Yleensä ottaen täytyykö henkilön joka tekee kylppäriremontin (laatat,saumaukset,kosteussuojan...) olla jotenkin ammattilainen niinkuin esim. sähkötöissä? Remontin meille teki tuttavani isä. Jos ko. remontin alta paljastuisi kosteusvaurio, kuka on korvausvelvollinen? Olisi hyvä tietää kannattaako purkaa ja laitattaa uusiksi vai vaan "toivoa parasta"...
Pitääkö olla ammattilainen
Tyttö pulassa
61042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vesieristyksissä täytyy olla sertifikaatin omistava henkilö,korvausvastuuseen en ota kantaa.Laatoituksen voi tehdä myös väärin ja lopputuloksen huomaa kun laatat irtoilevat,huonosti tehty vesieristys ilmeilee samoin.Laatta on aina huokoinen ja sen saumat erityisesti,ne eivät ole vesitiiviitä.
Ei tarvi sertifikaatteja jos itelleen tekee.Jos ammatikseen muille niin sitten joo.Esimerkkitapauksessa tuskin on virallisia takuita kun homman on tehnyt sukulainen tms.ja tuskin on maksanut veroja ym. Niin kohtuutonta se silloin on älyttömiä korvausvaatimuksia miettiä.
Kylppäriremonttia on vaikea tehdä väärin jos vaan noudattaa materiaali valmistajien ohjeita ja huolellisuutta.
on SUOTAVA jos muille tekee , ei vielä pakollinen .
vaativat,että työntekijällä on sertifikaatti kunnossa,jos asut kerros tai rivitalossa,älä missään tapauksessa ala teettämään kylppäriremonttia ilman,että olet isännöitsijään
yhteydessä,kaikki vastuu on sinulla itselläsi ja jos mokia ilmenee myöhemmin niin se voi tulla yllättävän kalliiksi sinulle!
Oleellisinta asiassa on, että remontti on tehty rakentamismääräysten mukaisesti (tässä tapauksessa C2:n). Esim. sellaisissa vesivahinkotapauksissa, jotka muuten kuuluisivat vakuutuksesta korvattaviksi, voi korvaus jäädä saamatta, jos rakentamismääräyksiä ei ole noudatettu.
Märkätilasertifikaatti on osoitus muodollisesta pätevyydestä. Moni ammattilainen suoriutuu toki tehtävästä kunnialla, vaikkei sitä omaisikaan. Oikeaoppisesti toteutetussa remontissa ei ole suurta vaaraa kosteusvaurioiden syntymiseksi. Jos kysymyksessä on asunto-osakeyhtiö, niin korvausvastuu remontista säilyy ensisijaisesti sen teettäjällä riippumatta tekijän ammattitaidosta.
Purkamaan sitä tuskin kannattaa lähteä ainakaan ennen kuin joku asiantuntija on tarkastanut sen. Yksinkertainen keino vähentää kosteusvaurioriskiä on asentaa altaallinen suihkukaappi suihkutilaan.
Täällä toinen tyttö pulassa.
Talo on rakennettu 70-luvulla, ja me ostimme asunnon v.98
Tapetteja poistaessamme seinästä huomasimme niissä kosteutta.
Kosteus oli peräisin seinän toisella puolella olevasta kylppäristä.
Ammeen poiston, laatoituksen oli tehnyt edellistä edellinen omistaja,tee se itse mies.
Parastaanhan on varmaankin yrittänyt mutta työnjälki jota päivittäin olemme katselleet ei ole siistiä.
Vesieristeet puuttuvat,lattian "kaadot" eivät ole oikein .
Odottelemme isännöitsijän tarkastuskäyntiä, mahdollista vastaantuloa kustannuksissa ja että saamme aikaa vievän remontin käyntiin .
Poistamme itse vanhat laatat mutta siitä eteenpäin haluan että ammattilainen jatkaa.
Heillä on ajantasalla olevat tiedot,heiltä saa "todistuksen" suoritettuista toimenpiteistä (vastuukysymys) .
Kerralla kuntoon tyylillä ja vieläpä vuosiksi eteenkinpäin.