Minkälainen hengityssuojain...

keuhkot kunnossa

Pitäisi n. viikon ajan maalata n. 100 kpl. vanerilevyä (255 cm).
Maalaus tapahtuu hallissa mutta en haluaisi hengittää huuruja yms.
Minkälaista suojainta suosittelisitte ?

7

7685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h30

      Mikäli käyttämäsi maali on normaalia M1-luokiteltua tavaraa niin et tarvitse mitään hengityssuojaimia sillä niistä ei irtoa vaarallisia huuruja ja jos haju tuottaa ogelmia niin avaa vaikka hallin ovia sen verran että haju hälvenee. Liuotinpohjaiset maalit eivät sovellu puupinnoille joten sen suhteenkaan ei pitäisi olla ongelmia.

    • OOT h NUIJA

      Voi hyvää päivää h30." Liuotinpohjaiset maalit eivät sovellu puupinnoille joten sen suhteenkaan ei pitäisi olla ongelmia."
      MISTÄ NÄITÄ TOLLOJA ILMESTYY JOKA PAIKKAANN. Teeppä vähän selvitystä kun et näköjään maaleista mtn tiedä.Liuotepohjaiset=alkydimaalit kuten empire,miranol lakat eivät sovellu puulle???????
      Myöskään M1 luokka ei tarkoita että aine on vaaraton. Ruiskutuksessa ehdottomasti käytettävä suojainta,ei vain availla hallin ovia....

      • h30

        Ennekuin alat hirveästi avautumaan täällä niin tavaappa se aloittajan viesti pariin kertaan. Maalattava kohde on 100 kpl vanerilevyjä joten tuskin niitä on tarkoitus millään litran kalustemaalipurkeilla maalata (kuten esim. miranol) eikä kyse tainnut olla lakkauksestakaan. Myönnetään että mainitsemasi tuotteet sisältävät liuottimia jonkun verran liuottimia.
        M1 luokitus tarkoittaa sitä, että tuoteesta ei irtoa haitallisia kemikaaleja. Mikäli aloittaja kaikesta huolimatta haluaa käyttää hengityssuojaimia niin kannattaa hankkia erilisellä suodattimella varustettu malli.


      • höyry2
        h30 kirjoitti:

        Ennekuin alat hirveästi avautumaan täällä niin tavaappa se aloittajan viesti pariin kertaan. Maalattava kohde on 100 kpl vanerilevyjä joten tuskin niitä on tarkoitus millään litran kalustemaalipurkeilla maalata (kuten esim. miranol) eikä kyse tainnut olla lakkauksestakaan. Myönnetään että mainitsemasi tuotteet sisältävät liuottimia jonkun verran liuottimia.
        M1 luokitus tarkoittaa sitä, että tuoteesta ei irtoa haitallisia kemikaaleja. Mikäli aloittaja kaikesta huolimatta haluaa käyttää hengityssuojaimia niin kannattaa hankkia erilisellä suodattimella varustettu malli.

        "Maalattava kohde on 100 kpl vanerilevyjä joten tuskin niitä on tarkoitus millään litran kalustemaalipurkeilla maalata (kuten esim. miranol) "

        Samaa mieltä, ei varmaan kukaan osta litran purkkeja jos on tarkoitus maalata 300 neliötä. Parempi ostaa 9litran purkkeja miranoolia tai empireä jos niitä merkkejä jostain syystä tahtoo käyttää.


    • p421115

      Jos maalaat ne ruiskulla niin hengityssuojain on välttämätön. Aktiivihiilisuodatin paras vaihtoehto.
      Jos maalaat ne esim.siveltimellä tai telalla niin et tarvitse suojainta. Tosin jos maalisi on liuotinohenteista niin hallin ovia kannattaa avata hieman ilmanvaihdon takia.

    • Suojainexpertti

      Maalipurkista katsot käyttöturvatiedotteen. Siinä on ohjeet hengityksen ja ihon suojauksesta. Jos purkin kyljessä ei tiedotetta ole, etkä saanut sitä maalia ostaessa, niin valmistajan nettisivuilla pitäisi olla. Jos kyseessä on liuotinpohjainen maali, niin esimerkiksi 3M 4255 puolinaamari voisi käydä tähän.

      Terveisin, henkilökohtaisia suojaimia 15 vuotta myynyt täti.

    • Anonyymi

      AP-luokan hengityssuojain on tarpeen eritoten ruiskulla maalatessa, eli kaasusuodatin ja hiukkassuodatin. Päinvastoin yleistä luuloa maaleissa, eritoten vesiohenteisissa, on biocideja eli homeenestoaineita. Niiden luokitukset löytyvät käyttöturvallisuustiedotteesta, useimmiten H331, myrkyllistä hengitettynä. On researchgatessa tutkimuksia joissa tavallisen kodin hengitysilman pitoisuudet ovat pitkään koholla näiden myrkyllisten säilöntäaineiden vuoksi. Ei turhaan siis mainita uudessa rakennuksessa että vuoden pitäisi tehostetusti tuulettaa. Erikseen on vielä VOC-päästöt eli kaikista maaleista, paitsi ehkä joku kalkkimaali, tulee päästöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      123
      3067
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1445
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1309
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1037
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      767
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      730
    Aihe