kokemuksia Lassila-Tikanojasta?

Mirrimarri

Hei,olen miettinyt Lassila-Tikanojaa mahdolliseksi työnantajaksi.Onko teillä kokemuksia millainen ko.firma on työnantajana?Etelä-Suomessa firmalla taisi olla jotkut oikeusjutut meneillään?Ennättääkö työn tehdä ja saako palkat ajallaan ja oikein?Millaista kohtelu on ja mikä on tämän hetkinen palkka siellä?Olin yksityisellä puolella siivoamassa noin kymmenen vuotta sitten eri firmoilla ja yhdessäkään ei palkkoja maksettu täysin lain mukaan.Millainen firma Lassila-Tikanoja on ja eroaako siellä työskentely mitenkään muista?

15

2327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L&T:läinen

      Olen L&T:llä töissä. En tosin tiedä millaista on jossain muualla L&T:llä, mutta täällä, Varsinais-Suomessa, on ihan hyvä olla L&T:läinen.
      Palkat ovat aina ajallaan, työntekijät itse täyttävät pari kertaa kuussa tuntilistan ja sen mukaan esimies palkat laittaa. Palkat ovat sopimusten mukaisia.
      Kohtelu on asiallista ja kun tekee työt hyvin, niin esimies luottaa ja saa tehdä työnsä rauhassa. Siivoustyössä tuntuu olevan aina kiire, mutta itselläni ainakin aikaa on annettu riittävästi.
      L&T:n henkilökunta kuuluu myös Sirius- sairaskassaan ja edut ovat mielestäni oikein hyvät, mm. SV-korvattavat lääkkeet maksutta, silmälaseista saa alennuksen, sairaalamaksut korvataan jne.
      Hmmm... eroaako muista firmoista...? Eikös siivoustyö ole sitä siivoamista oli paikka mikä tahansa?
      Onko minulla käynyt tuuri, kun olen melko tyytyväinen esimieheeni, tiedä häntä, mutta tällä hetkellä olen ihan tyytyväinen. Ainoa mikä riepoo on se, että kovasti mainostettiin että L&T:llä pääsisi helposti etenemään. Meillä ei tunnuta tukevan etenemistä kuin esimies-asemassa olevaa henkilöä. Hän opiskelee ja opiskelee milloin mitäkin ja L&T maksaa.

      • Mie vaan

        L&T:läinen.. Olen itsekin samas firmas töissä. Tekstis on melkein kun mulla k.o firmasta.. Olen kyllä samaa mieltä kanssasi..


    • Ex-Lettiläinen

      Hei!
      L&T ei ole huonoimmasta päästä... Lasketut työajat tosin ovat kokemukseni mukaan välillä mahdottomia ja loputonta kiirettä on, mutta omat palkkani ainakin tulivat ajallaan ja olivat oikein. Esimies oli mukava, mutta palveluohjaajani oli hieman hankala tapaus... Tämä kuitenkin lienee tuurista ja henkilökemioista kiinni. Työvälineet olivat useimmissa kohteissa ihan kohtalaisia ja ilmaisesta työterveyshuollosta iso plussa.

      Jos pääset kunnalle tai johonkin asialliseen pikku firmaan niin suosittelen lämpimästi sitä vaihtoehtoa. Myös jos et ole mikiään erityisen ketterä tekijä voivat paineet olla valtavat ja tulla tehtyä työtä omalla ajalla, jota en kyllä suosittele tekemään. Palkka on TES:in mukainen.

    • LassilaTik

      Olen ollut vuosia sitten L&T:lla töissä Turussa. Palkat tuli ajallaan jne ja esimies oli mukava. Työt ehti tehdä työajan puitteissa. Asiakkaat oli joskus tosi veemäisiä siivoojille.

    • uusi työntekijä

      Tuntipalkka L&T: llä Varsinais-Suomessa? Ilman lisiä.

      • fyrkkaa..

        8,96e


    • ........

      9.25€

    • jerry j

      11,21

      • ms elokuu

        10.67euroa ilta lisä
        ja työkokemus lisä 8v puuttuu tosta


      • ikiliikkuja...
        ms elokuu kirjoitti:

        10.67euroa ilta lisä
        ja työkokemus lisä 8v puuttuu tosta

        11,86 euroa/tunti kilometrikorvaus oman auton käyttö !! hyvin tulee rahaa.....


    • Anonyymi

      olarinluomassa on työnjohtajia vastaan nostettu helsingin poliisinlaitokselle 2 kpl tutkintapyyntö. Ojanpää luimuili tästä asiasta pois.

    • Anonyymi

      Älä ikinä mene se on tuhoksi

    • Anonyymi

      Firma jossa aivan turhia johtajia eivät tiedä oikeesti kiinteistönhoidosta mitään ja vuodesta toiseen yt-neuvotteluja ja ammattilais kiinteistöhoitajat potkitaan pihalle ja iäkkäät jo vuosia siellä työskennelleet työnjohto eikä ylemmät valvo alaisia

      • Anonyymi

        Näin on.


      • Anonyymi

        Täysin läpi mätä firma. Etenkin joensuussa moneen kertaan esimiehet ja ohjaajat on vaihtunut, ja kohteita jäänyt pois, koska alueet on ihan miten sattuu joku insinööri äly hoi laskenut, joka ei tajua siivouksen päälle mitään. Jos 10mon per rappuset Siivous aikaa ja sen 10 taloa saunat 1x vk pesu jotenkin vaan hutastu tai ei tehdä, jokin on pielessä. Näkee heidän kohteita työnjälki tosi huonoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe