Kesämökin pilariperustus

eka mökki

Pitääkö hirsimökin alle tulevat pilarit upottaa routarajan alapuolelle, jos mökki on talvisi kylmä? Vai riittääkö matalaperustus?

Kyseessä hirsimökki.

10

9977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lklklaklsa

      Mökin lämmittäminen tai kylmänä pitäminen ei vaikuta mitenkään perustamistapaan. Siihen vaikuttaa mökin alla oleva maaperä eli onko maa-aines routivaa vai ei.

      • eka mökki

        Lueskelin jotain opasta, jossa mainittiin, että vain talvilämpimän asunnon voi ns. matalaperustaa routivaan maahan, koska pohjan läpi tuleva lämpö pitää maan sulana. Talvella kylmä asunto taas pitäisi perustaa routarajan alapuolelle, mutta tämä koski ok-taloja, ei hirsirakennuksia.

        Tontin routivuus ei ole vielä tiedossa, mutta routimattomalla maallahan ei ole mitään ongelmaa. Kyse siis esim. moreenista.


      • Jo0-ó
        eka mökki kirjoitti:

        Lueskelin jotain opasta, jossa mainittiin, että vain talvilämpimän asunnon voi ns. matalaperustaa routivaan maahan, koska pohjan läpi tuleva lämpö pitää maan sulana. Talvella kylmä asunto taas pitäisi perustaa routarajan alapuolelle, mutta tämä koski ok-taloja, ei hirsirakennuksia.

        Tontin routivuus ei ole vielä tiedossa, mutta routimattomalla maallahan ei ole mitään ongelmaa. Kyse siis esim. moreenista.

        Moreeni ei aina ole routimatonta maata. Ilman routaeristystä voi tehdä matala- tolppaperustuksen vain todella routimattomalle maalle. Routivalle maalle pitää laittaa riittävän paksu routaeristys ja riittävän leveälti anturoiden ympärille.


    • ei roudi

      Laita pari metriä seinistä ulospäin vaakaeristeet koko alalle niin ei routa vaivaa, eriste on niin halpaa että siinä ei kannata säästellä.

      • ierikka

        Kun on pilariperustus niin eikö vielä tärkeämpää olisi seinistä sisäänpäin, eli rakennuksen alle, laittaa routaeristystä, koska lumi ei siellä anna suojaa kuten seinien ulkopuolella.


    • asdsf

      Turhia nuo eristeet jos maa on valmiiksi routimatonta.

    • kaikenlaista..

      ...näkemystä näyttää olevan liikkeella :)

      Jos syväperustat routimattomaan maahan saaakka niin routaeristystä ei tarvi, tai jos muuten routimaton paikka esim. pilarit peruskalliossa kiinni.

      Moreeni routii. Ja jos matalaperustaa routarajan yläpuolellle, kylmä rakennus tarviin enemmän suojausta kuin lämmin. Rakennuksen nurkkiin enemmän. Ja ulkopuolelle routakiila.

      • routalaskurista lisä

    • rakrakraa

      Näyttää olevan kaikissa vastauksissa puurot ja vellit ihan sekaisin. Ei ole ymmärretty koko asiaa. Pilareiden anturat tulee kaivaa routimattomaan maahan saakka. Eli hiekka/soramaalla riittää ku kunttakerroksen vaikka lapioi pois. Ei sillä ole mitään merkitystä onko mökki kesät/tavet lämpimänä/kylmänä. Koska pilariperustuksessa mökkiin tulee rossipohja. Rossipohjan taas tulee olla riittävän ylhäällä maanpinnasta. Pilariperusteisessa mökissä se käytännössä vaihtelee maanpinnan tason mukaan n. 2-4 harkon välillä eli 40-80cm korkeudella. Pilariperusteisen kesämökin tapauksessa ei ole edes tarkoituksen mukaista tehdä maanpinnasta tasaista.

      Sinun kohdalla lienee parasta antaa mökkiprojekti ammattilaisen hoidettavaksi.

      • pilarit kuntoon

        Antaako tuo routaeristyslaskin pätevää tietoa. Ajatellaan, että perustuskuopan pohjalle laitetaan 60cm soraa tai isorakeistamursketta, sitten kova eristelevy anturan alle riittävän laajalti ja anturan alapinta jää 30cm maanpinnan alapuolelle. Pilarit eristetään vielä pystysuunnassakin. Täyttö luonnollisesti routimattomalla maa-aineksella. Onko hyvä? Näin laskuri neuvoi laskurista valitulla paikkakunnalla. Maaperä routivaa moreenia ja rinne kyseessä, jossa yläosassa kovaa kantavaa maata, alareunassa moreenin savipitoisuus suurenee.Salaojitus laajan perustuskuopan ulkoreunaan.

        Vai täytyykö antura upottaa vielä syvemmälle, mikä tässä tilanteessa on oleellista.

        Kyseessä kohde, jonka pilariperustukset joudutaan uusimaan routavaurioiden vuoksi. Ohjeen mukaan tehty, mutta ilmeisesti routaeristys riittämätön.Vähän on pallo nyt hukassa, kun tällainen kävi ohjeen mukaan toimimisesta huolimatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1548
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      24
      1080
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1044
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      970
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      906
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      845
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe