Lehdissä lukee, että kotimainen omenasato on valtaisa, ja osa menee kaatopaikoille, mutta miksi se ei näy kotimaisen omenan hinnassa toreilla ja kaupoissa.
Hinta on monesti moninkertainen ulkolaisiin lajikkeisiin ja, kun ei laatu edes kotimaisella ole ollut kummoinen.
Suosi siinä sitten suomalaista.
Hinta on monesti moninkertainen ulkolaisiin lajikkeisiin ja, kun ei laatu edes kotimaisella ole ollut kummoinen.
Suosi siinä sitten suomalaista.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Täällä meilläpäin monet laittavat ylimääräiset omenansa portin pieleen ja kyltin: saa ottaa. Olen yleensä pudottanut muutaman kolikon postilaatikkoon jos otan useamman.
Meilläpäin ensin valitetaan, että omppuja tulee aivan hirveästi. Sitten kun sanoo, että myy minulle kohtuuhinnalla niin ei puhuta mitään. Sitten alkutalvesta valitetaan, kuinka paljon taas joutui viemään kompostiin kun niitä tuli aivan liikaa.
Näin siis meillä päin.
Loviisan jäteaseman kompostiin menevällä osastolla oli eilen ainakin tonni hyvän näköisiä omenoita.
Joskus 20 v sitten sain parilta naapurilta ylijäämäomenia ja ihan ilmaiseksi vielä. Nyt näistä naapureista toinen pariskunta on kuollut, toinen muuttanut pois.
Kaupasta kotimaan omppuja saisi reilusti kalliimmalla kuin ulkomaisia. Kuinkahan paljon kauppias maksaa ulkomaan ompuista ja paljonko niitten kasvattaja niistä saa? Ja rahtiakin tulee enemmän kuin kotimaisille...
Onneksi mustikoista tuli hyvä sato, syön niitä kaurapuuron seassa.
Kauppias saa omenoita sisään puoli-ilmaiseksi ja myy 3-4 eurolla, no kauppa se on joka kannattaa, tuottaja rupia prc:een.
Kuluttaja on se, jota huijataan taas kerran.
"munksi"
Kuluttaja ostaa aina.
H.
Kyllä kuluttaja ostaa, mutta minkä verran se ostaa , se on jo toinen juttu, jos hinta ei ole ns. hoolissa.
Suomessa vähän ammattimaisia omenatiloja, yksi satokausi. Hinta pakostakin korkea, pitäähän sitä viljelijän saada homma kannattavaksi. Ihmisillä paljon omenapuita, ympäriinsä, ei niitä oikein voi kaupallisesti hyödyntää, pitäisi järjestää kallis keräyssysteemi. Ja kun sadot vaihtelee, kukaan tiedä, millainen mitoitus siihenkin pitäisi järjestää.
Ei suomalainen omena voi millään kilpailla hinnassa etelän maiden halpaomenien kanssa hinnalla. Vähän sama kuin perustaisi tänne panaanitarhan kasvihuoneeseen, koita siinä sitten tuottaa panaania euron kilo.
=DW=
Vaastaavat omenat:
Puolalainen € 0,68 kilo.
Kotimainen € 3,50 kilo.
Puolalainen omena on
tasalaatuisempi.
Niinpä
Kyllähän kotimaisen omenan saisi samanhintaiseksi kuin puolalisenkin, muutama euro tukiaisia kiloa kohti. Mistä sitten nariset, omenanviljelijöitten tukijaisistako?
Ihminen on ahne, etenkin kuluttaja.
=DW=
eikö ne tukiaiset tule EU:sta, miksi suomalaiset ompunviljelijät eivät sitten hae niitä jos puolalaisetkin saavat?
Tuo kotimaisen omenan hinta on jo tuettu hinta, siltikin noin korkea. Jos pitäis saada kauppoihin eurooppalaisen kanssa kilpailukykyisellä hinnalla, homma olisi aivan järjetöntä. Omenan kasvattaminen suomessa yksinkertaisesti on paljon kalliimpaa kuin eteläisissä maissa. Omenaomavaraisuus mahdoton ajatus.
=DW=
Ulkomaisten omien virta perustuu pitkiin sopimuksiin ja omenia kulkee jatkuvasti. Kauppa tuskin tienaisi mitään, jos alkaisi hankkia kotimaisia valikoimaansa. Suuri työ ilman tuottoa.
Suuri omenasato on melkein ongelma, joten ilmaisia omenoita on tarjolla kaikkialla ja monet joutuvat kärräämään omenasatoa suoraan kompostiin.
Googleta vaikka sanat, ilmaisia omenoita, ja katso mitä löytyy.
Miksi turhaan maksaa liikaa, kun voi saada ilmaiseksi.
Tässä yksi ohjelinkki: http://www.mtv3.fi/makuja/uutiset.shtml/nain-saat-omenoita-ilmaiseksi?1382311
Turha linkki. Ei sieltä saa omppuja ja Fasepookkiin en ala omppujen takia omia tietojani jakelemaan.
Jos olet sanomalehtiäkin lukenut, siellä Omenalehvistössä, niin olet varmaan huomannut että Suomen pien-teollisuuskin on alkanut haikailemaan Eestin perään.
Suomalainen teollisuus kyllä kiittää Suomalaista hinta-tasoa, mutta ei Suomalaisten maksuhaluttomuutta.
Lääketeollisuuskin hinkuaa Suomen tutkimustukiaisia Sitralta, vaatien "aina halvin lääke"
ohjeistuksen kumoamista.
Suomessa on myös sukupolven nyrjähdyksiä yhä enemmän.
Ja nuori sukupolvi vannoo Luomun perään ja kotimaisen "lähiruoan" arvostuksen perään.
Hekin ymmärtävät että viherpiperrys ei kannata ilman vahvaa tukea valtiolta.
Varsinaisia "piilo-Nalle-Wahlroos-punikkeja" he ovat, kuten vanhemmat näyttelijämmekin.
H.
Omenia olis kaupungin mailla ja sais ottaa, mutta miten?, ovat korkealla.
Hanki poimuri .
Hinta 22 ekeä, Fiskars muutaman euron halvempi:
http://www.mckone.fi/product_info.php?cPath=83_91_100&products_id=831
=DW=
"en osaa kiivetä"
Yleensä silloin, kun toteaa että pää ei toimi, kannattaa hakata sitä puun runkoon, ei kannata halia.
H.
Omenan kalliiseen hintaan ovat syyllisiä kaupan hinnoittelijat, jotka ratsastavat kotimaisuudella ja luomuajattelulla, että muka puhtaampia, millä senkin todistaa.
Sitten nimimerki DKW syyllistää meitä pieneläkeläisiä, että emme ole valmiita maksamaan , vaan olemme aina tinkimässä ja valittamassa kalliita hintoja.
Kun "puunhalaaja" Hoo taas on omalukunsa, kun kehoittaa hakkaamaan päätä omenapuuhun.
"Wilhelmi Telli"
Puinen ajatukseni viittasi Newtoniin, joka nojasi niin raskaasti runkoon, että Omena putosi,
Ilmeisesti hän söi Omenan koska viisautensa lisääntyi.
Omena on viisasten syömä, varsinkin kotimainen Omena.
H.
Saatko jotain iloa elämääsi kun loukkaat toisia, miksi teet niin?,minun pääni on ihan kunnossa ollut ja on vieläkin.
miksi vanhana vielä pitää kiusata, huono malli nuorille, luulis jo elämän opettaneen,
Kiusaaja jää lopulta yksin, jostainhan se johtuu, mutta kuka voisi auttaa?
älä ole kuin "seipään-niellyt" ja ymmärrä nyt leikkiä, älä ota kaikkea niin vakavasti..
älä nyt suutu kun sinia nimitti puupääksi, kun ei pää toimi..
en suutu, sillä oikeassa on, olen puupää :), koskapa en saa omenoita puusta, ilman seivästä.. :))
Sappivaivaisena(??) en voi syödä suomalaisia happamia omenoita. Pihassa on 2 puuta. Toinen on punakaneli, toinen hieman happamampi suuria omenoita tekevä puu. Pitää kai kaataa molemmat, kun niiden tuottamista omenoista on pelkkää vaivaa. Tänäänkin haravoin ulkomaisen omenan kokoisia punaposkisia virheettömiä omenoita kompostiin. Kukaan ei ota, jos tarjoan ilmaiseksi. Etelä-Suomessa ilmaista omenaa on tarjolla kyllästymiseen asti.
Samat sanat. En ole sappivaivainen, mutta en voi syödä omenia. Koko päivä lapioitu omenia kompostoriin ja roskikseen. Seuraavaksi kaatuu kyllä puut!
mää taas vien meiltä yhdelle naiselle aina omenoita syksyllä kun se ei voi syödä ulkolaisia mutta kotimaisia kyllä.
Tätähän se on tämä suomalainen kateus. Mieluummin omput kompostiin kuin vähäosaisemmalle vaikka pientä maksua vastaan.
Pitäneekö minunkin opetella samanlaiseksi?
sitroen
Kateus ajaa kalatkin vedestä, eikös sitä niin sanota. Oma paikkakuntani on mukamas kateellista, mutta ei voita kainuulaisia. Sen kuulin radiosta.
Meillä, siis tällä paikkakunnalla, kyllä omenia jaetaan ja siitä oli juttua myös telkkarissa, sillä Mustialassa on varmaankin Suomen laajin omenavalikoima.
Jotenkin jakelu viellä tökkii, joten pitääkin pistää aloite päättäjille, ...tai, mikäéttei, että ottaisin sen asian itse hoitaakseni.
Mietitäämpäs nyt kuitenkin, kun perunatkin on viellä pellossa!!!
Ei tarvi laksatiivia, kun nauttii omenoita päivittäin.
Kotimaiset omenat eivät ole niin tasakokoisia mitä ulkolaiset jotka on valittu. Mutta kotimainen omena on aromikkaampi ja omenan haju on voimakkaampi kuin ulkolaisen.
Minä olen ainakin vienyt ystäville monta ämpäriä ihan ilmaiseksi, on mukava kun voi lahjoittaa sellaiselle jolla ei ole omia omenia.