KIvitalosta puutalo?

Se Avarakatseinen

Ei pidä uskoa kaikkea, mitä netistä löytyy!

Vaikka olis Remontti Reiska kommentoimassa. Onneksi kommentti on melkolailla tulkittavissa, mutta minä sanoisin ja sanonkin että voi`s Perkele, minkä menivät tekemään:

http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/lifestyle/joka_kodin_asuntomarkkinat/ohjelma__koti_kunnossa_2007?854527

Jo -80 luvun alusta on käytetty erinomaisella menestyksellä kivitalojen "lämpörappauskorjauksia, ja tästäkin talosta olisi tullut "kotini on linnani" veroinen luomus menetelmää soveltamalla.

Nyt talo näyttää hökkeliltä, ja ei ainakaan kaupunkien rakennustarkastuksissa moinen räpellys olisi saanut siunausta, saati mennyt läpi.

7

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h5y6

      "Nyt talo näyttää hökkeliltä, ja ei ainakaan kaupunkien rakennustarkastuksissa moinen räpellys olisi saanut siunausta, saati mennyt läpi. "

      Täällä on muutama uusi lammitalo, jossa on lautavuoraus, koska kaava niin alueella määrää. Melko hölmöä se on, mutta minkäs teet koska kommunistit sanelevat miten suomalaisten tulee olla ja elää.

    • Mitä väliä? Puutalon näköisenä sopii paremmin maalaismaisemaan, ja oli varmaan halvempikin tehdä. Kivitalo edelleen sisältä, eli sieltä missä sillä on merkitystä.

      • maalausonkivaa

        Paitsi, että rappaus jää puuttumaan ja maalaushommat odottaa ulkona 10-15v välein. Ja raplinki sen kuin kestää.


      • maalausonkivaa kirjoitti:

        Paitsi, että rappaus jää puuttumaan ja maalaushommat odottaa ulkona 10-15v välein. Ja raplinki sen kuin kestää.

        Matala talo, ei se maalaus iso ongelma ole.

        Kyllä ne puutalon ongelmat ovat muualla kuin pinnoituksessa.


      • asdasxxc
        maalausonkivaa kirjoitti:

        Paitsi, että rappaus jää puuttumaan ja maalaushommat odottaa ulkona 10-15v välein. Ja raplinki sen kuin kestää.

        Mielestäni puuverhoiltu lammi-kivitalo on talo parhaasta päästä. Kunnon laudasta tehtynä se verhous kestää sen minkä rappauskin.

        Toki sitä pitää huoltomaalata about 10-15 vuoden välein, mutta se on pikkuhomma minkä voi ulkoistaa jos haluaa. Kyllä Suomalaiseen maisemaan puutalo sopii paremmin kuin raplattu.


    • kp

      Meillä tulee uuteen 300 neliöiseen kivitaloon puuverhoilu koska vaimo haluaa kannustalon aurora lookin ja mitäpäs siihen nyt vastaan sanomaan, nättihän se on....

    • tietää.

      Pitää käyttää kyllästettyä ilmaraossa sitte. Tai ainakin pieniä liuskoja kyllästetystä betonia vasten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1264
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1108
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      834
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      830
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      770
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      705
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      669
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      637
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      635
    Aihe