Syy Inkeriläisten luovutukseen

Kovia kokenut

Näyttää kaikenlaista tietoa ja syytöstä sinkoilevan sinne tänne, että Suomi muka ilkeyttään petti Inkeriläiset luovuttaessaan heidät. Ei pidä lietsoa perusteetonta vihaa ja katkeruutta. Olen itsekkin sitä mieltä, että se oli katasroofi Inkerin kansalle, jota kunnioitan suuresti. Minulla on monia hyviä inkeriläisystäviä. Syynä luovutukseen oli kuitenkin se suuri ja mahtava Neuvostoliito joka vaati sitä vahvemman oikeudella. Älkää vain sanoko, että olisi pitänyt jättää huomioimatta tuollaiset vaatimukset. Olimme juuri saaneet hopeaa miehentappomaaottelussa ja menettäneet Karjalan. Pakosta jouduimme taistelemaan vielä saksalaisia vastaan. Suomalaiset eivät uskaltaneet ennä riskeerata sodan pelossa. Valvontakomissio toimi Suomessa. Neuvostoliiton miehitysaikeet oli kaikkien nähtävissä. Itä-Euroopan maat oli näkyvänä esimerkkinä. Oli valtava Jumalan ihme, että Suomi säilyi itsenäisenä. Jos sota olisi syttynyt uudelleen niin ei Suomi enää olisi itsenäinen eikä inkeriläisillä olisi maata mihin tulla parempaan elämään. Miksi ette haukkuneet oloja itänaapurissa. On hyvä, että Suomi säilytti itsenäisyytensä niin on teiläkin maa mihin voitte tulla. Tänne voi tulla kaikki sukuun tulleet ei-inkeriläisetkin. Jos teitä ei olisi luovutettu niin olisikohan monikaan jäänyt henkiin jos Neuvostoliitto olisi tarpeeksi ärsyyntynyt ja hyökännyt. Tunnen monta hyvin tyytyväistäkin inkeriläistä. Joidenkin teidän mielestä Suomi tuntuu olevan pahin maa maailmassa. Jos minä olisin tullut vahingossa hyvästä maasta pahaan maahan niin palaisin kiireesti takaisin.

3

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Upo

      Ne jotka olivat halunneet jäädä Länteen, jäivät Suomeen ja siirtyivät Ruotsiin. Esimerkiksi minun isoäitini kuten siirrettävien enemmistö oli iloisia kun tuli tieto siitä, että heidät palauttavat kotiseuduille, omiin taloihin. (Hänen siskonsa lähti Ruotsin puolelle, eivätkä he enää tavanneet koskaan). Toinen asia on se, että NL kuin oli tapana, petti näitä ihmisiä. Ja lähetti siirtoleirille Siperiaan ja muualle.

    • Finne

      Noin se asia on kuten kirjoitat arvoisa kovia kokenut. Inkerin kansa kärsi silloin vääryyden vaikka itse eivät tienneet ja suomalaisilla ei ollut valinnanvaraa. Onneksi sitä hieman hyvittää tämä paluumuutto-oikeus.

      • Finne

        Täsmennän ettei mielestäni inkeriläisille tehtyä vääryyttä pidä hyvittää sillä, että ottaa tänne kaikki inkeriläistä teeskentelevät venäläisetkin. Jostain syystä osa inkeriläisiä tuntuu ajavan heillekin muutto-oikeutta Suomeen. Miksi sitä en ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2126
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe