miehen sukulainen Suomeen

tinttie

Sattuisko kellään olla tietoa saako Suomeen tuoda/adoptoida miehen kotimaassa asuvaa sukulaislasta? Sukulaisuuden perusteella.

5

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kikka

      Esim. vaimoa/vaimoksi?

    • Ulkkis

      Tuoda ei voi tuosta vaan. Adoptoida voi, mikäli on lähisukulainen, esim. sisaruksen orvoksi jäänyt lapsi. Paljon riippuu myös ko. maan laeista, joissakin maissa esim. orvoksi jääneenkään adoptio ei ole mahdollista, mikäli isä on tiedossa ja lapsensa tunnustanut. Sen sijaan esim. sisaren tekemän aviottoman lapsen saattaisi saada suhteellisen helpostikin adoptoitua ja tuotua Suomeen.

      Pelkän huoltajuuden/sukulaisuuden perusteella ei nykyään käytännössä saa tuotua sukulaislasta Suomeen.

      Kannattaa kysyä ko. maassa olevasta Suomen suurlähetystöstä.

      • Ulkkis

        Jatkan vielä, että vaikka näyttäisikin mahdolliselta, niin on kaikkine paperisotineen, pakollisine matkoineen ja käännöksineen mielettömän kallis homma, sanoisin samaa luokkaa kuin adoptio ilman mitään Kelan tukia, eli tuollaisen 10 000 - 20 000 euron luokkaa. Aikaa voi laskea menevän noin 2 vuotta, pahimmassa tapauksessa jopa 3, parhaassa ehkä vain vuoden. On myös mahdollista, että homma kaatuu aivan loppumetreillä, eli adoptio jää vahvistamatta ja kaikki vaivannäkö on ollut turhaa.

        Tuo odotusaika on niin pitkä, että mielestäni esim. 5 vuotiaan sukulaislapsen tuonnin valmistelun aloitus on todella kyseenalaista, koska Suomeen päästessään lapsi olisi sitten jo tokaluokkalainen ja sopeutuminen paljon hitaampaa ja työläämpäää kuin aivan pienellä lapsella.

        Selvittelin itse tätä asiaa mieheni kotimaasta pari vuotta sitten ja sen jälkeen adoptiolaki on vain tiukentunut.

        Toisaalta kannattaa miettiä sitäkin, että mikäli siellä kotimaassa on joku tuen tarpeessa oleva lapsi, niin tuohon Suomeen tuontiin kuluvalla rahalla kustantaisi jo monissa maissa lapselle todella hyvän koulutuksen, hoitaisi terveyden huollon kulut ja jopa harrastuksia ja lelujakin.


    • tintite

      Kyse olisi nimenomaan pienestä vauvasta, joka on miehen sisaruksen lapsi, jota nuori äiti ei voi mittään tavoin elättää, eikä suvussa ole ketään aikuista joka olisi vielä siinä iässä että jaksaisi hänet ottaa hoidettavakseen. Olen ymmärtänyt, että adoptio siellä käy hyvinkin helposti ja olen kuullut että omassa maassaan adoptoidun lapsen voi tuoda Suomeen. No mutta aika näyttää. Rahallisesti tietysti voi tukea täältäkin käsin, mutta emme voi olla täysin varmoja että raha menee juuri heille.

      • Ulkkis

        Jos kyseessä on vauva, niin asia on siltä osin helpompi: saisitte lapsen vielä melko pienenä tänne Suomeen. Ilmeisesti kyseessä on AU-lapsi, jolloin asia on vieläkin selvempi.

        Jos haluatte edetä asiassa, niin ensimmäinen asia on selvittää ko. maan adoptiolait ja miten voitte adoptoida ko. lapsen ja mitä papereita teiltä vaaditaan sekä kuinka kauan asian hoitoon menee sekä kuinka kauan teidän pitää olla tämän asian takia ko. maassa.

        Tämän jälkeen otatte yhteyttä ko. maassa olevaan Suomen suurlahetystöön, ilmoitatte adoptioaikeestanne ja kysytte miten etenette Suomen viranomaisten kanssa kun adoptio on maan paikallisten viranomaisten puolesta selvä.

        Suomen suurlähetystö antaa ohjeita sekä yhteystiedot vielä asiaa kasittelevään oikeuteen Suomessa, josta saatte jo valmiiksi adoption laillistamishakemukset täytettäviksi sekä listan siihen tarvittavista liiteistä. Samalla voitte kysyä odotusaika-arviota asiallenne.

        Kun saatte selville tarvittavien papereiden ja käännösten määrän sekä ko. maassa menevän ajan, voitte tehdä alustavan kustannusarvion projektille.

        Kannattaa vielä huomioida, että mikäli adoption aikoo saada Suomessa lailliseksi, sen on oltava ns. suljettu adoptio eli lopullinen ja purkamaton ja lisäksi kaikkien virallisten siteiden bio-äitiin on katkettava. Joissakin maissa käytettävä avoin adoptio tai jonkinlainen huoltajuuden siirto ei riitä hyväksytyksi adoptioksi Suomessa. On siis tärkeää, että lapsensa pois antavalle äidille on selvää, että adoption jälkeen hänellä ei ole virallista sananvaltaa lapseensa, lapsi ei peri häntä eikä hän lastaan, lapsi ei palaa takaisin äidilleen, vaikka äidin olot kohenisivatkin eikä lapsi voi perhesuhteen perusteella kutsua äitiään tai hänelle myöhemmin syntyviä sisaruksia Suomeen. Harkitessamme itse adoptiota miehen kotimaasta, tuli usein vastaan tilanteita, joissa selkeästi pois annettavan lapsen äiti ajatteli, että ko. jutusta on hänelle/muulle perheelle jotain hyötyä, ja esim. lapsi tulee isompana takaisin alkuperäiseen perheeseensä tai auttaa sisaruksiaan Suomeen tai avustaa rahallisesti bio-äitiään joskus tulevaisuudessa. Lisäksi yleisesti unnuttiin ajateltavan, että lapsen pois antaneen bio-äidin toiveita tai haluja kuullaan ensisijaisesti kasvatusasioissa.

        Kannattaa tosiaan selvittää asia nyt, noiden vaadittavien dokumenttien selvitys on muutaman sähköpostin asia. Ei kannatta jättää asiaa hautumaan kovin pitkäksi aikaa, koska prosessi on todennäköisesti pitkähkö ja jossain vaiheessa lapsen ikä tulee vastaan eli sen puolesta Suomeen sopeutuminen on todennäköisesti hankalampaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe