jyväskylän kaupungin hammaslääkäriin pitkät jonot!

soitimpa eilen varakseni ajan jyväskylän kaupungille,että pääsisin hammaslääkäriin tarkastukseen seuravia vapaita aikoja oli vasta maaliskuussa.
Mutta eikös laki sano,että pitäisi nämä hammaslääkäri jonot olla vain 3kk pituisia?
8778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei lailla ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa terveyspalveluista puhutaessa. Jkl hammaslääkäreiden virkoja täyttämättä ja on virkavapaalla olevia lääkäreitä. Myös yksityinen hammaslääkäri puoli on ruuhkautunut.

Äänestä
  • Ja kaikki johtuu siitä että narussa vedettävä valtuusto on mielistellyt kaupungin johtoa ja velkaa on niin paljon että demareitakin huimaa. Rahalla olisi saanut lääkäreitä, nykyisillä korvauksilla ei tule edes virolainen keinosiementäjä tänne töihin. Mutta kuulkaa, vaalit on jo ovella, kaikki on teidän omissa käsissänne.

    Äänestä

  • Muistaa äänestää kirjoitti:

    Ja kaikki johtuu siitä että narussa vedettävä valtuusto on mielistellyt kaupungin johtoa ja velkaa on niin paljon että demareitakin huimaa. Rahalla olisi saanut lääkäreitä, nykyisillä korvauksilla ei tule edes virolainen keinosiementäjä tänne töihin. Mutta kuulkaa, vaalit on jo ovella, kaikki on teidän omissa käsissänne.

    ketä sitten kannattaa äänestä tässä asiassa?

    Äänestä

  • Muistaa äänestää kirjoitti:

    Ja kaikki johtuu siitä että narussa vedettävä valtuusto on mielistellyt kaupungin johtoa ja velkaa on niin paljon että demareitakin huimaa. Rahalla olisi saanut lääkäreitä, nykyisillä korvauksilla ei tule edes virolainen keinosiementäjä tänne töihin. Mutta kuulkaa, vaalit on jo ovella, kaikki on teidän omissa käsissänne.

    Ai siis näille puoskareille pitäis antaa kuu taivaalta eli suhteessa muihin palkansaajiin heille pitäisi maksaa moninkertaiset korvaukset, että jaksavat reseptin kirjoittaa. Rosvoja kyllä riittää, hyväksikäyttäjiä ihmisten ahdingoissa ja lääkärikunnassa näitä on pilvinpimein, mikään ei riitä. Toisaalta, jos on kansa tyhmä kuin saapas ja mielellään makselee näille kroisoksille kultahippuja eikä ymmärrä nousta mellakoimaan, tyhmemmistä aiheistakin on nimittäin huudettu suoraa huutoa, niin minkäs sille sitten voi.

    Äänestä

Jyväskylässä säästetään sitä varten Hammashoitolat vähennetään ja potilas jonot kerääntyvät.
Omille asuin lähiö hammas lääkäreille kun ei pääse lopettamisen takia, niin täytyy sitten mennä toiseen kohteeseen jossa otetaan tietyn alueen ihmisiä.

Äänestä
  • Kun yksityistetään niin potilas unohtuu pian odotushuoneeseen puudutettuna kolmeksi päiväksi ja sieltä siivooja löytää raukan penkin alta. ( vapaasti mukaellen kotihoitoa ).

    Äänestä

  • ...alueen ihmiset käy hoitosetelillä yksityisellä puolella.

    Äänestä

  • Ne "tietyn" kirjoitti:

    ...alueen ihmiset käy hoitosetelillä yksityisellä puolella.

    Yksityinen hammashoito on myös täysin tukossa Ilman palveluseteleitäkin. Itse olen yksitysellä puolen hammashoidossa jos tarkastuksen jälkeen hoitoa tarvitsee ajan saa noin 1 kk päähän. Pääasia aikoja on edes antaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sampsa__ kirjoitti:

soitimpa eilen varakseni ajan jyväskylän kaupungille,että pääsisin hammaslääkäriin tarkastukseen seuravia vapaita aikoja oli vasta maaliskuussa.
Mutta eikös laki sano,että pitäisi nämä hammaslääkäri jonot olla vain 3kk pituisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu