Mistä mminulta puutuu jokin täppi kun ei nuo tiedostot aukea libre offiseen. Kun olen luonut ko ohjelmalla tiedoston ja siihen pika kuvakkeen niin kun yritän sitä aukaista kone ilmoittaa että ei löydä sopivaa ohjelmaa. Saan tiedoston auki avaamalla libre offisen ja valitsemalla sieltä "avaa". Elikkä hieman monimutkainen reitti. Edes vaihtoehdoissa ei esiinny Libreä jota voisi klikata.
libre offisen aukeaminen
enskan
11208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Oletko määrittänyt Libreofficen oletus tekstinkäsittelyohjelmaksi? Se tapahtuu Windows 7 oletusohjelmat kohdasta.
Siis unohdin kertoa että käyttis on XP. Mistä sieltä voi oletus ohjelmat valita?
Oletusohjelmat pitäisi löytyä Windows XP käyttiksestä käynnistä valikon kohteista.
jaaha. Nyt en vaan tiedä missä siellä olisi tekstin käsittely yms. Sieltä kyllä löytyy selain, sähköposti, pikaviesitn yms. mutta mistä lie tuo libre löytyisi??
Ei taida XP:ssä vipusen antama ohje olla oikea. Pitänee mennä Ohjauspaneelin kautta-->Kansion asetukset-->Tiedostotyypit-välilehti ja sieltä valita Libreofficella avautumaan (tai kaiketi LibreOfficen "osaohjelmilla" Writer jne.) ne LibreOfficen tukemat tiedostomuodot.
..tai ehkä helpommalla pääset, jos löydät LibreOfficen asetuksista, itse en äkkiseltään löytänyt
Windows XP:lle löytyy sellainen kätevä ohjelma kuin OpenExpert, sen voit määrittää niin, että kun klikkaat hiiren kakkospainikkeella mitä tahansa tiedostoa (tämä määritellään OpenExpertissa välilehdellä "all extensions"), niin avautuu menu, jossa näkyy määrittämäsi sovellus (tässä tapauksessa LibreOffice) Itselläni polku C:\Program Files\LibreOffice 3.6\program\soffice.exe
parameter kohtaan "{filename}", eli se ylin vaihtoehto, en tiedä onko tuo parametri pakollinen
Niin ei taida olla. En voinut päivällä tarkistaa, koska XP kone sijaitsi kotona.
kiitos kovasti. Apu tuli perille.
Libre Office on avoimen lähdekoodin kuraa jota koodaa epämääräinen "yhteisö", pääasiassa teinipoikia ja opiskelijoita joten laatu on mitä on.
Ylivoimaisesti paras ja ainoa ammattilaisten käyttämä on MS Office... hintansa väärti:
http://www.microsoft.com/finland/office/
Teinipoikia kuten Intelin, IBM:n Oraclen ja vastaavien työntekijöitä ? Monessa asiassa Libre Office toimii paremmin kuin MS-Office. Monessa paikassa ammattilaiset ovat siirtyneet Open Officeen ja Libre Officeen.
PS. Ammattimainen kirjoittaja ? Ainakin otsikon perusteella oikeinkirjoitus on hyvin hallussa, kannattaisiko oikolukea viesti kokonaan ennen kuin klikkaa "lähetä".
MS-wordissä on kyllä toimiva oikoluku Libreen verrattuna ja totisesti sitä moni palstalainen tarvitsisi selaimessaankin.