Karmiva tarina mökiltä

5h54h4h44

Lämmittelin eräänä iltana rantasaunaa ja kun saunan mittari näytti noin 80 astetta päätin mennä löylyihin. Siinä sitten menin lauteille istumaan ja avasin olut pullon, heittelin pari kauhallista vettä kiukaalle ja siemasin kulauksen olutta. Nojasin taaksepäin seinää vasten ja ajattelin että AAAHHHHHHH tämä se on elämää.

Niin jumalauta. Karmean kokoinen kuningar-ampiainen hyökkää kimppuun jostain saunan perukoilta, sellainen 4 cm pitkä iso paska. Ei muuta kuin äkkiä saunasta ulos.

No ampiainen jäi horteisena pyörimään ikkunaan ja nuijasin se kauhalla, mutta saunafiilikset meni...

8

3554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo´o

      Piti tähän jotain sanoa mut sitte jäinki tuijottamaan tota muijaa suihkussa tuos oikeella.

    • aaaaaahhh

      Vähän vastaava juttu meillä mut ei ollenkaan paha. Olin saunomassa ja ikkunasta huomasin että naapurin niin rehevä emäntä oli marjoja poimimassa rajan lähellä. No siinä terassille hyppäsin ja vinkkasin josko tulis saunomaan ja kutsu kelpasi, löylyä riitti ja kylmä juoma kelpasi. Loppuilta sujuikin rattoisasti....

    • ...

      Eiköhän tuon olisi saanut helposti mukiin ja sitten vaikka postikortti päälle ja vetää kortti pois ulkona. En usko, että olisi pistänyt, vaan lentänyt vain pakoon.

    • Minulle kävi kerran,että oltiin vieraiden kanssa mökillä saunomassa ja ujoja kun oltiin (oli lapsia)vedin uikkarit jalkaan.Vähän aikaa kun istuksin lauteilla rupesi uikkareiden sisällä tuntumaan pistelyä .Menin ulos ja otin uikkarit pois niin löytyi ampiaisia uimahousujen sisältä.Etupuolellahan on kaksinkertainen kangas.
      No eihän siinä muuta kun "tyhjensin housut" ja jatkettiin saunomista.

    • dolpisurrain.

      Niin, kuten joskus aikoinaan isä kertoi miten tuollaisista vihaisista ampiaisista tehdään radioita: laitetaan tulitikkulaatikon sisälle vangiksi. Silloin tulee mono-radio. mutta jos on kaksi tulitikkulaatikkoa ja kummassakin ampiainen sisällä, on stereo. Vieläkin hifimmäksi pääsee: 2 ampiaista kummassakin tulitikkulaatikossa ja ne korvan viereen, on jo digitaalinen dolpy surrain.

      • ...

        Olin muuttamassa vanhaan mökkiin. Oven päällä "kasvoi" ampiaispesä. Yritin kyllä juosta kovaakin pakoon, mutta ampiainen oli nopeampi ja piikitti peppuun. Isää pisti vielä toinen ampiainen, kun hän vieraili saman talon pikkulassa tarpeillaan. Oli löytänyt tiensä juuri sinne reiän alapuolelle.


      • abcö
        ... kirjoitti:

        Olin muuttamassa vanhaan mökkiin. Oven päällä "kasvoi" ampiaispesä. Yritin kyllä juosta kovaakin pakoon, mutta ampiainen oli nopeampi ja piikitti peppuun. Isää pisti vielä toinen ampiainen, kun hän vieraili saman talon pikkulassa tarpeillaan. Oli löytänyt tiensä juuri sinne reiän alapuolelle.

        Kesä oli jo pikällä, kun huomasin vapaa-ajan käytössä olevan talon verannan räystäässä, oven kohdalla greipin kokoisen ampiaisen pesän. Ovesta oli siihen mennessä kulettu varmasti kymmeniä kertoja keväästä alkaen. Kolautin tarkoituksella ovea reilummin, pesästä tuli ampiaisia torven täydeltä, mutta kun kulki rauhallisesti, ei tapahtunut mitään. Ketään eivät pistäneet koko kesänä.


    • Tosi karmiva tarina uusavuttomuudesta.
      1) lauteille olutpullo mukana.
      2) saunan esihoito ennen lämmitystä oli unohtunut
      3) kuningatar amppari ei hyökkäile
      4) yksittäisen ampiaisen torjunta juoksemalla on ääliömäistä kun kauhakin oli kädessä
      Mökillä on mukavaa kun sen oivaltaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      93
      4408
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      199
      3621
    3. 202
      2981
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      71
      2820
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2727
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      81
      1326
    7. 60
      1246
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1072
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      978
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      973
    Aihe