-07 bensa-yariksen ohjaus on ruvennut napsahtelemaan. Onko muilla ollut samaa vikaa ja minkälainen remontti on edessä? Napse kuuluu kojelaudan sisältä kun kääntää rattia.
Yarikseni kävi aikoinaan kampanjakorjauksessa, jossa jotain ohjausakselia ronkittiin. Ennen kampanjakorjausta ohjauspyörän nostaminen tai laskeminen toimi keveästi, kampanjakorjauksen jälkeen ratti putoaa ala-asentoonsa heti kun lukitusvivun löysää. Onko muissa yariksissa sama tilanne, vai epäonnistuiko kampanjakorjaus?
Ohjaus napsuu
2
2030
Vastaukset
- Corollaguru
Hankin käytetyn -07 Corollan ja siinä oli naksuva ohjaus paikallaan autoa veivatessa. Lueskelin pitkät litanniat aiheesta netistä ja laitan nyt tuleville sukupolville ohjeen kuinka tuon saa korjattua.
Hiukan historiaa ongelmasta. Toyota vaihtoi ohjauksen väliakseleita uusiin kunnes jossain vaiheessa huomasivat, että vika uusiutuu tästä huolimatta. Vian syy on kuivuvat vaseliinit väliakselin uraliitoksessa. Nykyinen korjaus tapa on vaseliinien vaihto purkamalla väliakseli: http://www.toyotanation.com/forum/156-3rd-generation-2005-2012/316739-steering-intermediate-shaft-tsb-4.html
Itse korjasin vian purkamatta ohjausakselia. Ainoastaan poistin yhden suoja muovin polkimien yläpuolelta. Sen jälkeen puhdistin kaikki vaseliinit uraliitoksen yläpuolelta ja ruiskin valkovaseliinia koko väliakselin täyteen. Välillä käyden ajamassa ja sitten sama homma. Siihen loppui ohjauksen naksuminen, joka esiintyi paikallallaan esim. parkkiruutuun ajettessa.
Ongelman syy on se että ohjausakselin välikappaleen uraliitoksessa on pieni pelivara, jonka vaseliinin on tarkoitus poistaa. Kun alkuperäiset vaseliinit kuivuvat alkaa tuntua ikään kuin ohjauksessa olisi "klappia". Luulenpa että korjaus kestää 50-100tkm sen jälkeen on syytä uusia taas vaseliinit liitokseen.
Toivottavasti tästä on apua, sillä ongelma tuntuu koskevan about kaikkia Toyotan 2000-luvun malleja. Minulle huollossa vastasivat että tuo on "ihan normaalia".
No terveisiä sinne merkkihuollon pojille ja tässä teille siihen "normaaliin ohjaukseen" korjausohje :)
http://www.toyotanation.com/forum/156-3rd-generation-2005-2012/316739-steering-intermediate-shaft-tsb.html- Anon. autoilija
"Normaalista" ohjauksen välyksestä ja kolinasta on nyt olemassa takaisinkutsu:
Toyotalla on nyt ongelmia Prius-, Avensis- ja Corolla mallien kanssa.
Toyota tekee kaksi kampanjakutsua, jotka julkistetaan tänään keskiviikkona.
Toyota on havainnut, että tietyissä sen valmistamissa autoissa ohjauksen väliakselin, joka välittää ohjauspyörän liikkeitä ohjausvaihteelle, uraliitos voi ajan myötä löystyä.
Tarkastuskutsu koskee seuraavia Avensis-malleja 21.8.2002 – 14.8.2008, Corolla-malleja valmistusvälillä 6.7.2001 – 31.3.2004
ja Prius malleja valmistusvälillä 4.6.2003 – 27.3.2009.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288516350487.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904- 68863
Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23834Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51811Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me114806Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22723