samaa levyä soittaisi yhä uudelleen - suorastaan kammottavan tylsää.
Tanssikurssien kaavat oppineille ja muutenkaan kaavamaisesti tanssijoille Neljän suora on liian haastava bändi.
On enempi hyvien monipuolisien tanssijoiden bändi.
Heidän nettisivuillaan on musiikkinäytteitä. Erilaisia musiikkilajeja kuten valssia, tangoa, lattareita tms. ei sieltä löydy. Yksittäiset kappaleet ok, mutta kovasti keskenään saman tyyppisiä.
http://www.neljansuora.fi/musiikki.php
Yhteenvetona noista puolustavista kommenteista voi kiteyttää että:
Varppina se on hyvä bändi kun ne on nuoria ja nättejä!
Niin ja sit viä, ne koheltaa ihanasti estraadilla.
Onkohan ne sinkkuja? :)
Kyllähän sitä vastinetta saa kun kiertää bändin mahdollisimman kaukaa. Kerran tänäkesänä paikalla ja riitti,.....
musiikki olis ihan ok jos osaisivat miksauksen. viimeksi korvatulpillakin oli liian kovalla ja säröä oli liikaa. luovaan tanssiin sopii musa.
Voi Herran Jeesus.... Tällaiset tyypit, jotka eivät osaa valita paikkaa jossa viihtyisivät... varmaan katsoo telkkaristakin sellaista ohjelmaa mistä ei pidä - kun ei osaa vaihtaa kanavaa....
Saatteko rahoille vastinetta - oletko niin tyhmä että maksat sellaiseen paikkaan, jossa tiedät olevan sellainen bändi mistä et pidä ...... sama kuin ostaisit sellaista ruokaa josta et pidä, ja sitten valitat ettet saa rahoille vastinetta.... JÄRKI KÄTEEN
Neljänsuora - Musta tuntuu:
Musta tuntuu ettei aamu vielä oo,
vasta äsken tartuin peittoon.
Musta tuntuu, etten saanut vielä untakaan,
kun jo pitää nousta aamuun alkavaan.
On kaikki hyvin, mut silti olen levoton
ehkä siksi, oon usein öisin uneton.
Mistä johtuu, kuka kertoo mulle vois,
kuka ottanut on multa unenlahjan pois?
Syyspimeää, peiton alle jään.
Nukkua jos vois seuraavaan kesään lämpimään, salaa mietin sua,
en saanut rakastua.
Olit mulle Mona Lisa salaperäinen,
sua miettien, unta saa mä en.
Musta tuntuu että värit haalistuu,
musta tuntuu että kaikki kallistuu.
Unen hintaa, onko sekin päässyt nousemaan,
nukkumatti ruvennut on tienaamaan.
Syyspimeää, peiton alle jään.
Nukkua jos vois seuraavaan kesään lämpimään, salaa mietin sua,
en saanut rakastua.
Olit mulle Mona Lisa salaperäinen
Sua miettien, unta saa mä en.
Talven jälkeen maa on väritön,
naama kalpee, ihminen eleetön.
Mut jotain hyvää, että joskus masentaa,
sen jälkeen pienet jutut saa elämästä nauttimaan.
Syyspimeää, peiton alle jään.
Nukkua jos vois seuraavaan kesään lämpimään, salaa mietin sua,
en saanut rakastua.
Olit kesän tyttö jolla kultaa hiuksissaan.
Syyspimeää, peiton alle jään.
Nukkua jos vois seuraavaan kesään lämpimään, salaa mietin sua,
en saanut rakastua. Olit mulle Mona Lisa salaperäinen. Sua miettien, unta saa mä en.
Ei, unta saa mä en.